abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    5.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled novinek, vylepšení a oprav v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    5.6. 18:22 | Komunita

    Vývojáři webového prohlížeče Ladybird dnes oznámili, že mění způsob vývoje. S blížícím se vydáním alfa verze přestávají přijímat veřejné pull requesty. Všechny otevřené veřejné pull requesty budou uzavřeny. Tým nedokáže garantovat bezpečnost AI generovaných pull requestů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.6. 17:33 | Zajímavý software

    OpenLogi (GitHub) je open source náhrada aplikace Logi Options+ pro přizpůsobení myší od společnosti Logitech. Zatím běží pouze na macOS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.6. 04:33 | Nová verze

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za květen (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    4.6. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Úřad pro ochranu osobních údajů řeší desítky stížností na jednotné měsíční hlášení zaměstnavatele, které stát spustil počátkem dubna. Systém, jenž má firmám odlehčit od desítek formulářů, nejenže výrazně zatížil jejich účetní oddělení, ale docházelo v něm i k únikům osobních dat zaměstnanců k firmám, kde nepracovali. Podle ministerstva práce a sociálních věcí stála za problémem technická chyba. „Incident se týkal několika stovek

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    4.6. 10:46 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏, Bluesky) nová verze 22.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.6. 04:33 | Nová verze

    Vim Classic byl vydán ve verzi 8.3. Drew DeVault oznámil tento fork editoru Vim (verze 8.2.0148, tj. těsně před zavedením Vim9 skriptování) v březnu letošního roku. Důvodem forku bylo, že vývojáři editorů Vim a Neovim začali při vývoji využívat LLM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    4.6. 03:44 | Komunita

    Open source konference DevConf.CZ 2026 proběhne 18. a 19. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 19:44 | Nová verze

    Společnost JetBrains uvolnila verzi 2 svého open-source velkého jazykového modelu (LLM) pro vývojáře Mellum.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    3.6. 14:44 | IT novinky

    Probíhá konference Microsoft Build 2026. Microsoft představuje své novinky: kvantový čip Majorana 2, Surface Laptop Ultra a Surface RTX Spark Dev Box s NVIDIA RTX Spark, Intelligent Terminal, Coreutils for Windows (fork Rust Coreutils), AI modely MAI, AI agenta Scout, platformu pro agent-first zařízení Project Solara, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1838 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu

    28.6.2007 18:24 majo | skóre: 1
    Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Přečteno: 510×
    Dobry den,

    mam problem s pripojenim externeho disku cez usb. Kedze neviem ako to popisat jednoducho, zacnem obsirnejsie.

    Povodne boli na disku 2 ext2 particie. V XP som ich zrusil a vytvoril jednu velku NTFS particiu. Po pripojeni tohoto disku v linuxe - archlinux (up to date), prostredie gnome - vsetko fungovalo.

    Kedze som ale chcel zistit co by mi prinieslo keby som pouzil cisto linuxovy filesystem, tak som pomocou gparted zrusil ntfs particiu a vytvoril som najskor JFS a potom REISERFS particie. Po pripojeni vsetko fungovalo, ale samozrejme len v linuxe...

    Problem nastal, ked som disk opat preformatoval na NTFS. V gnome mi ho po pripojeni nechce automaticky primountovat s chybou bad superblock, bad filesystem, or... Pri zisteni preco, som zistil vo vlastnostiach disku, ze tento dist sa v gnome tvari ako reiserfs - a pravdepodobne preto nefunguje korektne automount pomocou gnome volume manager (cize asi HAL...).

    Ak ale pripojim disk rucne alebo pomocou fstab, nieje problem pomocou ntfs-3g s diskom pracovat.

    Takze otazka znie, kde a co je treba zmenit aby to opat korektne fungovalo. Predpokladam ze podla UUID je niekde zapisane ako treba tento disk pripojit.

    Dakujem za kazdu radu.

    majo

    Odpovědi

    mess avatar 28.6.2007 20:10 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Zkus pomocí fdisku nebo podobného nástroje zkontrolovat, případně upravit, ID (ve fdisku je to ID, jinde třeba typ) oddílu. Mělo by mít hodnotu 83 (nebo 82, pokud je to swap).
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    mess avatar 28.6.2007 20:12 mess | skóre: 43 | blog: bordel | Háj ve Slezsku - Smolkov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Jo, to nejdůležitější jsem zapoměl :-). NTFS oddíl má ID 7.
    Cez párne mesiace zošíváš vaginy, cez neparne montuješ hajzle.
    28.6.2007 23:46 majo | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Dakujem za radu, skontroloval som to a ID mam 7, to je v poriadku. Disk dokazem pomocou mount aj pripojit, to tiez nie je problem. Ale nechapem ako je mozne ze mi gnome ignoruje aktualny stav... ze nespravy detekciu a ten disk normalne nepripoji.

    Inak najcudnejsie je to, ze ked ten disk pripojilo ako reiserfs, tak sa tam daju ukladat data a su tam aj po opatovnom propojeni. Pripominam ze disk je pritom stale ntfs. ;)

    Podla mna to ma nasvedomi hal, ale neviem ako to zmenit...
    29.6.2007 11:05 Vinicius
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Jestli lze souborovy system pripojit pomoci mount bez problemu, tak bude chyba nekde u GNOME. Co je v /etc/fstab a /etc/mtab ?
    29.6.2007 19:57 majo | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Ani v /etc/fstab ani v /etc/mtab nie je nic, co by sa tykalo tohoto disku. Malo by to fungovat ako s USB klucom...

    Add formatovanie... Neviem preco by som mal ten disk opat formatovat, ked ta particia tam je, data tam su... Co by som tym ziskal?
    pushkin avatar 29.6.2007 10:36 pushkin | skóre: 43 | blog: FluxBlog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Možná bych zkusil ještě jednu věc ... nízkoúrovňově zformátovat disk a pak na něm vytvořit partition s filesystémem. Bohužel netuším, jak by to bylo v současné době realizovatelné, co vím, tak tuto funkci měly velmi staré BIOSy, u nového jsem to už nějakou chvíli neviděl.
    michich avatar 29.6.2007 11:01 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Šmarjá, proč hned low-level format? To už snad přes 15 let uživatel s diskem udělat ani nemůže, ne? Musí stačit dd if=/dev/zero of=disk_nebo_partition.
    29.6.2007 20:05 majo | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Toto je v logu - pre istotu vsetko...
    Jun 29 20:00:09 daemon usb 1-1: new high speed USB device using ehci_hcd and address 4
    Jun 29 20:00:09 daemon Device driver usbdev1.4_ep00 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:09 daemon usb 1-1: configuration #1 chosen from 1 choice
    Jun 29 20:00:09 daemon scsi4 : SCSI emulation for USB Mass Storage devices
    Jun 29 20:00:09 daemon Device driver host4 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:09 daemon Device driver usbdev1.4_ep01 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:09 daemon Device driver usbdev1.4_ep82 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:0 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon scsi 4:0:0:0: Direct-Access     Hitachi  HTS541210H9AT00  HPBO PQ: 0 ANSI: 0
    Jun 29 20:00:14 daemon SCSI device sdb: 195371567 512-byte hdwr sectors (100030 MB)
    Jun 29 20:00:14 daemon sdb: Write Protect is off
    Jun 29 20:00:14 daemon SCSI device sdb: 195371567 512-byte hdwr sectors (100030 MB)
    Jun 29 20:00:14 daemon sdb: Write Protect is off
    Jun 29 20:00:14 daemon sdb: sdb1
    Jun 29 20:00:14 daemon sd 4:0:0:0: Attached scsi disk sdb
    Jun 29 20:00:14 daemon sd 4:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:1 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:2 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:3 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:4 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:5 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:6 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon Device driver target4:0:7 lacks bus and class support for being resumed.
    Jun 29 20:00:14 daemon ReiserFS: sdb1: found reiserfs format "3.6" with standard journal
    Jun 29 20:00:14 daemon ReiserFS: sdb1: using ordered data mode
    Jun 29 20:00:14 daemon ReiserFS: sdb1: warning: sh-461: journal_init: wrong transaction max size (416308403). Changed to 1024
    Jun 29 20:00:14 daemon ReiserFS: sdb1: journal params: device sdb1, size 8192, journal first block 18, max trans len 1024, max batch 900, max commit age 826739733, max trans age 30
    Jun 29 20:00:14 daemon ReiserFS: sdb1: checking transaction log (sdb1)
    Jun 29 20:00:15 daemon ReiserFS: warning: is_tree_node: node level 0 does not match to the expected one 1
    Jun 29 20:00:15 daemon ReiserFS: sdb1: warning: vs-5150: search_by_key: invalid format found in block 8211. Fsck?
    Jun 29 20:00:15 daemon ReiserFS: sdb1: warning: vs-13070: reiserfs_read_locked_inode: i/o failure occurred trying to find stat data of [1 2 0x0 SD]
    Jun 29 20:00:15 daemon ReiserFS: sdb1: Using r5 hash to sort names
    Jun 29 20:00:15 daemon ReiserFS: sdb1: warning: xattrs/ACLs enabled and couldn't find/create .reiserfs_priv. Failing mount.
    Len chcem zopakovat ze particia je ntfs a teda netusim preco sa sem mountuje ako reiserfs ...
    michich avatar 29.6.2007 20:10 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Zřejmě vytvoření NTFS nepřepsalo superblok ReiserFS.
    29.6.2007 20:24 majo | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    a to by som ako zmenil - prepisal?
    michich avatar 29.6.2007 20:32 michich | skóre: 51 | blog: ohrivane_parky
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    Přepsat ho nulama a ten NTFS vytvořit znovu. A nebo ten NTFS oddíl prostě nečím zaplň na 100% a to by bylo, aby se to nepřepsalo, ať už je to kdekoliv :-)
    29.6.2007 20:45 majo | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    no, skusim. Dakujem za radu. ;)
    29.6.2007 22:40 majo | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Pripojenie externeho disku - zly typ filesystemu
    No a uz to funguje. Pozuzil som okluku, ked som to rpzdelil na tri particie, prvu zaplnil a potom ich zrusil a nafrmatoval na ntfs. A teraz konecne zase ide vsetko ako ma.

    Dakujem za rady a nakopnutie spravnym smerom. A len tak for the record, ako by sa to dalo spravit the right way? Chyba bola pravdepodobne v tom ze nebol prepisany superblock.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.