Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source čtečky elektronických knih Open Book Touch. Postavena je na ESP32-S3. Má 4,26palcový dotykový e-papírový displej s rozlišením 480×800 pixelů, podsvícení, slot na microSD kartu. Cena je 149 dolarů a poštovné 12 dolarů. Dodání je plánováno na duben 2027.
Na Humble Bundle běží akce Linux: All the Things by O'Reilly a Picos, HATs, and More by Raspberry Pi Press. Elektronické knihy lze koupit se slevou a současně podpořit organizace Code for America a Raspberry Pi Foundation.
FreeCAD (Wikipedie), tj. svobodný multiplatformní parametrický 3D CAD, má nový vtipný a současně užitečný doplněk Banana For Scale (GitHub). Aktuálně umožňuje do výkresu vložit banán nebo plechovku pro porovnání a určení měřítka.
Blender Studio nedávno oznámilo plán vytvořit svůj první otevřený (open source) celovečerní film. Film by se měl jmenovat Overgrown (YouTube). Film vznikne, pokud se zajistí financování. Prvním krokem je získat 7 000 předplatitelů Blender Studia. Cena je od 11,50 eur měsíčně. Aktuálně počet předplatitelů je 5 289. Předplatné pokryje 20 % nákladů. Zbytek, 80 % nákladů, má být financován externími producenty nebo distributory.
Byl vydán Debian 13.6, tj. šestá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.15, tj. poslední patnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm, k dispozici je LTS. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
V jádře Linux byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost GhostLock aneb CVE-2026-43499. Lokálnímu uživateli umožňuje získat práva roota a také obejít kontejnerovou izolaci. Zranitelnost existovala v Linuxu 15 let, tj. od roku 2011, od Linuxu verze 2.6.39.
Evropská komise předběžně shledala, že návykový design aplikací Instagram a Facebook od americké společnosti Meta porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Návykový design zahrnuje například takzvané nekonečné posouvání, automatické přehrávání videí, tzv. push notifikace, kdy aplikace uživatele vybízí k návratu do jejího prostředí, či vysoce personalizovaný algoritmus, který rychle pozná, co uživatele baví a snaží
… více »Byla vydána verze 1.97.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Švýcarská společnost Punkt. má nově v nabídce telefon Punkt. MC03. Telefon byl navržen ve Švýcarsku s důrazem na soukromí a digitální suverenitu a vyroben v Německu. V telefonu běží operační systém AphyOS (Apostrophy OS) založený na AOSP (Android Open Source Project) 15. Cena telefonu je 745 eur.
TypeScript (Wikipedie), tj. JavaScript rozšířený o statické typování a další atributy, byl vydán v nové verzi 7.0. Kompilátor byl kvůli výkonu přepsán z TypeScriptu do Go.
Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!Neviete kde može byt problém ? Nový kernel som inštaloval z tohoto odkazu: ftp://mandrake.contactel.cz/Mandrivalinux/devel/cooker/i586/media/contrib/release/kernel-linus-2.6.22.1-1mdv-1-1mdv2008.0.i586.rpm kernel-linus-2.6.21.1 mi pritom štartuje a funguje bez problémov.
Mounting root filesystem /dev/root mount: error 6 mounting ext3 flags default well, retrying without option flags mount: error 6 mounting ext3 well, retrying without any flag mount: error 6 mounting ext3 Switching to new root ERROR opening /dev/console!!!!: 2 unmounting old /proc unmounting old /sys Switchroot: mount failed: 22 Initrd finished kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!
initrd-2.6.22.1-1mdv.img obsahuje po rozbaleni v /lib : ext3.ko ide-core.ko ide-disk.ko jbd.ko cat/init #!/bin/nash echo "Loading ide-core.ko module" insmod /lib/ide-core.ko echo "Loading ide-disk.ko module" insmod /lib/ide-disk.ko echo "Loading jbd.ko module" insmod /lib/jbd.ko echo "Loading ext3.ko module" insmod /lib/ext3.ko echo Mounting /proc filesystem mount -t proc /proc /proc echo Mounting sysfs mount -t sysfs none /sys echo Creating device files mountdev size=32M,mode=0755 echo -n /sbin/hotplug > /proc/sys/kernel/hotplug mkdir /dev/.udevdb mkdevices /dev echo Creating root device mkrootdev /dev/root resume echo > /proc/suspend2/do_resume echo Mounting root filesystem /dev/root mount -o defaults --ro -t ext3 /dev/root /sysroot echo Switching to new root switchroot --movedev /sysroot echo Initrd finished2)
initrd-2.6.21.1-1mdv.img ,ktore bootuje s kernelom 2.6.21.1 obsahuje v /lib ext3.ko jbd.ko cat/init #!/bin/nash echo "Loading jbd.ko module" insmod /lib/jbd.ko echo "Loading ext3.ko module" insmod /lib/ext3.ko echo Mounting /proc filesystem mount -t proc /proc /proc echo Mounting sysfs mount -t sysfs none /sys echo Creating device files mountdev size=32M,mode=0755 echo -n /sbin/hotplug > /proc/sys/kernel/hotplug mkdir /dev/.udevdb mkdevices /dev echo Creating root device mkrootdev /dev/root resume echo > /proc/suspend2/do_resume echo Mounting root filesystem /dev/root mount -o defaults --ro -t ext3 /dev/root /sysroot echo Switching to new root switchroot --movedev /sysroot echo Initrd finished
1. treba editovat /etc/modprobe.conf a vložit tam: alias ide-controller via82cxxxvia82cxxx - je PCI driver pre VIA IDE.Toto funguje pre moju dosku. Treba si zistit ,ktorý modul potrebujeme pre svoju dosku a ten potom napisat do /etc/modprobe.conf pozri tu: http://tmb.kkc.fi/Kernels/#modular_ide
2. Až teraz nainštalujeme nový kernel-linus-2.6.22.1 rpm -i kernel-linus-2.6.22.1-1mdv-1-1mdv2008.0.i586.rpmPočas inštalácie sa nám automaticky vytvorí initrd ,ktorý obsahuje aj ovladač čo sme zadali do /etc/modprobe.conf
3. reštartujeme a už by to malo nabootovat. Potom si možeme doinštalovat Nvidia driver atd...
Tiskni
Sdílej: