Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
A ping z xtermu funguje?Ne. Pokud zadám
ifconfig
:
Zapouzdření:Ethernet HWadr 00:30:4F:08:C9:0E inet6-adr: fe80::230:4fff:fe08:c90e/64 Rozsah:Linka AKTIVOVÁNO VŠESMĚROVÉ_VYSÍLÁNÍ BĚŽÍ MULTICAST MTU:1500 Metrika:1 RX packets:498200 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0 TX packets:233754 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0 kolizí:83 délka odchozí fronty:1000 RX bytes:496319096 (473.3 MiB) TX bytes:17700268 (16.8 MiB) Přerušení:9 Vstupně/Výstupní port:0xe400
Nejakou tu dobu uz debian pouzivam, od woodyho sem se doupgradoval k lenny :) a ze by v KDE bylo nejake specialni nastaveni na povoleni site pro graficke prostredi, a jeste defaultne zakazane, tak to se mi jeste nestalo.Mně se to taky ještě nestalo v žádné jiné linuxové distribuci, až teď v Debianu. Nevzpomínám si, že bych při instalaci zadával nějaká paranoidní nastavení ... ale teď mi jde hlavně o to, jak se toho zbavit, čili jako zase připojovat Debian automaticky k síti, anebo, alespoň jako v GNOME, v KDE ručně.
Tohle bych spis videl na nejaka paranoidni pravidla iptables, nebo vice zarizeni s prirazenyma ip adresama.Asi jsem fakt superlama, ale nemůžu prostě najít v KDE žádné nástroje, kde by něco naznačovalo, že se to tam dá povolit :( Uvítám proto každou praktickou radu. Zatím situaci řeším tak, že nastartuju do GNOME, zapnu pomocí networkmanageru přístup k síti a pak přepnu do KDE ... bohajeho, eštěže mě přitom nikdo nevidí!
ifconfig
u (ifconfig
je obsolete, používej ip
) na tom rozhraní nemáš IP adresu.
network-manager-kde
, což může vypadat zajímavě, máte-li pouze KDE bez network-manageru (uživatelé KDE si jednoduchý přístup k síti nezaslouží # apt-get install network-manager Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí... Hotovo network-manager je již nejnovější verze. 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.Ale hle:
# apt-get install network-manager-kde Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí... Hotovo Doporučované balíky: network-manager-vpnc network-manager-openvpn Následující NOVÉ balíky budou nainstalovány: network-manager-kde 0 aktualizováno, 1 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno. Potřebuji stáhnout 447kB archivů. Po rozbalení bude na disku použito dalších 2048kB. Mám:1 http://debian.sh.cvut.cz testing/main network-manager-kde 1:0.2~svn678822-3 [447kB] Staženo 447kB za 3s (140kB/s) Instaluji balík network-manager-kde. (Čtu databázi ... nyní je nainstalováno 133108 souborů a adresářů.) Rozbaluji network-manager-kde (z .../network-manager-kde_1%3a0.2~svn678822-3_i386.deb) ... Nastavuji balík network-manager-kde (1:0.2~svn678822-3) ... Reloading system message bus config...done.Takže děkuji všem výše, kteří projevili zájem a ochotu věc řešit, zatím mohu ručně i v KDE drátovou síť s pomocí tohoto nástroje připojit. Jak to udělat automaticky, po tom ještě zapátrám. PS. Další zářez do seznamu podivností Debianu
Já bych viděl tu podivnost s prominutím na vaší straněAž na maličkost, že jak systém, tak KDE byly instalovány právě přes tu "neexistující" síť s DHCPnaopak se mi zda velice logicke ze na pocitaci, ktery neni na siti, budou chybet v kde klikaci nastroje na sitove nastaveni (zbytecne data navic). A jen pro vaši informaci, ... žádné dhcp vám nefungovalo, protože jste to neměl nastavené v systému.
...v nejnovějším Debianu zřejmě nestačí nainstalovat KDE, musíte explicitně přidat ještě network-manager-kde, což může vypadat zajímavě, máte-li pouze KDE bez network-manageru (uživatelé KDE si jednoduchý přístup k síti nezasloužíVzhledem k tomu, že nefunguje síť, pravděpodobně systém nebyl nainstalovat z netinst. To znamená, že milý uživatel má někde na stole instalační CD (DVD) na kterém je ten balík uložený. Krom toho dotyčný uživatel pravděpodobně nenainstaloval KDE celé tak, jak je v Debianu sestaveno. Kdyby to totiž udělal, tak má nainstalovaný metabalík).
kde
, který závisí na metabalíku kdeadmin
, který závisí na knetworkconf
, což je přesně to, co uživatel shání.
Takže děkuji všem výše, kteří projevili zájem a ochotu věc řešit, zatím mohu ručně i v KDE drátovou síť s pomocí tohoto nástroje připojit. Jak to udělat automaticky, po tom ještě zapátrám.Tady narážíme na další místo, kde uživatel zaváhal. Kdyby totiž při instalaci sítě zvolil "Načíst potřebná data automaticky z DHCP", tak by se všechno nastavilo samo, systém by se při bootu pokusil načíst nastavení sítě z DHCP a uživatel by nemusel nic hledat a řešit.
PS. Další zářez do seznamu podivností DebianuJak je vidět, pravděpodobnější je, že se někdo vrtal v distru, kterému docela nerozumí, a teď svou neschopnost svádí na podivnost systému.
Vzhledem k tomu, že nefunguje síť, pravděpodobně systém nebyl nainstalovat z netinst. To znamená, že milý uživatel má někde na stole instalační CD (DVD) na kterém je ten balík uložený.Síť funguje, pouze nebyla z prostředí KDE dostupná. Naopak byla dostupná z téhož systému z prostředí GNOME. Když síť nefunguje, tak negunguje. Systém byl instalován pomocí netinst CD Debianu 4.0r0 pomocí téhož připojení, jaké je tam teď. Milý uživatel tudíž žádné jiné instalační CD (DVD), kde by byl ten balík uložený, na stole nemá.
Krom toho dotyčný uživatel pravděpodobně nenainstaloval KDE celé tak, jak je v Debianu sestaveno. Kdyby to totiž udělal, tak má nainstalovaný metabalíkkde
, který závisí na metabalíkukdeadmin
, který závisí naknetworkconf
, což je přesně to, co uživatel shání.
debian:/home/hrani# apt-get install kde Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo kde je již nejnovější verze. 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno. debian:/home/hrani# apt-get install kdeadmin Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo kdeadmin je již nejnovější verze. 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno. debian:/home/hrani# apt-get install knetworkconf Čtu seznamy balíků... Hotovo Vytvářím strom závislostí Reading state information... Hotovo knetworkconf je již nejnovější verze. 0 aktualizováno, 0 nově instalováno, 0 k odstranění a 0 neaktualizováno.Tohle všechno tam takto bylo, ale
network-manager-kde
(viz výše) nikoliv. Uživatel tedy nesháněl ani kdeadmin
, ani knetworkconf
, ale právě jen a pouze onu KDE-verzi network-manageru, která se kupodivu s KDE jaksi nenainstalovala.
Tady narážíme na další místo, kde uživatel zaváhal. Kdyby totiž při instalaci sítě zvolil "Načíst potřebná data automaticky z DHCP", tak by se všechno nastavilo samo, systém by se při bootu pokusil načíst nastavení sítě z DHCP a uživatel by nemusel nic hledat a řešit.Uživatel už si moc nepamatuje, co přesně při instalaci zvolil, ale jelikož už nějakou řádku distribucí instaloval a neměl žádný důvod chovat se při instalaci této nějak jinak, instaloval patrně úplně normálně přes Internet jako vždycky.
Jak je vidět, pravděpodobnější je, že se někdo vrtal v distru, kterému docela nerozumí, a teď svou neschopnost svádí na podivnost systému.To je docela dobře možné, a jelikož ten "někdo" distru nerozumí, tak pro něj zůstane podivným
Síť funguje, pouze nebyla z prostředí KDE dostupná.Jak už bylo řečeno výše, to je velmi podivné. Rozhodně bych to nepovažoval za výchozí nastavení.
Tohle všechno tam takto bylo, ale network-manager-kde (viz výše) nikoliv. Uživatel tedy nesháněl ani kdeadmin, ani knetworkconf, ale právě jen a pouze onu KDE-verzi network-manageru, která se kupodivu s KDE jaksi nenainstalovala.Pokud jde o to nastavit síť, knetworkconf by to měl zvládnout bez pomoci network manageru (Ovládací centrum > Internet a síť > Nastavení sítě.) Pravda je, že nevím o žádné volbě, jak KDE zakázat, aby přistupovalo na internet (kromě špatného nastavení proxy)
To je docela dobře možné, a jelikož ten "někdo" distru nerozumí, tak pro něj zůstane podivnýmSilně pochybuji, že je to otázka distra - to je poprvé, co slyším, že by někdo z KDE nemohl na Internet a z ostatních DE (i konzole) ano a to nejen v Debianu.
Tiskni
Sdílej: