GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
/proc/net/route
. V dokumentaci k jadru (konkretne v Documentation/net
), kde bych cekal presny popis souboru v /proc/net
jsem to nenasel. Poradte mi prosim, potrebuji vedet naprosto presne jake hodnoty se v tom sloupci mohou objevit a jejich presny vyznam. Dekuji.
/proc/net/route
je podobný historický relikt jako příkaz route
, takže bych nedoporučoval se jím nějak moc zabývat.
/proc/net/route
. Sakra, preci by to nekde v /proc
melo byt, abych (kdyz pisu treba specializovany script) nemusel volat a nasledne parsovat vystup z ip route show
. Me se na tom prave moc libi, ze to je prehledna tabulka, kde kazdy radek je pevne dan.
ip
, tam uvidíte, jak ty informace získat přímo od jádra.
ip route show
? Jak jsem uz rekl, v nejhorsim ten vystup rozparsuju, s tim nemam problem, ale je to takove... inu, nelibi se mi to. Prijde mi to dost neciste. Napriklad jsem si vsiml, ze verze ip
co je v Debian/Sarge se mirne ve vystupu lisi od verze co je v Debian/Etch (konkretne ip neigh
u verze co je v Etchi vypisuje stavy velkymi pismeny - "STALE" apod.) Nikdo mi nezaruci, ze se v pristi verzi programu nezmeni nejak i vypis rout a muj script neprestane tim padem fungovat... Dekuji.
U (route is up) H (target is a host) G (use gateway) R (reinstate route for dynamic routing) D (dynamically installed by daemon or redirect) M (modified from routing daemon or redirect) A (installed by addrconf) C (cache entry) ! (reject route)teda takto tie flags vypisuje program (prikaz) route... neviem presne ako su namaskovane na cisla, ktore sa nachadzaju v /proc/net/route... ale napr.:
0001 -> U 0003 -> UGneviem ci ti to nejako pomohlo...
ip route show
. Ale to je presne to, co jsem nechtel delat.
Tiskni
Sdílej: