Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Hezký den,
rád bych se zeptal někoho se zkušenostmi v oblasti zálohování na následující věc:
potřeboval bych vyřešit zálohování v domácích podmínkách - jedná se o zálohování 3 notebooků (Windows XP SP2, Windows 98 (do budoucna snad 2000 :/) a Ubuntu 7.04 Feisty Fawn) na PC s Ubuntu 7.04 Feisty. Rád bych, aby se jednou za čas (nejlépe ručně) provedla komletní záloha (ze všech ntb je to dohromady cca 100 - 150 GB), plus při každém připojení do naší LAN/zapojení do docking station provedla inkrementální záloha.
"zálohovací" PC, nebo chcete-li "server" je běžné PC - Sempron 2800+, 512 MB RAM. Disková kapacita není problém, uvažuju o tom, že bych speciálně pro tyto účely postavil RAID pole (mirroring), řekněme 2x 200GB by mohlo stačit :)
Proč chci zálohovat kompletně a automaticky -1)kompletně proto,že jsou to notebooky - tj. věci ukradnutelné, ztratitelné.. nedávno jsme o jeden nikdy nezálohovaný přišli (svině zlodějský), spolu s dokumentací ke stavbě, všemi fotkami apod..
2) HW a pevný disk zvláště je svině a nikdy nevíš, kdy chcípne :), proto chci mít možnost obnovit celý systém do 100% stavu před nehodou během max. dne po osazení nového disku/výměně HW
3)člověk je tvor velmi líný, kolikrát si říká, že "už to musí vypálit",ale znáte to :)
Na několik programů jsem koukal (IMHO by mi stačil rsync, ale ten není pro Windows a není BFU-friendly), problém je v tom, že jsou věšinou Linux/UNIX only. Mondorescue taky vypadal slušně, ale opět jen pro linux. Zaujala mě bacula, ale před tím než začnu vrtat do tolika počítačů naráz mě zajímají zkušenosti cizích :) (nechci se učit s VLASTNÍCH chyb :D )
díky moc,
Lubor Zelinka aka lz
Tiskni
Sdílej: