Byla vydána beta verze Linux Mintu 21.3 s kódovým jménem Virginia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze Cinnamon 6.0 s experimentální podporu Waylandu. Linux Mint 21.3 bude podporován až do roku 2027.
Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Hezký den,
rád bych se zeptal někoho se zkušenostmi v oblasti zálohování na následující věc:
potřeboval bych vyřešit zálohování v domácích podmínkách - jedná se o zálohování 3 notebooků (Windows XP SP2, Windows 98 (do budoucna snad 2000 :/) a Ubuntu 7.04 Feisty Fawn) na PC s Ubuntu 7.04 Feisty. Rád bych, aby se jednou za čas (nejlépe ručně) provedla komletní záloha (ze všech ntb je to dohromady cca 100 - 150 GB), plus při každém připojení do naší LAN/zapojení do docking station provedla inkrementální záloha.
"zálohovací" PC, nebo chcete-li "server" je běžné PC - Sempron 2800+, 512 MB RAM. Disková kapacita není problém, uvažuju o tom, že bych speciálně pro tyto účely postavil RAID pole (mirroring), řekněme 2x 200GB by mohlo stačit :)
Proč chci zálohovat kompletně a automaticky -1)kompletně proto,že jsou to notebooky - tj. věci ukradnutelné, ztratitelné.. nedávno jsme o jeden nikdy nezálohovaný přišli (svině zlodějský), spolu s dokumentací ke stavbě, všemi fotkami apod..
2) HW a pevný disk zvláště je svině a nikdy nevíš, kdy chcípne :), proto chci mít možnost obnovit celý systém do 100% stavu před nehodou během max. dne po osazení nového disku/výměně HW
3)člověk je tvor velmi líný, kolikrát si říká, že "už to musí vypálit",ale znáte to :)
Na několik programů jsem koukal (IMHO by mi stačil rsync, ale ten není pro Windows a není BFU-friendly), problém je v tom, že jsou věšinou Linux/UNIX only. Mondorescue taky vypadal slušně, ale opět jen pro linux. Zaujala mě bacula, ale před tím než začnu vrtat do tolika počítačů naráz mě zajímají zkušenosti cizích :) (nechci se učit s VLASTNÍCH chyb :D )
díky moc,
Lubor Zelinka aka lz
Tiskni
Sdílej: