Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
zdravim, prave jsem zprovoznil server pod openVPN (dist. Debian ) verze openVpn 2.0.9. Kamarad se pripojil pres WinXp bez problemu. Jediny problem je, ze mame vysoky ping mezi sebou ( prumerne nekdy i 1000ms ) pritom kdyz pingne primo moji verejnou ip tak je prumer okolo 44ms. Predpokladam, ze mam asi neco spatne nastavene. ( server, na kterem bezi v. server pod openVPN dale samba a apache + tomcat, se nachazi primo ve switchi za routerem ) mam adsl pripojeni.
konfigurak serveru :mode server tls-server port 1194 proto tcp-server dev tap0 ifconfig 10.0.1.100 255.255.255.0 ifconfig-pool 10.0.1.1 10.0.1.20 255.255.255.0 duplicate-cn client-to-client persist-tun persist-key ca /etc/openvpn/ca.crt cert /etc/openvpn/server.crt key /etc/openvpn/server.key dh /etc/openvpn/dh2048.pem log-append /var/log/openvpn.log status /var/run/vpn.status 10 user nobody group nogroup keepalive 10 120 comp-lzo verb 1konfigurak klienta :
remote XX.XX.XX.XX - verejna ip adr meho serveru ( resp routeru pak smerovano na port 1194 na server ) tls-client port 1194 proto tcp-client dev tap pull ca ca.crt cert tom.crt key tom.key user nobody group nogroup mute 10 comp-lzo verb 1nevite nekdo co by to mohlo brzdit? premyslel jsem nad udp protokolem, ale nevim jestli je to vhodne pro hrani her po siti... diky za jakekoliv napady. Petr
man openvpn
, zvlast parameter --mtu-test
.
1. UDP ne TCP, TCP = NIZKY vykon
2. TUN ne TAP = routovani = s TUN VYSSI vykon
Toto je uplny zaklad a je to jasne popsano nastrankach OpenVPN.net
Tiskni
Sdílej: