Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Společnost MNT Research oznámila, že po open source noteboocích MNT Reform a MNT Pocket Reform bude následovat MNT Reform Next. Časem se objeví na Crowd Supply. Vývoj lze sledovat na Mastodonu.
Apple představil (YouTube) telefony iPhone 16 Pro a iPhone 16, hodinky Watch Series 10 a Watch Ultra 2 a sluchátka AirPods 4, AirPods Pro 2 a AirPods Max.
Byla vydána verze 0.9.0 operačního systému Redox OS (Wikipedie). Jedná se o mikrokernelový unixový operační systém naprogramovaný v programovacím jazyce Rust. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu pod licencí MIT. Z novinek lze vypíchnout aplikace Files, Editor a Terminal z desktopového prostředí COSMIC, RustPython nebo webový server Simple HTTP Server.
Dnes ve 23:59 končí hlasování o přednáškách na konferenci LinuxDays 2024, která proběhne o víkendu 12. a 13. října v Praze.
Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Ahojda
jak najdu unicode font, ktery umi zobrazit jak ceske tak japonske znaky?
Umim kazde zvlast. Napriklad:
uxterm -fn fixed
mi zobrazi spravne japonstinu.
uxterm
samotny mi zase zobrazi spravne cestinu.
V obou pripadech se jevi nezobrazitelne znaky jako takovy ctverecek. Pocitam, ze uz to kazdy nekdy videl.
Jak mam takovy font vlastne hledat? - zkousel jsem xfontsel
, ale jak poznam, ktere znaky dany font obsahuje a ktere ne?
aha, diky. Fonty jsem stahnul, rozbalil a podle navodu zde nainstaloval.
Nyni nevim, jak vybrat dany font pro uxterm
. Tj. jak prejit od souboru .ttf k popisu $uxterm -fn -*-neco-
?
/usr/X11R6/lib/X11/fonts/TTF/fonts.dir
(,ktorý vyrába program mkfontdir
) Tak tam nájdem napr. riadok:
DejaVuSans.ttf -misc-dejavu sans-medium-r-normal--0-0-0-0-p-0-iso8859-2
Takže skús pozrieť do svojho fonts.dir
.
jestli tomu tedy dobre rozumim, pak pouzivas kodovani unicode, lec rxterm vybere vzdy ten spravny font pro cestinu potazmo japonstinu? Jak rxterm pozna, kterym jazykem chces zrovna psat/cist?
Tj. jak se rekne rxtermu, aby pouzival pro cestinu tohle a pro japonstinu neco jineho?
Tiskni Sdílej: