Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
If you want to preserve existing data on a partition, you are strongly advised to create backups instead of hoping that nothing will go wrong during the install. Don't say I didn't warn you!tedy: Pokud chcete na oddílu zachovat existující data, pečlivě zvažte tvorbu zálohy namísto víry, že se při instalaci nic nepokazí. A netvrďte, že jsem vás nevaroval!. Možná proto mám v podvědomí, že prostě během instalace nemám připojovat disky s daty. A přiznávám bez mučení, že jsem si možnosti vynechat formátování nikdy nevšimnul.
Před instalací je nutné zálohovat data, protože instalátor neposkytuje možnost ponechat některý ze stávajících oddílů nezformátovaný.(Čtvrtý odstavec v části o instalaci Archu). Tak jsem se ani nikdy nesnažil datový oddíl připojovat. Vyzkoušel jsem, že na nepřipojované oddíly nesahá, a tím to pro mne bylo vyřešeno. A když ho občas někde instaluji, moc nad tím nepřemýšlím, instalace je hotová za čtvrt hoďky, prostě paráda. (Kdo by se zdržoval zkoušením nějakých věcí, že jo?
Muj postup:
Pro jistotu jsem se rozhodl nainstalovat Arch na jiny samostatny disk. Disk jsem zapojil namisto disku s Mandrivou (myslel jsem, ze uz "suplik" nikdy nevyuziju). Muj zamer byl naistalovat si pekne "na cisto" Arch a vyzkouset si ho a zdokonalovat se. No a bude-li treba vymenim v supliku disk a nabootuji si Mandrivu. (Pozdeji bych pak zustal jen u Archu nebo bych o nainstaloval jako dalsi distribuci na disk s Mandrivou) Tak si pekne nabootuji instalacni CD Archu a instaluji pekne podle menu, musim priznat, ze se mi instalace libi. Disk na ktery Arch instaluji, neni cisty, je na nem nejaka verze Debianu. Ale to je jedno chci ho pouzit cely a tak volim automatiku tak jak jsem vycetl na linuxEXPRES:
Automatické rozdělení použijte pouze v případě, že máte prázdný disk, na kterém má být pouze Arch Linux. Tato volba totiž odstraní všechny existující oddíly a zabere celý disk pro Arch Linux..,
nasledne instaluji balicky, jadro, hraju si s nastavenim, vse hlasi 100%, vse OK.. Tak a ted uz jen instalace bootloaderu, volim GRUB a je tu hlaska:
Error: Couldn't find /mnt/boot/grub/menu.lst Is GRUB instaled ?
To same mi to hlasi i u LILO. Rikam si ze jsem proste lama a nekde jsem neco neudelal, ale i presto zadam reboot. K memu soku vsak s disku nabootuje puvodni Debian a bez jakeho-koli problemu funguje. Rekl jsem si to neni mozne, instalator Archu s diskem pracoval, musel jsem cekat az disk upravi. Podival jsem se co mi rekne cfdisk a hle disk je v uplne ve stejnem stavu tak jak byl predtim. Pomyslel snad se to instalovalo nekam do vzduchu nebo co.. No asi automatika neni asi zase tak automaticka, tak pujdu na to rucne. Opakuji celou instalaci zvovu, ale zase skoncim ze stejnou hlaskou ohledne bootloaderu a na disku se nic nezmeni, opet krasne nabootuje Debian
Jsem proste lama i po roce uzivani Mandrivy, nekde proste delam hrubou chybu. Muzete me prosim nejak nakopnout ?
Tiskni
Sdílej: