Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
Další ročník mezinárodního metalového festivalu je za námi. Počasí se vydařilo na 100%, atmosféra velkolepá při nejednom koncertě. Návštěvnost byla zas o něco vyšší než minulý rok. Někde jsem zaslechl 41 000 prodaných lístků. Celkově hodnotim festival na jedničku, skvělě jsem si ho užil. Když jsme s partou po posledním koncertě čekali na vlak, bylo nám smutno. Domů nás táhla snad jen pořádná postel, sprcha a jídlo.
Nepoužíváš majoritní OS? Pak máš smůlu! Takto bych shrnul odpověd na mou stížnost, kterou jsem poslal správci sítě na naší škole. Je zde zavedená elektronická žákovská + jiné služby pro žáky školy a rodiče. Každý má svůj účet, pod kterým si může prohlížet svůj aktuální prospěch přes internet. Přez prázdniny byl školní web upraven a přepsán do Flashe. Když se tento nový web, asi s měsíčním spožděním, konečně rozjel, zjistil jsem, že z jiného systému než Windows se na stránku nedostanu. Sami můžete zkusit.
O tvorbu webu se už delší čas moc nezajímám, ale i tak jsem si při čtení jednoho článku na netu vzpoměl na svoji metodu stříhájí výsledné šablony webu. Autor psal, že návrhy stránek kreslí v Inkscape a poté je v Gimpu roztříhá. Druhý krok mě přijde zbytečný. Tedy pokuď v Gimpu ještě neprovádíte nějaké další úpravy.
Jak jsem slíbil, přináším vám zprávy o vývoji PacmanManageru. Musel jsem přepsat značnou část kódu pro práci s databází programů, protože stará metoda neřešila výskyt 1 balíku v několika repozirářích. Současná je navíc svižněkší a vyhledávání se také znatelně zrychlilo. Přidal jsem pár voleb pro selektování. Další změny se týkají akorát oprav chyb. Teď už jen čekám na Creckxe, až společně s vývojářem Pyalpm-u posunou projekt o trochu dál a já budu moct využít, co Pyalpm nabízí.
Někteří bystří zde na abíčku si možná všimli, že poslední dobou nějak víc otravuju s dotazama ohledně PyQt4. Už dávno jsem si říkal, že znalost php a mysql není nic extra. Pracoval jsem i na některých větších projektech. Třeba pro směnárnu jsem programoval webovou aplikaci na správu deviz (nebo tak něco). Byla to kupa práce a měl jsem i chvíle, kdy jsem chtěl složit zbraně. Kolikrát mi ani sekretářky nedokázali přesně popsat, jak některé transakce propočítávat. To se potom dost mizerně programuje .
Dnes se chystám na instalaci počítačové učebny. Jedná se o učebnu na intru v Pardubicích, která slouží pro studijní účely jako hledání materiálů na internetu, psaní laborek,... .
Jak jsem psal v minulém blogu, budu ubytován na intru v Pardubicích (link). Moje máma chce samozdřejmě se mnou dobré spojení, aby mi mohla kdykoli zavolat, takže asi co nevidět dostanu svůj první mobil!!! Do teď jsem se bez něj bez než obešel.
Už se prázdniny krátí a co nevidět "zabrousím" do nové školy (SPŠE Pardubice, první rok !!!). Cesta domů trvá kolem 1.2 hod což mi přijde celkem dost, abych každý den seděl přez 2 hoďky v buse, atak budu spolu se svým kámošem na intru. Bohužel jaksi do 18 let nemůžu mít na intru PC. Proto jsem si vydělal pár korunek a chystám si pořídit nějaký notebook (ten je naštěstí povolen). Mám zjištěno, že i s připojením na net nebude moc velký problém.