Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Další ročník mezinárodního metalového festivalu je za námi. Počasí se vydařilo na 100%, atmosféra velkolepá při nejednom koncertě. Návštěvnost byla zas o něco vyšší než minulý rok. Někde jsem zaslechl 41 000 prodaných lístků. Celkově hodnotim festival na jedničku, skvělě jsem si ho užil. Když jsme s partou po posledním koncertě čekali na vlak, bylo nám smutno. Domů nás táhla snad jen pořádná postel, sprcha a jídlo.
Nepoužíváš majoritní OS? Pak máš smůlu! Takto bych shrnul odpověd na mou stížnost, kterou jsem poslal správci sítě na naší škole. Je zde zavedená elektronická žákovská + jiné služby pro žáky školy a rodiče. Každý má svůj účet, pod kterým si může prohlížet svůj aktuální prospěch přes internet. Přez prázdniny byl školní web upraven a přepsán do Flashe. Když se tento nový web, asi s měsíčním spožděním, konečně rozjel, zjistil jsem, že z jiného systému než Windows se na stránku nedostanu. Sami můžete zkusit.
O tvorbu webu se už delší čas moc nezajímám, ale i tak jsem si při čtení jednoho článku na netu vzpoměl na svoji metodu stříhájí výsledné šablony webu. Autor psal, že návrhy stránek kreslí v Inkscape a poté je v Gimpu roztříhá. Druhý krok mě přijde zbytečný. Tedy pokuď v Gimpu ještě neprovádíte nějaké další úpravy.
Jak jsem slíbil, přináším vám zprávy o vývoji PacmanManageru. Musel jsem přepsat značnou část kódu pro práci s databází programů, protože stará metoda neřešila výskyt 1 balíku v několika repozirářích. Současná je navíc svižněkší a vyhledávání se také znatelně zrychlilo. Přidal jsem pár voleb pro selektování. Další změny se týkají akorát oprav chyb. Teď už jen čekám na Creckxe, až společně s vývojářem Pyalpm-u posunou projekt o trochu dál a já budu moct využít, co Pyalpm nabízí.
Někteří bystří zde na abíčku si možná všimli, že poslední dobou nějak víc otravuju s dotazama ohledně PyQt4. Už dávno jsem si říkal, že znalost php a mysql není nic extra. Pracoval jsem i na některých větších projektech. Třeba pro směnárnu jsem programoval webovou aplikaci na správu deviz (nebo tak něco). Byla to kupa práce a měl jsem i chvíle, kdy jsem chtěl složit zbraně. Kolikrát mi ani sekretářky nedokázali přesně popsat, jak některé transakce propočítávat. To se potom dost mizerně programuje .
Dnes se chystám na instalaci počítačové učebny. Jedná se o učebnu na intru v Pardubicích, která slouží pro studijní účely jako hledání materiálů na internetu, psaní laborek,... .
Jak jsem psal v minulém blogu, budu ubytován na intru v Pardubicích (link). Moje máma chce samozdřejmě se mnou dobré spojení, aby mi mohla kdykoli zavolat, takže asi co nevidět dostanu svůj první mobil!!! Do teď jsem se bez něj bez než obešel.
Už se prázdniny krátí a co nevidět "zabrousím" do nové školy (SPŠE Pardubice, první rok !!!). Cesta domů trvá kolem 1.2 hod což mi přijde celkem dost, abych každý den seděl přez 2 hoďky v buse, atak budu spolu se svým kámošem na intru. Bohužel jaksi do 18 let nemůžu mít na intru PC. Proto jsem si vydělal pár korunek a chystám si pořídit nějaký notebook (ten je naštěstí povolen). Mám zjištěno, že i s připojením na net nebude moc velký problém.