Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Přemýšlíte, jak začít prázdniny? Už v úterý 1. července se bude konat Virtuální Bastlírna, tedy online setkání bastlířů, techniků, vědců i akademiků, kde se ve volné diskuzi probírají novinky ze světa techniky, ale i jiných zajímavých témat.
Za poslední měsíc jsme byli svědky plamenů několika raket. Zatímco malá raketa od Hondy se úspěšně vznesla a opět přistála, raketa od SpaceX se rozhodla letět všemi směry najednou. Díkybohu méně … více »Linus Torvalds zmínil, že souborový systém Bcachefs zřejmě odstraní z mainline Linuxu v začleňovacím okně pro vydání 6.17. Kent Overstreet mu totiž posílá kód s novou funkcionalitou i pro začlenění do kandidátů na vydání, kdy očekává pouze opravy chyb. Kent Overstreet byl již dříve z vývoje vyloučen kvůli konfliktní komunikaci.
Ministerstvo průmyslu a obchodu propaguje Microsoft. Ten ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu spouští AI National Skilling Plan v ČR. "Iniciativa Microsoftu přináší konkrétní a praktickou podporu právě tam, kde ji nejvíc potřebujeme – do škol, firem i veřejné správy.", říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jste český ISP? Vyplněním krátkého dotazníku můžete pomoci nasměrovat vývoj nové generace routerů Turris Omnia [𝕏].
Celkové tržby společnosti Canonical za rok 2024 byly 292 milionů dolarů (pdf). Za rok 2023 to bylo 251 milionů dolarů.
Byla vydána verze 1.88.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Distribuce Tails specializující se ochranu online soukromí uživatele byla vydána ve verzi 6.17. Mimo jiné aktualizuje Tor Browser (14.5.4) a opravuje několik chyb.
Dnes se chystám na instalaci počítačové učebny. Jedná se o učebnu na intru v Pardubicích, která slouží pro studijní účely jako hledání materiálů na internetu, psaní laborek,... .
Na počítačích jsou zatím Windows v absolutně katastrofálním stavu (alespoň podle mě, možná že je to normální stav ). Antivirus brzdí jak jen to jde, a celkově se to boří pod rukama.
Můj plán je nahodit ArchLinux na jednom PC, vyladit ho k co nejlepší požitelnosti a pak ho rozkopírovat. Počítače jsou trojího druhu, takže po rozkopírování budu muset změnit ovladače grafiky, možná i jiné drobnosti. Na klonování jsem si vytvořil speciální live CD, které stačí nabootovat, zpustit můj script, ten se vás zeptá na IP počítače z něhož se překopíruje hadr. Počítal jsem, že tak za 10 min by mohla být 1 stanice zkopírovaná.
Upgrade balíků budu provádět na jednom stroji. Na něm nazdílím /var/cache/pacman/pkg a připojím do ostatních PC, aby ostatní nemuseli stahovat totéž. Vlastně potom bude jedno na kterém PC upgrade provedu. Při každém bootu se obnoví uživatelská složka na defaultní hodnotu, takže si tam každý může dělat co chce. Když si účet rozvrtá, spustí script nebo rebootoje a může pokračovat.
Vybavení, které nainstaluji: Desktop: KDE (na starých PC Xfce4) Kancelář: OpenOffice a KOffice Web: Konqueror, Opera, Firefox IM: Kopete + další nejnutnější aplikace. Možná ještě nějaké podle potřeby přibudou.
Jak jsem napsal, jsou tam i PC s málo ram, které budou sloužit pouze pro prohlížení webu. Zde pojede Xfce4 + Opera
Tak mi držte palce ať vše vyjde
Tiskni
Sdílej:
Správce by se měl přizpůsobit požadavkům uživatelů a ne naopakTo si nemyslím. Správce by měl vyhovět požadavkům z praktického hlediska - tj. např. systém, kde jde brouzdat po webu, psát dokumenty apod. Jakým způsobem si pak správce pořeší samotnou instalaci, to už je jeho věc. Uživatel v počítačové učebně IMHO nemá co kecat do toho, jestli tam běží Win, Linux nebo třeba Mac OS - hlavně když to zajišťuje potřebné funkce.
hlavně když to zajišťuje potřebné funkce.Pomocí patřičného rozhraní.. Neboť i pomocí teknetu lze komunikovat s HTTP serverem, ale většinu zákazníků internetové kavárny by terminál s telnetem příliš neuspokojil :)
Ono vůbec nejlevnější je žádnou učebnu nemítPraktická rada.
vyšší odolnost vůči šikovným studentům než WindowsV mém případě je to spíše naopak :) Školní windows dlouho odolávaly, než se mi podařilo tu proxy obejít :)
Studenti by měli dostat možnost rozvíjet své schopnosti v libovolném směru. A Windows je z tohoto pohledu vhodnější volbaTak s tymto vobec nesuhlasim. Linux je ako otvorena kniha, na Windows sa nikdy nenaucia tolko co na linuxe.
/usr
.