Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dnes se chystám na instalaci počítačové učebny. Jedná se o učebnu na intru v Pardubicích, která slouží pro studijní účely jako hledání materiálů na internetu, psaní laborek,... .
Na počítačích jsou zatím Windows v absolutně katastrofálním stavu (alespoň podle mě, možná že je to normální stav ). Antivirus brzdí jak jen to jde, a celkově se to boří pod rukama.
Můj plán je nahodit ArchLinux na jednom PC, vyladit ho k co nejlepší požitelnosti a pak ho rozkopírovat. Počítače jsou trojího druhu, takže po rozkopírování budu muset změnit ovladače grafiky, možná i jiné drobnosti. Na klonování jsem si vytvořil speciální live CD, které stačí nabootovat, zpustit můj script, ten se vás zeptá na IP počítače z něhož se překopíruje hadr. Počítal jsem, že tak za 10 min by mohla být 1 stanice zkopírovaná.
Upgrade balíků budu provádět na jednom stroji. Na něm nazdílím /var/cache/pacman/pkg a připojím do ostatních PC, aby ostatní nemuseli stahovat totéž. Vlastně potom bude jedno na kterém PC upgrade provedu. Při každém bootu se obnoví uživatelská složka na defaultní hodnotu, takže si tam každý může dělat co chce. Když si účet rozvrtá, spustí script nebo rebootoje a může pokračovat.
Vybavení, které nainstaluji: Desktop: KDE (na starých PC Xfce4) Kancelář: OpenOffice a KOffice Web: Konqueror, Opera, Firefox IM: Kopete + další nejnutnější aplikace. Možná ještě nějaké podle potřeby přibudou.
Jak jsem napsal, jsou tam i PC s málo ram, které budou sloužit pouze pro prohlížení webu. Zde pojede Xfce4 + Opera
Tak mi držte palce ať vše vyjde
Tiskni
Sdílej:
Správce by se měl přizpůsobit požadavkům uživatelů a ne naopakTo si nemyslím. Správce by měl vyhovět požadavkům z praktického hlediska - tj. např. systém, kde jde brouzdat po webu, psát dokumenty apod. Jakým způsobem si pak správce pořeší samotnou instalaci, to už je jeho věc. Uživatel v počítačové učebně IMHO nemá co kecat do toho, jestli tam běží Win, Linux nebo třeba Mac OS - hlavně když to zajišťuje potřebné funkce.
hlavně když to zajišťuje potřebné funkce.Pomocí patřičného rozhraní.. Neboť i pomocí teknetu lze komunikovat s HTTP serverem, ale většinu zákazníků internetové kavárny by terminál s telnetem příliš neuspokojil :)
Ono vůbec nejlevnější je žádnou učebnu nemítPraktická rada.
vyšší odolnost vůči šikovným studentům než WindowsV mém případě je to spíše naopak :) Školní windows dlouho odolávaly, než se mi podařilo tu proxy obejít :)
Studenti by měli dostat možnost rozvíjet své schopnosti v libovolném směru. A Windows je z tohoto pohledu vhodnější volbaTak s tymto vobec nesuhlasim. Linux je ako otvorena kniha, na Windows sa nikdy nenaucia tolko co na linuxe.
/usr
.