Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
O tvorbu webu se už delší čas moc nezajímám, ale i tak jsem si při čtení jednoho článku na netu vzpoměl na svoji metodu stříhájí výsledné šablony webu. Autor psal, že návrhy stránek kreslí v Inkscape a poté je v Gimpu roztříhá. Druhý krok mě přijde zbytečný. Tedy pokuď v Gimpu ještě neprovádíte nějaké další úpravy.
Jak tedy postupuju já? V Inkscape přidám novou vrstvu a na oblasti, které chci exportovat, vložím obdelníky. Nastavím jim průhlednost tak na 30%, abych viděl pod ně. Nakonec postupně označuju jednotlivé obdelníky, nastavim jim 100% průhlednost a exportuju výběr. Tím se exportuje pouze oblast pod naším obdelníkem a zanedlouho mám všechny části webu uložené. Při změně šablony znova vyexportuju jenom tu oblast, která se změnila. Odpadá import a celá úprava v Gimpu při dalších změnách. Ještě by nebylo na škodu proces nějak zautomatizovat, aby se exportovaly všechny části najednou. Tímto trikem jsem se inspiroval u komerčního programu Fireworks. Zde se tato fce nazývala slices.
Nejsem grafik, možná že znáte lepší postupy. Nebude na škodu, když se s námi o ně podělíte.
Tiskni
Sdílej:
A co se průhlednosti týká ... v principu nevadí, jen se zobrazí místo průhledného prostě barvu pozadí definovanou v PNGčku. To mi fungovalo vždycky i s alpha channel, takže když člověk jako barvu pozadí PNGčka dal nějaký rozumný kompromis barev skutečného pozadí, dalo se na to koukat i v IE a to mi ke spokojenosti celkem stačilo. (Ony GIFy s průhledností bez alpha channel vypadají ve spoustě případů dost hnusně, takže radši nechám uživatelům onoho prohlížeče jednobarevné obdélníkové pozadí.)