Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »O tvorbu webu se už delší čas moc nezajímám, ale i tak jsem si při čtení jednoho článku na netu vzpoměl na svoji metodu stříhájí výsledné šablony webu. Autor psal, že návrhy stránek kreslí v Inkscape a poté je v Gimpu roztříhá. Druhý krok mě přijde zbytečný. Tedy pokuď v Gimpu ještě neprovádíte nějaké další úpravy.
Jak tedy postupuju já? V Inkscape přidám novou vrstvu a na oblasti, které chci exportovat, vložím obdelníky. Nastavím jim průhlednost tak na 30%, abych viděl pod ně. Nakonec postupně označuju jednotlivé obdelníky, nastavim jim 100% průhlednost a exportuju výběr. Tím se exportuje pouze oblast pod naším obdelníkem a zanedlouho mám všechny části webu uložené. Při změně šablony znova vyexportuju jenom tu oblast, která se změnila. Odpadá import a celá úprava v Gimpu při dalších změnách. Ještě by nebylo na škodu proces nějak zautomatizovat, aby se exportovaly všechny části najednou. Tímto trikem jsem se inspiroval u komerčního programu Fireworks. Zde se tato fce nazývala slices.
Nejsem grafik, možná že znáte lepší postupy. Nebude na škodu, když se s námi o ně podělíte.
Tiskni
Sdílej:
A co se průhlednosti týká ... v principu nevadí, jen se zobrazí místo průhledného prostě barvu pozadí definovanou v PNGčku. To mi fungovalo vždycky i s alpha channel, takže když člověk jako barvu pozadí PNGčka dal nějaký rozumný kompromis barev skutečného pozadí, dalo se na to koukat i v IE a to mi ke spokojenosti celkem stačilo. (Ony GIFy s průhledností bez alpha channel vypadají ve spoustě případů dost hnusně, takže radši nechám uživatelům onoho prohlížeče jednobarevné obdélníkové pozadí.)