OCCT3D (Open CASCADE Technology) Open Source 8.0 bylo vydáno. OCCT3D (Wikipedie, GitHub) je objektově orientovaná knihovna pro 3D CAD, CAM nebo CAE. Používá se například v softwarech FreeCAD a KiCad.
Ve FreeBSD byla nalezena a již opravena 21letá zranitelnost CVE-2026-42511 v dhclient. Jedná se o vzdálené spuštění kódu (RCE). Útočník mající pod správou DHCP server může získat plnou kontrolu nad systémem FreeBSD pouze jeho připojením k místní síti.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Někteří bystří zde na abíčku si možná všimli, že poslední dobou nějak víc otravuju s dotazama ohledně PyQt4. Už dávno jsem si říkal, že znalost php a mysql není nic extra. Pracoval jsem i na některých větších projektech. Třeba pro směnárnu jsem programoval webovou aplikaci na správu deviz (nebo tak něco). Byla to kupa práce a měl jsem i chvíle, kdy jsem chtěl složit zbraně. Kolikrát mi ani sekretářky nedokázali přesně popsat, jak některé transakce propočítávat. To se potom dost mizerně programuje
.
Ale zpět ke Qt. Občas jsem si hrál s nějakým helloworldem, ale nakonec nebyl žádný nápad na tvorbu něčeho smysluplného. Až jednou jsem si řekl, že by nebylo špatné naprogramovat grafickou nadstavbu nad pacman. V tu dobu ještě spíše uživatel Gnome (nejsem zastánce KDE ani GNOME, používám oboje) jsem zvolil GTK. Práce šly pomalu. Stále jsem něco googlil a díky malé znalosti samotného Pythonu jsem trápení vzdal.
Ke konci roku mi moje třídní dala poukázku na knížku (za dobrý prospěch) v hodnotě 300,-. Jelikož nejsem velký čtenář (spíše žádný), doufal jsem, že v knihkupetství bude výběr z ComputerPress, ale bohužel. Druhý den mi kámoš řekl, že prý mají ještě pobočku, kde prodávají pouze naučnou literaturu a večer jsem měl knížku "Začínáme programovat v jazyce PYTHON" na stole.
Nyní pracuju na PacmanManager-ovi. Funguje obnova balíků z netu i s progressbarem, vyhledávání, zobrazování informací o balíčku, detekce instalovaných balíčků a balíčků k upgrade. Balíčky se dají zaklikávat pro instalaci, ale konečná fáze, kdy se mají změny provést, ještě není dodělaná. Jestli vás zajímá zroják, tak tady je svn: https://opensvn.csie.org/PacmanManager/. Na vyzkoušení doporučuju PKGBUILD: zde.
Připomínky nebo nápady pište do komentářu
Tiskni
Sdílej:
.
. Jinak použití python + Qt4 je dobrá volba.
Myslíš, že se mýlím? Tak mi to vysvětli, jak to tedy je ...
Nick unknown_user jsem nepoužil ani nepamatuji. Jestli to má být provokace, tak se ti moc nepovedla.
Možná proto, že doba než se ten druhý proces spustí je různá od nuly a operace otestuj zda existuje soubor se zámkem, pokud ne tak ho touchni je rychlejší, než spuštění procesu.
Možná proto ti to připomíná, aby si nezapoměl ;)
race conditionNemluv na mě sprostě :) Pro další co by nevěděli co to znamená :)
race condition = anomální chování způsobené nečekanými závislostmi v načasování událostí
co takhle SysV IPC semaforNeznám, neumím, díky za info :)
flock(DATA, LOCK_EX|LOCK_NB) or die "Already running.";). Docela ujeté, ale asi to funguje.
Sice je potřeba používat kernelí server a ne ten v user space, ale funguje to.