Byl představen CentOS Stream 10 s kódovým názvem Coughlan. Detaily v poznámkách k vydání. CentOS Stream 10 už neobsahuje balíček s Xorg serverem (xorg-x11-server-Xorg). O zobrazování se stará Wayland s Xwaylandem (xorg-x11-server-Xwayland). Odstraněny byly aplikace Firefox, GIMP, LibreOffice, Inkscape a Thunderbird. Ty jsou k dispozici ve Flatpaku z Flathubu.
Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak se přesouvá do koše, to nevím (ve Windows to bývalo to první, co jsem vypínal), ale mazání třeba takto:
#!/bin/bash shopt -s nullglog cd raw for f in *.nef; do if [ ! -f "../${f%nef}jpg" ]; do rm -v "$f" fi done
chcete-li "tichý chod", vyhoďte přepínač '-v
')
de.sh: 3: shopt: not found
de.sh: 7: Syntax error: "do" unexpected (expecting "then")
BTW co vlastne robi shopt?
v kodu je preklep, melo tam byt asi shopt -s nullglob
, coz upravuje chovani expanze jmen souboru(pokud nebude existovat soubor vyhovujici vzoru, vysledkem expanze bude prazdny seznam)
a k te druhe chybe: na 7 radku ma byt misto do then…
No jo, překlepy. Tak druhá verze:
#!/bin/bash shopt -s nullglob cd raw for f in *.nef; do if [ ! -f "../${f%nef}jpg" ]; then rm -v "$f" fi done
Ten shopt
je kvůli tomu, aby to neházelo chybu, pokud v tom adresáři není žádný soubor s přípnou nef
(viz manuálová stránka k bashi, hledejte shopt
a nullglob
).
ktrash --help
)Note: to move files to the trash, do not use ktrash, but "kfmclient move 'url' trash:/"
.Trash
, ktora predstavuje kos. Ked nieco 'zmazem', presunie sa to tam. Je ale mozne, ze k KDE je to inak. GNOME neobsahuje moznost restore from trash, jedna sa o obycajne presunutie... Ak chcete aj moznost restore, tak potom treba nieco navyse pri 'mazani': http://telin.ugent.be/~slippens/drupal/totrash
Tiskni Sdílej: