Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 160 (pdf).
Izrael od února zakáže dětem používat v prostorách základních škol mobilní telefony. Podle agentury AFP to uvedlo izraelské ministerstvo školství, které zdůraznilo negativní dopady, které na žactvo používání telefonů má. Izrael se tímto krokem přidává k rostoucímu počtu zemí, které dětem ve vzdělávacích zařízeních přístup k telefonům omezují.
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet pravděpodobně dostane příští rok pokutu od Evropské komise za nedostatečné dodržování pravidel proti upřednostňování vlastních služeb a produktů ve výsledcích vyhledávání. V březnu EK obvinila Google, že ve výsledcích vyhledávání upřednostňuje na úkor konkurence vlastní služby, například Google Shopping, Google Hotels a Google Flights. Případ staví Google proti specializovaným
… více »Byl oznámen program a spuštěna registrace na konferenci Prague PostgreSQL Developer Day 2026. Konference se koná 27. a 28. ledna a bude mít tři tracky s 18 přednáškami a jeden den workshopů.
Na webu československého síťařského setkání CSNOG 2026 je vyvěšený program, registrace a další informace k akci. CSNOG 2026 se uskuteční 21. a 22. ledna příštího roku a bude se i tentokrát konat ve Zlíně. Přednášky, kterých bude více než 30, budou opět rozdělené do tří bloků - správa sítí, legislativa a regulace a akademické projekty. Počet míst je omezený, proto kdo má zájem, měl by se registrovat co nejdříve.
Máirín Duffy a Brian Smith v článku pro Fedora Magazine ukazují použití LLM pro diagnostiku systému (Fedora Linuxu) přes Model Context Protocol od firmy Anthropic. I ukázkové výstupy v samotném článku obsahují AI vygenerované nesmysly, např. doporučení přeinstalovat balíček pomocí správce balíčků APT z Debianu místo DNF nativního na Fedoře.
Projekt D7VK dospěl do verze 1.0. Jedná se o fork DXVK implementující překlad volání Direct3D 7 na Vulkan. DXVK zvládá Direct3D 8, 9, 10 a 11.
Byla vydána nová verze 2025.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Národní politiku koordinovaného zveřejňování zranitelností (pdf), jejímž cílem je nejen zvyšování bezpečnosti produktů informačních a komunikačních technologií (ICT), ale také ochrana objevitelů zranitelností před negativními právními dopady. Součástí je rovněž vytvoření „koordinátora pro účely CVD“, jímž je podle nového zákona o kybernetické … více »
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
./:
#EXTM3U #EXTINF:395,Jethro Tull - Aqualung ./01-Aqualung.mp3Potřeboval bych ale (kvůli blbému přehrávači v telefonu), aby položka vypadal pouze takto:
#EXTM3U #EXTINF:395,Jethro Tull - Aqualung 01-Aqualung.mp3tj. bez úvodního "./". Jinak totiž přehrávač playlist odmítá jako neplatný. Lze to nějak v běžných nástrojích v Linuxu zařídit, příp. existuje nějaký extra super-cool nástroj pro generaci playlistů, kde to lze ovlivnit? (Varianta B je prostě otevřít playlist v editoru a ručně ty začátky řádků umazat, ale přece jen...)
Řešení dotazu:
easytag mi vygeneroval playlist v tomto tvaru...
$ cat /home/jirib/music/Sniper/Grave.Dans.La.Roche/playlist_Sniper_-_Grave_Dans_La_Roche.m3u #EXTM3U #EXTINF:130,01-Sniper-Gravé_Dans_La_Roche-Intro.mp3 01-Sniper-Gravé_Dans_La_Roche-Intro.mp3 #EXTINF:325,02-Sniper-Gravé_Dans_La_Roche-Processus_2003.mp3 02-Sniper-Gravé_Dans_La_Roche-Processus_2003.mp3a pro pripadne rucni upravy to prozen programem
sed:
$ echo './01-Aqualung.mp3' | sed 's/\.\///' 01-Aqualung.mp3
sed -i 's/^\.\///' playlist.m3u-i udela to, ze se ten soubor primo upravi, takze se nebudes muset placat s pipou a dalsim souborem. Stříška na začátku regexpu zajistí, že to bude odstraňovat jen ze začátku řádku.
Tiskni
Sdílej: