Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
[global] workgroup = DOMA printing = cups printcap name = cups printcap cache time = 750 cups options = raw map to guest = Bad User include = /etc/samba/dhcp.conf logon path = \\%L\profiles\.msprofile logon home = \\%L\%U\.9xprofile logon drive = P: add machine script = /usr/sbin/useradd -c Machine -d /var/lib/nobody -s /bin/false %m$ domain logons = No domain master = No netbios name = Server passdb backend = smbpasswd security = SHARE wins support = Yes usershare max shares = 100 ldap delete dn = No ldap passwd sync = No ldap replication sleep = 1000 ldap ssl = Start_tls ldap timeout = 5 guest account = nobody map to guest = Bad User ldap admin dn = ldap suffix = [pošta] inherit acls = Yes path = /server_C/Pošta Amikro read only = No guest ok = yesporadi nekdo jak na to? diky moc.
Jaké nastavení práv má adresář "/server_C/Pošta Amikro"?
uzivatel: zobrazeni polozky x , zapis polozky x , vstup x skupina : zobrazeni polozky x , zapis polozky x , vstup x ostatni : zobrazeni polozky x , zapis polozky , vstup xno a u tech ostatnich to prave nejde menit
rwxrwxr-x
? Musíte je změnit, aby i ostatní mohli zapisovat – chmod o+w
.
mam dva disky. na jednom je Linux tam je to v pohode a na druhem je FAT. no a na tom druhem at udelam jakoukoli slozku tak tam nejde dat u ostatnich zapis. uz jsem ho i preformatoval a to same.Pravděpodobně mountujete disk s parametrem
umask
(nebo fmask
a dmask
) 0775 – zkuste jej změnit na 0777.
musi byt ten disk na FAT aby soubory byly videt ve windowsech prez sambu???Nemusí. Dokonce bych to spíš nedoporučoval, použil bych nějaký "běžný linuxový" filesystém. Samba funguje jako síťová brána mezi světem Linuxu/Unixu a světem Windows. Na té Linuxové straně (kde jsou soubory a disk) se jí bude samozřejmě lépe pracovat se standardními Linuxovými nástroji.
Tiskni
Sdílej: