O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
[global] workgroup = DOMA printing = cups printcap name = cups printcap cache time = 750 cups options = raw map to guest = Bad User include = /etc/samba/dhcp.conf logon path = \\%L\profiles\.msprofile logon home = \\%L\%U\.9xprofile logon drive = P: add machine script = /usr/sbin/useradd -c Machine -d /var/lib/nobody -s /bin/false %m$ domain logons = No domain master = No netbios name = Server passdb backend = smbpasswd security = SHARE wins support = Yes usershare max shares = 100 ldap delete dn = No ldap passwd sync = No ldap replication sleep = 1000 ldap ssl = Start_tls ldap timeout = 5 guest account = nobody map to guest = Bad User ldap admin dn = ldap suffix = [pošta] inherit acls = Yes path = /server_C/Pošta Amikro read only = No guest ok = yesporadi nekdo jak na to? diky moc.
Jaké nastavení práv má adresář "/server_C/Pošta Amikro"?
uzivatel: zobrazeni polozky x , zapis polozky x , vstup x skupina : zobrazeni polozky x , zapis polozky x , vstup x ostatni : zobrazeni polozky x , zapis polozky , vstup xno a u tech ostatnich to prave nejde menit
rwxrwxr-x
? Musíte je změnit, aby i ostatní mohli zapisovat – chmod o+w
.
mam dva disky. na jednom je Linux tam je to v pohode a na druhem je FAT. no a na tom druhem at udelam jakoukoli slozku tak tam nejde dat u ostatnich zapis. uz jsem ho i preformatoval a to same.Pravděpodobně mountujete disk s parametrem
umask
(nebo fmask
a dmask
) 0775 – zkuste jej změnit na 0777.
musi byt ten disk na FAT aby soubory byly videt ve windowsech prez sambu???Nemusí. Dokonce bych to spíš nedoporučoval, použil bych nějaký "běžný linuxový" filesystém. Samba funguje jako síťová brána mezi světem Linuxu/Unixu a světem Windows. Na té Linuxové straně (kde jsou soubory a disk) se jí bude samozřejmě lépe pracovat se standardními Linuxovými nástroji.
Tiskni
Sdílej: