Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
chtěl bych si pořídit externí USB zvukovku (abych ji mohl používat i s desktopem i s notebookem, tedy může být i FireWire, ale ty jsou AFAIK dražší) někde kolem 2000 kč, třeba i dražší. Nejspíš bych si dokázal vybrat sám, ale z obavy, že karta třeba nebude v linuxu perfektně podporována, se radši ptám. Chtěl bych možnost několika vstupů (a jejich současného použití), hardwarové mixování (kde to vůbec uvádí? Ještě jsem si toho snad nevšiml) a taky hardware playthrough (to co hraju třeba kytarou do vstupu aby hned lezlo z výstupu - beze zpoždění, hardwarově). Zatím mám tenhle tip:
M-AUDIO MAYA 44 USB(o M-Audiu všichni mluví pochvalně, ale komentáře konkrétně k tomuhle zařízení jsem nenašel)
Nebo velice podobná karta:Nebo zkrátka něco podobného by se mi líbilo. V současnosti mi jde jen o to připojit k do zvukovky kytaru/basu, pustit k tomu hudbu a cvičit,v budoucnu (s výkonnějším strojem) bych rád zkusil i nějaké efekty (kde už se to bude muset softwarově zpracovávat, ale od toho taky bude výkonnější stroj) a podobně.
Díky za rady,No, odborník nejsem, ale už takhle cvičím pár týdnů, konkrétně basu mám připojenou do micu, nastavený hw playthrough, akorát (bo je vcelku slabá) mám ztlumený (zlehka) PCM a pak je vytažený Master, jediná nevýhoda je, že docela šumí (ale když hraju s hudbou, tak to není skoro slyšet). Předzesilovače a podobný věci jsou sice fajn, ale já chci k tomu připojit hudbu, do budoucnosti třeba i další nástroje (ne, nechci mix, dělám to jen amatérsky, zatím). Ale budu o tom uvažovat, dík :)
No dyť píšu, že to chce přinejmenším DI box, který upraví impedance. V tomhle směru i klony sansampu od Behringera za tisícovku (BDI21) udělají nesrovnatelně lepší práci než snahy dostat nějaký smysluplný zvuk z přímého propojení.No, odborník nejsem, ale už takhle cvičím pár týdnů, konkrétně basu mám připojenou do micu, nastavený hw playthrough, akorát (bo je vcelku slabá) mám ztlumený (zlehka) PCM a pak je vytažený Master, jediná nevýhoda je, že docela šumí (ale když hraju s hudbou, tak to není skoro slyšet).
Předzesilovače a podobný věci jsou sice fajn, ale já chci k tomu připojit hudbu, do budoucnosti třeba i další nástroje (ne, nechci mix, dělám to jen amatérsky, zatím)To není problém. Například zmiňovaný (bass) V-amp má jak linkový výstup (tudíž není problém připojit to k jakékoliv zvukovce, zesilovači, mixu nebo aktivnám bednám), tak aux vstup a zároveň výstup na sluchátka. Tudíž se to dá zapojit buď přes linku do počítače a tam to míchat s muzikou nebo naopak pustit si muziku z počítače do auxu a jamovat si do sluchátek nebo do komba/zesilovače. Výhoda je, že z jedné strany do toho člověk strčí kytaru (basu) a z linky leze hotový, zvuk, kterých je k dispozici obrovská paleta s plnou editací všech možných parametrů. Pak by možná stál za zvážení nějakej Zoom G2 s USB, který zároveň funguje jako USB zvukovka. Tím člověk zabije hned několik much jednou ranou.
Ten Zoom G2 vypadá pěkně, nevíte, jakou to má podporu pod Linuxem (jako ta USB zvukovka)? Našel jsme jen něco v ML alsy, že by to mělo prostě fungovat, máte zkušenost? A jak se to snáší s basou, když ej to dělané na normální elektriku? Jinak je to vážně pěkný tip, děkuju, kytarový efekt jsem chtěl hledat i tak pro elektrické housle a tohle vypadá přijatelně :)
V ruce jsem to bohužel neměl, ale podle všeho by se to mělo chovat jako standardní usbaudio zařízení.Ten Zoom G2 vypadá pěkně, nevíte, jakou to má podporu pod Linuxem (jako ta USB zvukovka)? Našel jsme jen něco v ML alsy, že by to mělo prostě fungovat, máte zkušenost?
A jak se to snáší s basou, když ej to dělané na normální elektriku?Dělají i basovou verzi a tuším i verzi pro akustiky.
Jinak je to vážně pěkný tip, děkuju, kytarový efekt jsem chtěl hledat i tak pro elektrické housle a tohle vypadá přijatelně :)Pokud to být univerzální na basu, kytaru a třeba i něco dalšího, tak bych se spíš zaměřil na Bass V-amp. Ten (navzdory názvu) obsahuje simulace jak pro basu, tak pro elektriku a dokonce i pro klávesy. Kdyžtak můžu udělat pár ukázek.
Hmm, škoda. Ale díky moc :) Budu teda hledat něco trošku jinýho, snad najdu.
Tiskni Sdílej: