Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Ahoj, nejde mi spustit DrScheme (www.drscheme.org) v OpenSuse 10.2.
Stáhl jsem si poslední verzi 371 (http://download.plt-scheme.org/drscheme/plt-371-bin-i386-linux-fc6-sh.html)
dle návodu nainstaloval:
chmod +x plt-371-bin-i386-linux-fc6.sh
sh plt-371-bin-i386-linux-fc6.sh
v instalaci jsem vybral "Unix-style distribution".
Při spuštění
drscheme
mi terminál zahlásí
/usr/bin/mred: symbol lookup error: /usr/bin/mred: undefined symbol: XftNameUnparse
Našel jsem na webu nějakou radu
(http://www.cs.brown.edu/pipermail/plt-scheme/2006-November/015455.html )
,ale nejsem z toho moudrý.
~/drscheme
(skrzevá --prefix
) bez podpory Xft a v ~/bin udělal příslušné symlinky. Sice to není tak pěkné, ale funguje snad úplně stejně. Můžu zapátrat, jestli by s tím nešlo něco udělat v 10.2, a předpokládám, že v 10.3 i tahle binární verze snad bude fungovat bez problémů.
Nicméně protlačit patch do stabilní verze Xek nemusí z mnoha pochopitelných důvodů být snadné. Alternativa by byla udělat opatchovanou verzi, ale tu by musel někdo maintainovat a sledovat patche v hlavní větvi. Nejsem si jistý, jestli si na tohle troufám
Tiskni
Sdílej: