Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
#!/bin/bash PATH='/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin' ( #----------------------------------------------------------------------------- # Before suspend #----------------------------------------------------------------------------- echo Prepare for suspend ... /etc/init.d/cpufreq-setup stop # Přepnutí ondemand -> performance console=$(fgconsole) # ulozeni aktivni konzole # mute all amixer -q set Master mute rmmod pcspkr 2>/dev/null # security things killall -HUP gpg-agent 2>/dev/null # stop network ifdown eth0 wlan0 ppp0 # stop usb modprobe -r ohci_hcd ehci_hcd # important things /boot/grub/gen-menu.sh # update menu grubu /etc/init.d/udev stop # chceme pak zavedst znovu moduly /etc/init.d/hwclock.sh stop # ulozit hodinky # enable messages kernelprintk=$(sysctl kernel.printk) sysctl -q kernel.printk="7 4 1 7" # enable swap swapon /dev/hda2 || exit # uspavam na disk a chci mit jistotu, ze bude misto #----------------------------------------------------------------------------- # Suspend #----------------------------------------------------------------------------- echo Suspend now ... echo disk > /sys/power/state #----------------------------------------------------------------------------- # Resume #----------------------------------------------------------------------------- echo Resume ... swapoff /dev/hda2 /etc/init.d/hwclock.sh start /etc/init.d/udev start /etc/init.d/cpufreq-setup start sysctl -q -p - <<<"$kernelprintk" chvt $console #----------------------------------------------------------------------------- echo Resume done. ) 2>&1 | logger -s -p syslog.info -t hibernate # vse logujem do sysloguA nebo můžeš použít již hotový skript "hibernate", který je ale velmi pomalý.
Tiskni
Sdílej: