V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
/etc /roota rsync si z něho postupně adresáře načte a zarchivuje. 2. Jestli jsem to dobře pochopil, rsync nedokáže zálohovat symbolické linky na NTFS. Je to tak?
rsync $(< list.txt)
.
K bodu 2 - rsync neumí žádný filesystém, to je záležitost operačního systému a pokud má příslušné systémové volání, měl by to umět i rsync (a Windows tohle afaik umí až od verze Vista). Otázkou je proč zálohovat na NTFS (nepřijdeš náhodou o unixová práva)?
rsync --files-from = list.txt
.
cat /etc/zaloha/sZalohovat.txt | while read radek; do rsync ... $radek ...; done;
?
2. aha, díky, takže budu muset použít tar. Ten by to měl zvládnout, jak jsem zběžně četl.
rsync --dry-run, tar --files-from
rsync --files-from
, vizte výše.
while read directory; do rsync "/$directory/" "/zaloha/$directory/"; done < dirlist.txtNěkdo tu říkal, že se musíte bát mezer, tak se nebojte a zkuste to, nejlépe
while read directory; do echo "rsync \"/$directory/\" \"/zaloha/$directory/\""; done < dirlist.txt > test.txta uvidíte. Archivuji zhruba takto skoro celý disk a žádný problém.
Tiskni
Sdílej: