Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
Na Crowd Supply běží kampaň na podporu open source notebooku MNT Pocket Reform od společnosti MNT Research. Notebook má mechanickou klávesnici s RGB podsvícením a 7 palcový displej s rozlišením 1920×1200 pixelů. Cena začíná na 899 dolarech. Před třemi lety proběhla úspěšná kampaň na podporu notebooku MNT Reform.
Ahoj, mam problem s aktualizacemi, při spuštění Yum se mi objeví tato chybová hláška:
Error Type: type 'exceptions.TypeError'
Error Value: rpmdb open failed
File : /usr/share/yumex/yumex.py , line 759, in module mainApp = YumexApplication()
File : /usr/share/yumex/yumex.py , line 413, in __init__ self.yumbase =
YumexYumHandler(self.getRecentTime(),self.settings,self.progress,self.ui.main,self.yumexOptions._optparser)
File : /usr/share/yumex/yumapi.py , line 51, in __init__ optparser = parser )
File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py , line 109, in doConfigSetup errorlevel=errorlevel)
File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py , line 155, in _getConfig self._conf = config.readMainConfig(startupconf)
File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/config.py , line 605, in readMainConfig yumvars['releasever'] = _getsysver(startupconf.installroot, startupconf.distroverpkg)
File : /usr/lib/python2.5/site-packages/yum/config.py , line 672, in _getsysver idx = ts.dbMatch('provides', distroverpkg)
potom se aplikace ukončí. Můžete mi prosím s tímto pomoci? Děkuji.
Bohužel nefunguje,tady je výpis:
Loading "security" plugin Loading "protectbase" plugin Loading "protect-packages" plugin Loading "refresh-updatesd" plugin Loading "presto" plugin Loading "kernel-module" plugin Loading "priorities" plugin Loading "merge-conf" plugin Loading "changelog" plugin Loading "allowdowngrade" plugin Loading "downloadonly" plugin Loading "fastestmirror" plugin Loading "tsflags" plugin Loading "fedorakmod" plugin Loading "skip-broken" plugin rpmdb: PANIC: fatal region error detected; run recovery error: db4 error(-30977) from dbenv->open: DB_RUNRECOVERY: Fatal error, run data base recovery error: cannot open Packages index using db3 - (-30977) error: cannot open Packages database in /var/lib/rpm Traceback (most recent call last): File "/usr/bin/yum", line 29, in module yummain.main(sys.argv[1:]) File "/usr/share/yum-cli/yummain.py", line 82, in main base.getOptionsConfig(args) File "/usr/share/yum-cli/cli.py", line 148, in getOptionsConfig disabled_plugins=opts.disableplugins) File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/__init__.py", line 155, in _getConf ig self._conf = config.readMainConfig(startupconf) File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/config.py", line 605, in readMainCo nfig yumvars['releasever'] = _getsysver(startupconf.installroot, startupconf.dist roverpkg) File "/usr/lib/python2.5/site-packages/yum/config.py", line 672, in _getsysver idx = ts.dbMatch('provides', distroverpkg) TypeError: rpmdb open failed
podobné hlášky, akorát na jiných řádcích vypisuje také smart i aktualizátor balíčků...
poradíš mi jak na to(vypnutí pluginů)... nebo mám prohledat co se dá..
tak nakonec nebylo třeba pluginy vypínat, TADY jsem našel podobnej problém a možná i řešení ...
1. kill off any process accessing the rpmdb:
a. rpm
b. yum
c. pirut/pup
d. yumex
e. yum-updatesd
2. run this as root:
rm -f /var/lib/rpm/__db*
rpm --rebuilddb
3. just for completeness reboot the box
4. see if things start working again.
...po tomto se mi YUM, SMART i PIRUT spouštějí bez chybových hlášek, mám sice podezření, že bude ještě někde problém=PIRUT mi neukazuje(nejsou zaškrtlé) všechny nainstalované balíčky, aktualizace mi však funguje
díky za pomoc
Tiskni
Sdílej: