Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj. Mam Maxtor Shared Storage (NAS) a nejak vyplivnul. Disk jsem vybral a pripojil pres USB. Disk vypada OK. Problem je v tom, ze zmizly oddily na disku. Volal jsem Maxtor a rikaly ze tam je EXT3.
Zkousel skoro vse v Linuxu jako fsck.ext3, testdisk, gparted atd, ale nemuzu to zaboha opravit. Mam tam asi 250GB dat a zalohu nemam . Nejsou to zas tak akutni data, ale nechci to stratit kdyz nemusim.
Ve Windows jsem nasel program od SysInternals, ktery vypada slibne, protoze kdyz ho nastartuji, tak vidim, jak vyhledava souboru a adresare na disku.
Zajima me ale, jestli existuje neco pro Linux. Kdyz uz mam zaplatit za nejakou utilitu, tak radsi Linuxovou.
Prosim o radu, jestli je nejaky program pod Linuxem schopen vybrat ty data. Dik
Jeste kdyby mi nekdo chtel rici, ze jsem trubka, protoze nemam zalohu, tak sem. Akorad jsem planoval ten NAS zrusit a dat ho normalka na USB, protoze Veritas z levneho NAS zalohu moc dobre neumi. Mohl jsem to udelat i jinak, ale jak rikam, planoval jsem, ale uz je pozde
Prave jsem nainstaloval Demo a vypada to, ze by to mohl opravit. No, budu muset koupit win utilitu.
Je to docela paradox, ze ve windows musim opravovat Linux oddily.
dd
, potom by som cez fdisk
vyrobil jednu veľkú partíciu cez celý disk. Ak tam predtým bola len jedna partícia, tak by to mohlo byť OK, ak nie, tak pomocou tune2fs -l /dev/hdc1
by som zistil počet blokov toho filesystému a ich veľkosť (položky "Block count" a "Block size") a podľa toho postupne upravoval veľkosť partícii v fdisku, až kým by všetko nesedelo (fsck
).
Vim, ze kopie by bylo to prave a normalne to tak delam. Ale ted prave nemam dalsi novy disk s 300GB.
Jinak nevim, kolik tam bylo oddilu a nejsem si jist jestli jen ext3. To vim jen Maxtor no a jak funguje podpora si dokazete asi predstavit
Tiskni
Sdílej: