Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
A já si uvědomil jeden důležitý problém, na který jsem zapomněl. Jde o to, že v naší "aplikaci" používáme několik tříd atp., které jsou vydány pod GPL licencí - a ta požaduje, aby aplikace, které tyto skripty používají, byly vydány pod stejnou licencí. Čili nemůžeme podle ní legálně dát škole výhradní licenci. Napadá vás nějaké "východisko" z této situace?
- Ve smyslu § 60 autorského zákona č. 121/2000 Sb. poskytuji SPŠ(...) výhradní a neomezená práva (§46 a §47) k využití mé dlouhodobé maturitní práce
- Bez svolení školy se zdržím jakéhokoliv komerčního využití mé práce
- V případě komerčního využití práce školou obdrží žák - autor práce (autorský kolektiv) odměnu ve výši jedné třetiny dosaženého zisku
- Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.
(...) § 60 Školní dílo (1) Škola nebo školské či vzdělávací zařízení mají za obvyklých podmínek právo na uzavření licenční smlouvy o užití školního díla (§ 35 odst. 3). Odpírá-li autor takového díla udělit svolení bez závažného důvodu, mohou se tyto osoby domáhat nahrazení chybějícího projevu jeho vůle u soudu. Ustanovení § 35 odst. 3 zůstává nedotčeno. (...)...nemohl by být s tímto problém?
Škola má zákonný nárok na užití Vašeho díla, to je pravda. Na výhradní licenci podle $47 aut. zákona však právo nemá a Vy ho můžete klidně odmítnout a nepodepsat. Je to ostatně velmi neobvyklé.Škola Vám za Vaší práci neplatí a navíc se učíte proto, abyste poznatky využil. Nejste žádný otrok ale student a škole by to měl někdo důrazně připomenout. Dvojí licencování by nepomohlo už proto, že u výhradní licence nesmíte udělit licenci jiné osobě a nelze jí nijak kombinovat s free softwarem. Ale jak říkám, Vaším právem je výhradní licenci škole jednoduše neudělit. Vymáhat jí nemůže, protože udělená licence je svobodným rozhodnutím obou stran.
Ještě maličkost. Existuje docela dobrá zásada, že díla, financovaná z veřejných prostředků - a ty škola dostává - jsou veřejná. Licence GPL vznikla původně právě proto, aby si komerční firmy nemohly přivlastnit práci universit a uzavřít jí ostatním. I z tohoto hlediska odporuje navrhovaná licenční smlouva jak zvyklostem, tak dobrým mravům. Jestliže i diplomová práce je veřejná (pokud neobsahuje části, které jsou předmětem firemního tajemství), pak je absurdní, aby maturitní práce veřejná nebyla.
Existuje docela dobrá zásada, že díla, financovaná z veřejných prostředků - a ty škola dostává - jsou veřejná. Licence GPL vznikla původně právě proto, aby si komerční firmy nemohly přivlastnit práci universit a uzavřít jí ostatním.
To ovšem platí pro BSD, ne GPL. A ani pro tu ne zrovna v tomto znění.
Děkuji!
- Tento software používá některých podpůrných knihoven šířených v rámci licence GNU General Public License (dále jen GPL). Jejich využití je možno jen v aplikacích vydaných též pod General Public License (viz dále).
- Na výše uvedený software, vytvořený v rámci dlouhodobé maturitní práce, se vztahuje platná veřejná licence GNU General Public License, vydávaná Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze; lze jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU GPL.
- Originální znění licence GNU GPL bude přiložena v digitální i tištěné podobě u dlouhodobé maturitní práce. Lze ji však najít v originále i českém překladu na www.gnu.cz
- Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.
Provedl jsem tam několik úprav a takhle by to mělo plně dostačovat. Pojem „škola“ musí být nutně vysvětlen výše. Právně závazné dokumenty by měly obsahovat jen nezbytné informace. Zdůvodnění, proč jste si vybral právě tuto licenci, klidně napište do průvodní zprávy, ale v samotném licenčním ujednání nemá co dělat.
- Na výše uvedený software, vytvořený v rámci dlouhodobé maturitní práce, se vztahuje platná veřejná licence GNU General Public License, vydávaná Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze; lze jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU GPL. Licence GNU GPL verze 2 bude přiložena v elektronické i tištěné podobě u dlouhodobé maturitní práce.
- Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.
Tiskni
Sdílej: