Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
A já si uvědomil jeden důležitý problém, na který jsem zapomněl. Jde o to, že v naší "aplikaci" používáme několik tříd atp., které jsou vydány pod GPL licencí - a ta požaduje, aby aplikace, které tyto skripty používají, byly vydány pod stejnou licencí. Čili nemůžeme podle ní legálně dát škole výhradní licenci. Napadá vás nějaké "východisko" z této situace?
- Ve smyslu § 60 autorského zákona č. 121/2000 Sb. poskytuji SPŠ(...) výhradní a neomezená práva (§46 a §47) k využití mé dlouhodobé maturitní práce
- Bez svolení školy se zdržím jakéhokoliv komerčního využití mé práce
- V případě komerčního využití práce školou obdrží žák - autor práce (autorský kolektiv) odměnu ve výši jedné třetiny dosaženého zisku
- Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.
(...) § 60 Školní dílo (1) Škola nebo školské či vzdělávací zařízení mají za obvyklých podmínek právo na uzavření licenční smlouvy o užití školního díla (§ 35 odst. 3). Odpírá-li autor takového díla udělit svolení bez závažného důvodu, mohou se tyto osoby domáhat nahrazení chybějícího projevu jeho vůle u soudu. Ustanovení § 35 odst. 3 zůstává nedotčeno. (...)...nemohl by být s tímto problém?
Škola má zákonný nárok na užití Vašeho díla, to je pravda. Na výhradní licenci podle $47 aut. zákona však právo nemá a Vy ho můžete klidně odmítnout a nepodepsat. Je to ostatně velmi neobvyklé.Škola Vám za Vaší práci neplatí a navíc se učíte proto, abyste poznatky využil. Nejste žádný otrok ale student a škole by to měl někdo důrazně připomenout. Dvojí licencování by nepomohlo už proto, že u výhradní licence nesmíte udělit licenci jiné osobě a nelze jí nijak kombinovat s free softwarem. Ale jak říkám, Vaším právem je výhradní licenci škole jednoduše neudělit. Vymáhat jí nemůže, protože udělená licence je svobodným rozhodnutím obou stran.
Ještě maličkost. Existuje docela dobrá zásada, že díla, financovaná z veřejných prostředků - a ty škola dostává - jsou veřejná. Licence GPL vznikla původně právě proto, aby si komerční firmy nemohly přivlastnit práci universit a uzavřít jí ostatním. I z tohoto hlediska odporuje navrhovaná licenční smlouva jak zvyklostem, tak dobrým mravům. Jestliže i diplomová práce je veřejná (pokud neobsahuje části, které jsou předmětem firemního tajemství), pak je absurdní, aby maturitní práce veřejná nebyla.
Existuje docela dobrá zásada, že díla, financovaná z veřejných prostředků - a ty škola dostává - jsou veřejná. Licence GPL vznikla původně právě proto, aby si komerční firmy nemohly přivlastnit práci universit a uzavřít jí ostatním.
To ovšem platí pro BSD, ne GPL. A ani pro tu ne zrovna v tomto znění.
Děkuji!
- Tento software používá některých podpůrných knihoven šířených v rámci licence GNU General Public License (dále jen GPL). Jejich využití je možno jen v aplikacích vydaných též pod General Public License (viz dále).
- Na výše uvedený software, vytvořený v rámci dlouhodobé maturitní práce, se vztahuje platná veřejná licence GNU General Public License, vydávaná Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze; lze jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU GPL.
- Originální znění licence GNU GPL bude přiložena v digitální i tištěné podobě u dlouhodobé maturitní práce. Lze ji však najít v originále i českém překladu na www.gnu.cz
- Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.
Provedl jsem tam několik úprav a takhle by to mělo plně dostačovat. Pojem „škola“ musí být nutně vysvětlen výše. Právně závazné dokumenty by měly obsahovat jen nezbytné informace. Zdůvodnění, proč jste si vybral právě tuto licenci, klidně napište do průvodní zprávy, ale v samotném licenčním ujednání nemá co dělat.
- Na výše uvedený software, vytvořený v rámci dlouhodobé maturitní práce, se vztahuje platná veřejná licence GNU General Public License, vydávaná Free Software Foundation; a to buď verze 2 této licence anebo (podle vašeho uvážení) kterékoli pozdější verze; lze jej šířit a modifikovat podle ustanovení GNU GPL. Licence GNU GPL verze 2 bude přiložena v elektronické i tištěné podobě u dlouhodobé maturitní práce.
- Pro výukové účely a prezentaci školy se vzdávám nároku na odměnu za užití díla.
Tiskni
Sdílej: