abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:44 | Komunita

    Spotify prostřednictvím svého FOSS fondu rozdělilo 70 000 eur mezi tři open source projekty: FFmpeg obdržel 30 000 eur, Mock Service Worker (MSW) obdržel 15 000 eur a Xiph.Org Foundation obdržela 25 000 eur.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 18:11 | Zajímavý software

    Nazdar! je open source počítačová hra běžící také na Linuxu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Autorem je Michal Škoula.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:55 | Nová verze

    Po více než třech letech od vydání verze 1.4.0 byla vydána nová verze 1.5.0 správce balíčků GNU Guix a na něm postavené stejnojmenné distribuci GNU Guix. S init systémem a správcem služeb GNU Shepherd. S experimentální podporou jádra GNU Hurd. Na vývoji se podílelo 744 vývojářů. Přibylo 12 525 nových balíčků. Jejich aktuální počet je 30 011. Aktualizována byla také dokumentace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 15:44 | Zajímavý software

    Na adrese gravit.huan.cz se objevila prezentace minimalistického redakčního systému GravIT. CMS je napsaný ve FastAPI a charakterizuje se především rychlým načítáním a jednoduchým ukládáním obsahu do textových souborů se syntaxí Markdown a YAML místo klasické databáze. GravIT cílí na uživatele, kteří preferují CMS s nízkými nároky, snadným verzováním (např. přes Git) a možností jednoduchého rozšiřování pomocí modulů. Redakční

    … více »
    2012 | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Zajímavý software

    Tým Qwen (Alibaba Cloud) uvolnil jako open-source své modely Qwen3‑TTS pro převádění textu na řeč. Sada obsahuje modely VoiceDesign (tvorba hlasu dle popisu), CustomVoice (stylizace) a Base (klonování hlasu). Modely podporují syntézu deseti různých jazyků (čeština a slovenština chybí). Stránka projektu na GitHubu, natrénované modely jsou dostupné na Hugging Face. Distribuováno pod licencí Apache‑2.0.

    NUKE GAZA! 🎆 | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Svobodný citační manažer Zotero (Wikipedie, GitHub) byl vydán v nové major verzi 8. Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.1. 16:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.93.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.1. 14:00 | Komunita

    Svobodný operační systém ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, slaví 30. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    22.1. 11:00 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi má nově v nabídce flash disky Raspberry Pi Flash Drive: 128 GB za 30 dolarů a 256 GB za 55 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    22.1. 10:22 | Zajímavý software

    Technologie Skip pro multiplatformní mobilní vývoj, která umožňuje vývojářům vytvářet iOS a Android aplikace z jediné Swift a SwiftUI kódové základny, se s vydáním verze 1.7 stala open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (6%)
     (0%)
     (10%)
     (22%)
     (3%)
     (5%)
     (2%)
     (11%)
     (35%)
    Celkem 586 hlasů
     Komentářů: 17, poslední 22.1. 15:24
    Rozcestník

    Dotaz: Nastaveni clamd

    17.9.2007 09:39 Mirekh
    Nastaveni clamd
    Přečteno: 732×
    DD

    Mel bych dotaz. Na svem PC jsem si minuly tyden prenistaloval FC5 vcetne clamav z repozitaru. Clamd i freshclanm jsem nastavil tak, aby se mi spoustel pri startu PC.

    V logach clamav neni nic neobvykleho, ale dnes jsem zkusil dat clamscan -r /root/ a naslo mi to vira v mailu /Mail/Local Folders/Inbox: Email.Foolball-3 FOUND.

    Muze mi nekdo rici jak ho mohl clamav "pustit" kdyz ho clamscan najde.

    Nemam moc zkusenosti s viry pod linuxem (krome toho ze ho pouzivama na mail serveru spolus s amavis - tam funguje). Mam clamav spatne nastaveny ?

    Da se clamav nastavit tak, aby kdyz uvidi vir aby vygeneroval najekou hlasku, nebo neco takoveho ? Nebo jak se vubec ma clamav chovat ?

    Docela jsem v soku, ze mi v linuxu projde vir, aniz bych o tom vedel. Pritom postu jsem nijak neimportoval - zacal jsem s cistymi slozkami.

    Odpovědi

    17.9.2007 17:14 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    Clamd je daemon, který čeká, až mu program pošle přes socket příkaz, co má dělat (třeba že má zkontrolovat daný soubor). Dokud žádný takový požadavek nepřijde, tak jen čeká a čeká a … Pokud jste očekával, že clamd bude kontrolovat otevírané soubory, tak to přesně nedělá. Viz man clamd.

    Napište prosím, co si představujete pod spojením „uvidí vir“, zejména kam se má „dívat“. Podle toho lze navrhnout řešení.
    18.9.2007 11:36 Mirekh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    Dekuji za odpoved.

    Aby mi clamd kontroloval soubory pri otevirani, to zrovna nepotrebuji (to uz je docela pozde).

    Spise aby mi kontroloval soubory, ktere se dostavaji na PC. Napr. postou (to je zasadni vec) a kopirovani z jinych zarizeni (napr. usb-flash nebo CD/DVD).

    To by mi celkem stacilo.
    18.9.2007 16:40 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    Nejlepším řešením je zahazovat zavirovanou poštu hned na serveru. Pokud ji chcete kontrolovat na desktopu, musíte si nastavit svého e-mailového klienta, aby příchozí e-maily zkontroloval přes clamd. V KMail je toto řešení předpřipraveno v menu Nástroje.

    Pro kontrolu souborů stahovaných webovým prohlížečem dobře poslouží havp proxy, která opět využívá clamd.

    Dosáhnout automatické kontroly kopírovaných souborů již tak triviální není a vyžaduje to pravděpodobně zásah do jádra. Mimochodem, při kopírování je zdrojový soubor otevřen pro čtení.

    Riziko malware v Linux považuji za zanedbatelné. Mnohem více bych dbal o bezpečnostní aktualizace a nastavení daemonů a firewallu.
    18.9.2007 11:54 pic | skóre: 30 | blog: Perdido_Street_Station
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    a není to jen soubor pro kontrolu, že clam fakt funguje? - kdysi jsem byl vyděšenej pod mandrivou a ukázalo se, že je to testovací soubor
    18.9.2007 16:22 Devilkin | skóre: 17 | blog: domecek | Zlín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    Myslim, že zrovna pošta by se měla kontrolovat rovnou na serveru. Jinak je ale nutné si uvědomit, že nalezný vir je na 99.9% na Linux zcela neškodný, takže kontrolovat všechno co se kopíruje na PC mi přijde zbytečné. Já mám jeden sdílený adresař pro Win SW, který jednou za čas projedu nějakým lepším AV programem (např. NOD32) a dál to neřeším. Nevidím důvod, proč bych si měl zpomalovat PC.
    20.9.2007 15:15 Mirekh
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    ...a kdyz tedy mate na vse odpoved, jak nastavit clamd aby kontroloval stahovane soubory.

    Myslim tim napr. pres http.

    Nebo se mam spolehat na to (jak se tady rika), ze viry nejsou v linuxu skodlive....

    Pak tedy nevim , k cemu byl vyvinut pro linux prave clamav
    21.9.2007 13:33 Ritchie | skóre: 27 | blog: Ritchie's | Berlin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nastaveni clamd
    ...a kdyz tedy mate na vse odpoved, jak nastavit clamd aby kontroloval stahovane soubory. Myslim tim napr. pres http.
    Odpověď najdete v mém předchozím příspěvku. Přečetl jste si jej vůbec?

    Pak tedy nevim , k cemu byl vyvinut pro linux prave clamav
    Pro antivirovou kontrolu pošty na serveru, jako antivirová web-proxy…, vesměs jako ochrana stanic s Windows.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.