Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
LibreQoS je svobodná aplikace vhodná pro poskytovatele internetové připojení pro rezervaci a řízení datových toků zákazníků (QoS - Quality of Service, QoE - Quality of Experience). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2. Aktuální verze je 1.4.
Varování: empty není blokovým zařízením Disk empty: geometrii nelze zjistit Disk empty: cylindrů: 0, hlav: 0, sektorů/stopu: 0 sfdisk: CHYBA: sektor 0 nemá msdos podpis empty: unrecognized partition table type Stará situace: Nebyly nalezeny žádné diskové oddíly Warning: given size (1050273) exceeds max allowable size (0) sfdisk: chybný vstupkde partinfo obsahuje rozdělení ze skutečného disku se stejnou velikostí. Další věc je, abych mohl přimountovat jednotlivé oddíly a ještě nahrát GRUB do MBR toho obrazu. Jednoduše potřebuju vytvořit plnohodnotný bootovatelný obraz disku s několika oddíly a nechci k tomu použít žádné fyzické médium. Máte s tím někdo zkušenosti? Dík. David
rm $IMG_FILE dd if=/dev/zero of=$IMG_FILE bs=1 count=0 seek=$IMG_SIZE2) naformátování image (1 oddíl)
/sbin/sfdisk -uS -C$IMG_CYLS -H$IMG_HEADS -S$IMG_SECTORS --no-reread $IMG_FILE << EOF $IMG_SECTORS,,L,* EOF AL=`avail_loopback` losetup -o $PART_1_OFS $AL $IMG_FILE mke2fs -b 1024 -m 0 $AL tune2fs -c 0 -i 0 $AL losetup -d $AL3) instalace linuxu ... debootstrap/dle potřeb, jádro, initrd,... 4) instalace grubu
/sbin/grub --batch << EOF device (hd0) $IMG_FILE root (hd0,0) setup (hd0) quit EOFA je hotový image disku s linuxem - ready to boot
Tiskni
Sdílej: