Nezisková organizace Electronic Frontier Foundation (EFF) hájící občanské svobody v digitálním světě po téměř 20 letech opouští platformu X (dříve Twitter). Na platformách Bluesky, Mastodon, LinkedIn, Instagram, TikTok, Facebook, Threads a YouTube zůstává.
Terminálový textový editor GNU nano byl vydán ve verzi 9.0. Vylepšuje chování horizontálního posouvání pohledu na dlouhé řádky a chování některých klávesových zkratek. Více v seznamu změn.
Ministerstvo financí ve spolupráci s finanční správou dnes představilo beta verzi aplikace využívající umělou inteligenci pro předvyplnění daňového přiznání. Není třeba přepisovat údaje z různých potvrzení, ani hledat správné řádky, kam údaje napsat. Stačí nahrát dokumenty a využít AI.
Výrobce počítačových periferií Keychron zveřejnil repozitář se schématy šasi klávesnic a myší. Licence je restriktivní, zakazuje většinu komerčních užití a v podstatě jsou tak data vhodná pouze pro výukové účely, hlášení a opravy chyb, případně výrobu vlastního příslušenství.
Správce balíčků APT, používaný v Debianu a odvozených distribucích, byl vydán ve verzi 3.2 (seznam změn). Mezi novinkami figurují nové příkazy pro práci s historií, včetně vracení transakcí.
Společnost Anthropic oznámila Projekt Glasswing a s ní související AI model Claude Mythos Preview. Jedná se o iniciativu zaměřenou na kybernetickou bezpečnost, do které se zapojily velké technologické společnosti Amazon Web Services, Anthropic, Apple, Broadcom, Cisco, CrowdStrike, Google, JPMorganChase, Linux Foundation, Microsoft, NVIDIA a Palo Alto Networks. Anthropic věří, že nový AI model Claude Mythos Preview dokáže
… více »Firma Ojective Development vydala svůj nástroj pro monitorování a řízení odchozích síťových připojení Little Snitch i pro operační systém Linux. Linuxová verze se skládá ze tří komponent: eBPF program pro zachytávání provozu a webové rozhraní jsou uvolněny pod GNU GPLv2 a dostupné na GitHubu (převážně Rust a JavaScript), jádro backendu je proprietární pod vlastní licencí, nicméně zdarma k použití a redistribuci (cena přitom normálně … více »
Vojenské zpravodajství (VZ) se v březnu zapojilo do mezinárodní operace proti aktivitám hackerské skupiny APT28, která je spojovaná s ruskou vojenskou zpravodajskou službou GRU a která přes slabě zabezpečené routery prováděla kybernetické útoky na státní a další organizace v ČR i zahraničí. Operaci vedl americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a jejím cílem bylo odebrat útočníkům přístup k napadeným zařízením a ty následně … více »
Tvůrcem nejpopulárnější kryptoměny bitcoin, který se skrývá za pseudonymem Satoši Nakamoto (Satoshi Nakamoto), je britský kryptograf Adam Back. Na základě vlastní investigativní práce to tvrdí americký deník The New York Times (NYT). Několik indicií podle autorů jasně ukazuje na to, že Back a Nakamoto jsou stejný člověk. Jde mimo jiné o podobný odborný a osobnostní profil či totožné chyby a manýry v psaném projevu.
Google Chrome 147 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 147.0.7727.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře. Přehled novinek v Chrome DevTools 145 až 147 také na YouTube.
Sep 26 17:39:49 localhost kernel: Shorewall:net2all:DROP:IN=eth0 OUT= MAC=kde IP 84.42.240.XXX je moje adresa a 84.42.240.255 je "broadcast" IP meho providera, kterym je UPC. Jestli tomu dobře rozumim, snaží se moje PC něco posilat na "broadcast" IP. Děje se to tak 2x do minuty! Nepřišel jsem na to, kdo a kam co chce posílat. Pres firewall to zřejmě neproleze, ale jsem z toho nervozní. Dá se to nějak zjistit? Když něco jde zvenku a neproleze to přes firewall, tak to chápu... V "security.log" je (pro mě) podivná hláška tato:
SRC=84.42.240.XXX DST=84.42.240.255 LEN=200 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=64
ID=0 DF PROTO=UDP SPT=631 DPT=631 LEN=180
Checking `chkutmp'... The tty of the following user process(es) were not foundŘíká to něco? Je něco shnilého v mé plechové skřínce nebo jen čeřím vodu a je to normální chování? Zkusil vypnout kdejakého démona, který má co dočinění se sítí, ale je to požád stejný - 2x do minuty stejný řádek... Díkes za odpovědi Tomcak
in /var/run/utmp ! ! RUID PID TTY CMD ! root 3538 tty7 /etc/X11/X -br -deferglyphs 16 :0 vt7 -auth
/var/run/xauth/A:0-1TUndl !
-DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK ! -DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK !
-DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK ! -DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK !
-DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK ! -DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK !
-DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK ! -DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK !
-DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK ! -DHAVE_VHOST_ALIAS 0 TRACK chkutmp: nothing deleted
Aktivní Internetová spojení (servery a navázaná spojení) Proto Recv-Q Send-Q Local Address Foreign Address State PID/Program name
tcp 0 0 0.0.0.0:631 0.0.0.0:* LISTEN 3650/cupsd
tcp 0 0 :::631 :::* LISTEN 3650/cupsd
udp 0 0 0.0.0.0:631 0.0.0.0:* 3650/cupsd
Díky moc za odhalení. Nyní už jsem klidný
Tiskni
Sdílej: