Pavel Bašta se v příspěvku Internetové kšefty podíval na podvody při nákupech a prodejích zboží přes různé bazarové služby. Podělil se o rozhovor, který vedl s jedním podvodníkem. V závěru upozorňuje na databází podvodníků Podvod na bazaru.
Michal Strehovský na svých stránkách píše jak v C# vytvořit "bootovací hru" pro Raspberry Pi, tj. hru, která nepotřebuje operační systém (bare-metal). Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Greg Kroah-Hartman vydal Linux 6.6.6 (LKML) aneb Linux s číslem šelmy. Řeší regresi ve Wi-Fi.
Debian 12.3 byl kvůli chybě v jádře 6.1.64-1 nakonec přeskočen. Vydán byl rovnou Debian 12.4.
Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Měl bych např. adresář pro sdílení s heslem, které by dotyčný samozřejmě věděl.(z jedné vesnice do druhé vesnice)
Nechci posílat soubory poštou, ale ať si je stáhne sám, kdy to potřebuje.
Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojen
,jen bych musel sebe nebo toho dotyčného naučit ten správný postup?Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojenMá to ovšem jeden háček. Ta přidělená IP adresa musí být veřejná, aby byla dostupná z libovolného místa v internetu. To je to podstatné – zda je IP adresa veřejná, nebo z privátního rozsahu. Pokud by snad byla dynamická (ale veřejná), to už je ten nejmenší problém – stačí použít dnydns.com, no-ip.com, nebo něco podobného.
Potrebuju proste vedet zda jeho adresa je z rozsahu 192.168.*.* ci 172.16-31.*.* nebo jinaciPřípadně z rozsahu 10/8 (tedy po vašem 10.*.*.*), ten taky patří do rezervovaných adres.
pevnou verejnou statickou IP, jen nechapu proc tam je pevna a staticka neni to snad to samy ?To samé je pevná a statická
Pevná veřejná
znamená, že vám jí změněj jenom jednou za čas Dynamická veřejná
znamená, že máte veřejnou IP adresu (a na počítač se tedy lze dostat z internetu), ale při každém spuštění modemu je jiná, nebo se dokonce může měnit i v průběhu aktivního spojení (což oceníte zejmény u těch webů, které kontrolují, zda se v rámci session používá stále jedna IP adresa). V takovém případě je pro přístup zvenku potřeba použít něco na způsob dynamic DNS, kdy dáte pokaždá vědět o změně té IP adresy. No a pak mohou být pevná nebo dynamická adresa z privátního rozsahu, kdy jste za NATem.
Dynamické IP adresy se používají pro ušetření IP adres – protože nepotřebujete IP adresy pro všechny své uživatele, ale pouze pro tolik, kolik jich je maximálně najednou přihlášených. Taky pak není nutné vést evidenci, komu jste jakou IP adresu přidělili, protože si prostě DHCP server zapamatuje, které zrovna někomu přidělil. Na druhou stranu s dynamickými IP adresami se pak hůře dohledává něco v logách, protože pokud chcete zjistit, který z vašich uživatelů rozeslal ten krásný spam, máte jeho IP adresu, ale musíte mít ještě někde vedle log, kdy měl kdo jakou IP adresu.
Ale pani ved to pise hned na zaciatku: "Mám ADSL připojení kde IP adresu přiřazuje server DHCP automaticky". To znamena, ze samozrejme nema pevnu IP.Což je ale ten nejmenší problém – stačí použít třeba dyndns.com a nemusíte vymýšlet žádné složité řešení přes e-maily a pak měnit IP adresu v nějakých konfigurácích či skriptech. Daleko větší problém je, zda jde o veřejnou IP adresu, nebo o IP adresu z privátních rozsahů. To v dotazu nikde uvedené není.
Tiskni
Sdílej: