Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Měl bych např. adresář pro sdílení s heslem, které by dotyčný samozřejmě věděl.(z jedné vesnice do druhé vesnice)
Nechci posílat soubory poštou, ale ať si je stáhne sám, kdy to potřebuje.
Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojen
,jen bych musel sebe nebo toho dotyčného naučit ten správný postup?Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojenMá to ovšem jeden háček. Ta přidělená IP adresa musí být veřejná, aby byla dostupná z libovolného místa v internetu. To je to podstatné – zda je IP adresa veřejná, nebo z privátního rozsahu. Pokud by snad byla dynamická (ale veřejná), to už je ten nejmenší problém – stačí použít dnydns.com, no-ip.com, nebo něco podobného.
Potrebuju proste vedet zda jeho adresa je z rozsahu 192.168.*.* ci 172.16-31.*.* nebo jinaciPřípadně z rozsahu 10/8 (tedy po vašem 10.*.*.*), ten taky patří do rezervovaných adres.
pevnou verejnou statickou IP, jen nechapu proc tam je pevna a staticka neni to snad to samy ?To samé je pevná a statická
Pevná veřejná
znamená, že vám jí změněj jenom jednou za čas Dynamická veřejná
znamená, že máte veřejnou IP adresu (a na počítač se tedy lze dostat z internetu), ale při každém spuštění modemu je jiná, nebo se dokonce může měnit i v průběhu aktivního spojení (což oceníte zejmény u těch webů, které kontrolují, zda se v rámci session používá stále jedna IP adresa). V takovém případě je pro přístup zvenku potřeba použít něco na způsob dynamic DNS, kdy dáte pokaždá vědět o změně té IP adresy. No a pak mohou být pevná nebo dynamická adresa z privátního rozsahu, kdy jste za NATem.
Dynamické IP adresy se používají pro ušetření IP adres – protože nepotřebujete IP adresy pro všechny své uživatele, ale pouze pro tolik, kolik jich je maximálně najednou přihlášených. Taky pak není nutné vést evidenci, komu jste jakou IP adresu přidělili, protože si prostě DHCP server zapamatuje, které zrovna někomu přidělil. Na druhou stranu s dynamickými IP adresami se pak hůře dohledává něco v logách, protože pokud chcete zjistit, který z vašich uživatelů rozeslal ten krásný spam, máte jeho IP adresu, ale musíte mít ještě někde vedle log, kdy měl kdo jakou IP adresu.
Ale pani ved to pise hned na zaciatku: "Mám ADSL připojení kde IP adresu přiřazuje server DHCP automaticky". To znamena, ze samozrejme nema pevnu IP.Což je ale ten nejmenší problém – stačí použít třeba dyndns.com a nemusíte vymýšlet žádné složité řešení přes e-maily a pak měnit IP adresu v nějakých konfigurácích či skriptech. Daleko větší problém je, zda jde o veřejnou IP adresu, nebo o IP adresu z privátních rozsahů. To v dotazu nikde uvedené není.
Tiskni
Sdílej: