Byl představen CentOS Stream 10 s kódovým názvem Coughlan. Detaily v poznámkách k vydání. CentOS Stream 10 už neobsahuje balíček s Xorg serverem (xorg-x11-server-Xorg). O zobrazování se stará Wayland s Xwaylandem (xorg-x11-server-Xwayland). Odstraněny byly aplikace Firefox, GIMP, LibreOffice, Inkscape a Thunderbird. Ty jsou k dispozici ve Flatpaku z Flathubu.
Byly vyhlášeny výsledky The Game Awards 2024 (YouTube). Hrou roku se stal Astro Bot (YouTube) běžící pouze na PlayStation 5.
Na GOG.COM probíhá Winter Sale 2024. Při té příležitosti lze každý den do konce roku získat zdarma jinou počítačovou hru, viz kalendář uprostřed stránky Winter Sale 2024. Otevření balíčku se hrou vždy ve tři odpoledne. První hrou je The Whispered World: Special Edition.
Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Měl bych např. adresář pro sdílení s heslem, které by dotyčný samozřejmě věděl.(z jedné vesnice do druhé vesnice)
Nechci posílat soubory poštou, ale ať si je stáhne sám, kdy to potřebuje.
Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojen
,jen bych musel sebe nebo toho dotyčného naučit ten správný postup?Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojenMá to ovšem jeden háček. Ta přidělená IP adresa musí být veřejná, aby byla dostupná z libovolného místa v internetu. To je to podstatné – zda je IP adresa veřejná, nebo z privátního rozsahu. Pokud by snad byla dynamická (ale veřejná), to už je ten nejmenší problém – stačí použít dnydns.com, no-ip.com, nebo něco podobného.
Potrebuju proste vedet zda jeho adresa je z rozsahu 192.168.*.* ci 172.16-31.*.* nebo jinaciPřípadně z rozsahu 10/8 (tedy po vašem 10.*.*.*), ten taky patří do rezervovaných adres.
pevnou verejnou statickou IP, jen nechapu proc tam je pevna a staticka neni to snad to samy ?To samé je pevná a statická Jinak jsou možné všechny čtyři kombinace.
Pevná veřejná
znamená, že vám jí změněj jenom jednou za čas a je dostupná z internetu – takže je možné na ní nasměrovat běžné DNS záznamy atd. Dynamická veřejná
znamená, že máte veřejnou IP adresu (a na počítač se tedy lze dostat z internetu), ale při každém spuštění modemu je jiná, nebo se dokonce může měnit i v průběhu aktivního spojení (což oceníte zejmény u těch webů, které kontrolují, zda se v rámci session používá stále jedna IP adresa). V takovém případě je pro přístup zvenku potřeba použít něco na způsob dynamic DNS, kdy dáte pokaždá vědět o změně té IP adresy. No a pak mohou být pevná nebo dynamická adresa z privátního rozsahu, kdy jste za NATem.
Dynamické IP adresy se používají pro ušetření IP adres – protože nepotřebujete IP adresy pro všechny své uživatele, ale pouze pro tolik, kolik jich je maximálně najednou přihlášených. Taky pak není nutné vést evidenci, komu jste jakou IP adresu přidělili, protože si prostě DHCP server zapamatuje, které zrovna někomu přidělil. Na druhou stranu s dynamickými IP adresami se pak hůře dohledává něco v logách, protože pokud chcete zjistit, který z vašich uživatelů rozeslal ten krásný spam, máte jeho IP adresu, ale musíte mít ještě někde vedle log, kdy měl kdo jakou IP adresu.
Ale pani ved to pise hned na zaciatku: "Mám ADSL připojení kde IP adresu přiřazuje server DHCP automaticky". To znamena, ze samozrejme nema pevnu IP.Což je ale ten nejmenší problém – stačí použít třeba dyndns.com a nemusíte vymýšlet žádné složité řešení přes e-maily a pak měnit IP adresu v nějakých konfigurácích či skriptech. Daleko větší problém je, zda jde o veřejnou IP adresu, nebo o IP adresu z privátních rozsahů. To v dotazu nikde uvedené není.
Tiskni Sdílej: