Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Měl bych např. adresář pro sdílení s heslem, které by dotyčný samozřejmě věděl.(z jedné vesnice do druhé vesnice)
Nechci posílat soubory poštou, ale ať si je stáhne sám, kdy to potřebuje.
Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojen
,jen bych musel sebe nebo toho dotyčného naučit ten správný postup?Takže potom by stačilo např. v konqueru zadat //192.168.0.1 (nebo tak něco podobneho co obdržím) a měl bych být připojenMá to ovšem jeden háček. Ta přidělená IP adresa musí být veřejná, aby byla dostupná z libovolného místa v internetu. To je to podstatné – zda je IP adresa veřejná, nebo z privátního rozsahu. Pokud by snad byla dynamická (ale veřejná), to už je ten nejmenší problém – stačí použít dnydns.com, no-ip.com, nebo něco podobného.
Potrebuju proste vedet zda jeho adresa je z rozsahu 192.168.*.* ci 172.16-31.*.* nebo jinaciPřípadně z rozsahu 10/8 (tedy po vašem 10.*.*.*), ten taky patří do rezervovaných adres.
pevnou verejnou statickou IP, jen nechapu proc tam je pevna a staticka neni to snad to samy ?To samé je pevná a statická
Pevná veřejná
znamená, že vám jí změněj jenom jednou za čas Dynamická veřejná
znamená, že máte veřejnou IP adresu (a na počítač se tedy lze dostat z internetu), ale při každém spuštění modemu je jiná, nebo se dokonce může měnit i v průběhu aktivního spojení (což oceníte zejmény u těch webů, které kontrolují, zda se v rámci session používá stále jedna IP adresa). V takovém případě je pro přístup zvenku potřeba použít něco na způsob dynamic DNS, kdy dáte pokaždá vědět o změně té IP adresy. No a pak mohou být pevná nebo dynamická adresa z privátního rozsahu, kdy jste za NATem.
Dynamické IP adresy se používají pro ušetření IP adres – protože nepotřebujete IP adresy pro všechny své uživatele, ale pouze pro tolik, kolik jich je maximálně najednou přihlášených. Taky pak není nutné vést evidenci, komu jste jakou IP adresu přidělili, protože si prostě DHCP server zapamatuje, které zrovna někomu přidělil. Na druhou stranu s dynamickými IP adresami se pak hůře dohledává něco v logách, protože pokud chcete zjistit, který z vašich uživatelů rozeslal ten krásný spam, máte jeho IP adresu, ale musíte mít ještě někde vedle log, kdy měl kdo jakou IP adresu.
Ale pani ved to pise hned na zaciatku: "Mám ADSL připojení kde IP adresu přiřazuje server DHCP automaticky". To znamena, ze samozrejme nema pevnu IP.Což je ale ten nejmenší problém – stačí použít třeba dyndns.com a nemusíte vymýšlet žádné složité řešení přes e-maily a pak měnit IP adresu v nějakých konfigurácích či skriptech. Daleko větší problém je, zda jde o veřejnou IP adresu, nebo o IP adresu z privátních rozsahů. To v dotazu nikde uvedené není.
Tiskni
Sdílej: