Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
du -sm -h $(find $1 -maxdepth 1 -xdev -type d) | sort -g |\ while IFS=",press_CTRL+V+TAB_here" read du x username; do if [[ "$du" -gt "10" ]]; then sendmail mail@mail.cz <<-EOE Blah blah $du$x blah "$username". EOE done
fi
jako konec podmínky if
Nevim jak ten text rozsekat a vyhodnotit.
Možná by bylo jednodušší otočit pořadí - nejdřív find
a teprve pak volat ten du
(jenomže tím pak přijdeme o možnost řazení, ale to se dá udělat nakonec). A jak bylo řečeno (tedy napsáno), je lepší poslat souhrn.
#tohle asi nefunguje, ale takhle jsem to myslel #budeme předpokládat, že v názvu souboru nejsou mezery atp. find $1 -type d ... | ( while read adresar; do velikost=`du -sm $adresar | cut '-d' -f 1`; if [ $velikost -gt 10000000 ]; then echo "Adresar $adresar je prilis velky ($(( $velikost / 1000 ))KB)" fi done #tímhle přesměrováním si nejsem úplně jist, aby to fungovalo ) >seznam.$$ if [ `wc -l < $seznam.$$` -gt 0 ]; then mail ... < $seznam.$$ fi rm -f seznam.$$
ale ani jedno mi nefunguje
Jo, udělal jsem pár překlepů, ale pokud jsem pochopil zadání správně, tak následující skript už by měl být okay.
#!/bin/sh #budeme hledat jenom adresáře #(šlo by sem doplnit ještě nastavení rodičovského) find -type d | ( #výstup pošleme kolonou #a budeme ho číst řádek po řádku while read adresar; do #spočtu souhrnou velikost v bajtech #(a vezmu jen 1. sloupeček) velikost=`du -sb $adresar | cut -f 1`; #jenom ladící výpis (na 1 řádek) echo "Zpracovavam adresar $adresar o velikosti $velikost" >/dev/stderr #je to moc velké? if [ $velikost -gt 10000000 ]; then #jenom vypíšu (celý subshell je přesměrován!) #možná budete chtít upravit jednotky echo "Adresar $adresar je prilis velky " \ "($(( $velikost / 1000 ))KB)" fi done #a obrovské adresáře si uložím do pomocného souboru ) >seznam.$$ #jestli má pomocný soubor alespoň 1 řádek, tak if [ `wc -l < seznam.$$` -gt 0 ]; then #tady se nastaví třeba odeslání mailem nebo tak něco echo "Byly nalezeny veliké adresáře:" cat seznam.$$ fi #uklidíme po sobě rm -f seznam.$$
(du -sm $(find "$1" -maxdepth 1 -xdev -type d) | sort -g |\ while IFS=" " read velikost adresar; do if [[ "$velikost" -gt "10" ]]; then echo "Adresar $adresar ma velikost $velikost M, coz je skoro dost." fi done) | sendmail mail@example.comSpouštět:
skript.sh /var/spool/virtual
Ve výrazu IFS=" "
je třeba mezeru nahradit fyzickým znakem tabelátoru (lze vložit většinou třeba ctrl+v+tab nebo jinak).
Výraz sendmail mail@example.com
lze pro vyzkoušení nahradit výrazem cat
.
Tiskni
Sdílej: