Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.17.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Přidána byla základní podpora gamepadů. Opraveno bylo několik zranitelností. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Americká technologická společnost Apple loni v Irsku na daních zaplatila 17 miliard dolarů (zhruba 350 miliard Kč). To představovalo 40 procent celkové částky, kterou firma odvedla na dani z příjmů po celém světě. Vyplývá to z účetních výkazů podniku. Platbu výrazně zvýšilo rozhodnutí Soudního dvora EU z roku 2024, podle něhož měl Apple doplatit Irsku na daních 13 miliard eur (313 miliard Kč).
CrossPoint Reader je open-source alternativní firmware pro menší, levné čtečky, vybavené cca čtyřpalcovým e-ink displejem. Zahrnuje aplikaci pro čtení e-knih a webový server pro konfiguraci a přenos souborů po síti. Verze 1.0 byla vydána v únoru 2026. Recenze současné verze 1.5 vyšla na Linux Weekly News.
Byla vydána verze 1.98.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Byla vydána nová verze 7.1 (YouTube) svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Mary Lou bylo vybráno na počest americké jazzové klavíristky Mary Lou Williams (YouTube).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.4. Představení novinek také na YouTube. Bun byl přepsán z programovacího jazyka Zig do Rustu. Pomocí Claude Fable 5.
Vývojáři KDE na Mastodonu oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 26.08. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Společnost PINE64 kvůli nedostatku a vysokým cenám DRAM a eMMC dočasně pozastavuje výrobu linuxových zařízení. Výroba zařízení jako PineTime, PineVoice a Pinecil pokračuje.
Společnost Stripe se dohodla na akvizici společnosti OpenRouter. Za 7,5 miliardy dolarů.
Byla vydána nová verze 1.27 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Ahoj,
chci si koupit nějaký levný a snadno přenosný notebook. Do oka mi padnul tento Umax :
Samozřejmě na něm chci provozovat GNU/Linux, ale nemohu najít žádné informace na internetu z kterých bych se dozvěděl, jestli mě budou čekat nějaká úskalí.
Máte někdo tento NTB ? Pokud ano, jaké jsou vaše zkušenosti s Umax 2400WXC + GNU/Linux ?
Předem děkuji za odpovědi.
S Umaxem (co se týká notebooku) mám špatné zkušenosti. Čtečka paměťových karet byla rozbitá a oni mi ji neopravili, protože prý "oni závadu nenašli". Dále: Jedna klávesa na klávesnici byla trochu pochroumaná -- já jsem to ale nereklamoval. Dále: Ten notebook měl nahraný špatný BIOS, takže -- teď dávám stranou GNU/Linux -- nešly do Windows XP nainstalovat ovladače grafické karty. Dále: Je tam vypalovačka značky QSI, která se mi taky moc nelíbí.
Ber to s rezervou, možná to byla výjimka nepotvrzující pravidlo. Jedná se o Umax VisionBook 835CX.
Jaký procesor si v NTB měl ?
V Umax 2400WXC je Celeron a mám strach z hlučnosti a přehřívání.
Byl ten tvůj Umax tichý ?
Tiskni
Sdílej: