Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Richard Hughes oznámil, že po společnostech Red Hat a Framework a organizacích OSFF a Linux Foundation, službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzorují také společnosti Dell a Lenovo. Do dnešního dne bylo díky LVFS provedeno více než 145 milionů aktualizací firmwarů od více než 100 různých výrobců na milionech linuxových zařízení.
Americké technologické společnosti Microsoft, Google a xAI souhlasily, že vládě Spojených států poskytnou přístup k novým modelům umělé inteligence (AI) před jejich uvedením na trh. Oznámila to americká vláda, která tak bude moci prověřit, zda modely nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost. Oznámení podtrhuje rostoucí obavy Washingtonu z rizik spojených s výkonnými AI systémy. Americké úřady chtějí v rámci předběžného přístupu
… více »Společnost Valve zveřejnila (GitLab) nákresy ovladače Steam Controller a puku. Pro všechny, kdo by jej chtěli hacknout nebo modifikovat, případně pro ně navrhnout nějaké příslušenství. Pod licencí Creative Commons (CC BY-NC-SA 4.0).
PHP bylo dlouho distribuováno pod vlastní licencí – s výjimkou částí spadajících pod licenci Zend Engine. Po několikaleté práci se povedlo PHP přelicencovat na 3bodovou licenci BSD.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube). Na Linuxu je vedle Qt frontendu nově k dispozici také GTK4 / libadwaita frontend.
Resume device: /dev/sda5 Device sda not found in sysfsPřidával jsem předtím do PC druhý disk, tak je "resume=" v menu.lst, které ukazuje na "/dev/sda5" neplatné, změnil jsem ho na "/dev/sdb5", což je už platné (je to swap oddíl) a restartoval. Po restartu jsem v grubu zvolil OpenSUSE 10.3 (mam dual-boot s Widle XP) a napsalo mi to, že nemůže najít soubor initrd-2.6.22.9-0.4-default v /boot. Ten soubor tam opravdu neni, asi se to nějak při tý aktualizaci jádra smazalo... Takhle vypadá položka pro OpenSUSE v menu.lst Grubu:
###Don't change this comment - YaST2 identifier: Original name: linux###
title openSUSE 10.3
root (hd0,5)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.22.9-0.4-default root=/dev/disk/by-id/scsi-SATA_Maxtor_6Y160P0_Y45K32BE-part6 vga=0x31a resume=/dev/sdb5 splash=silent showopts
initrd /boot/initrd-2.6.22.9-0.4-default
Potíž je, že se teďka nedostanu vůbec do systému abych přeinstaloval to jádro, tak jsem zkusil spustit opravu systému z DVD opensuse, to však skončilo hláškou, že "nastala chyba" a nic víc...
Jsem totálně v háji, nebo by se s tim dalo ještě něco udělat?
Díky za pomoc.
a napsalo mi to, že nemůže najít soubor initrd-2.6.22.9-0.4-default v /boot. Ten soubor tam opravdu neni, asi se to nějak při tý aktualizaci jádra smazalo...
Nabootujte pomocí instalačního DVD (na té obrazovce, kde vybíráte, zda provádět novou instalaci nebo upgrade, zvolte "spustit nainstalovaný systém") a spusťte (pod rootem) příkaz mkinitrd.
Tiskni
Sdílej: