Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
VNC server spousti to co ma napsane v /etc/vnc/xstartup a/nebo ~/.vnc/xstartup jako DALSI X session, viz moje ~/.vnc/xstartup :
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: unset SESSION_MANAGER exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources #xsetroot -solid grey #vncconfig -iconic & #xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & #twm &Takze opravdu spusti celou KDE session - u me vcetne Berylu
Reseni je pouzivat sdileni plochy v KDE - ale musite se vzdy nejdriv lokalne prihlasit. Nebo naopak vubec lokani X konzoli nepouzivat a pripojovat se porad k te VNC session.
Jo a nebo proste na ty lokalni siti pouzivat XDMCP a jet nativnim X protokolem.
Do ~/.Xsession Do ~/.xinitrc Pro prostředí KDE do ~/.kde/Autostart Pro IceWm do ~/.icewm/startup Pro XFCE do ~/Desktop/Autostart Pro fluxbox do ~/.fluxbox/startup Pro prostředí Gnome do ~/.gnome2/session-manual Pro FVWM do ~/.fvwm/.fvwm2rc
Nedávno jsem se v této záležiosti zase začal vrtat. Jedna zásadní věc mi unikla a netrkla mě ani v Pavlově odpovědi. Není VNC server jako VNC server. Je tu minimálně Xvnc a X11vnc. to není jedno a totéž.
Xvnc - je standardní součást X11.
For Unix, the traditional VNC implementation includes a "virtual" X11 server Xvnc (usually launched via the vncserver command) that is not associated with a physical display, but provides a "fake" one X11 clients (xterm, mozilla, etc.) can attach to.
X11vnc - Napsal nějaký Karl Runge, originálně pro Solaris. http://www.karlrunge.com/x11vnc/
x11vnc allows one to view remotely and interact with real X displays (i.e. a display corresponding to a physical monitor, keyboard, and mouse) with any VNC viewer. ...However, sometimes one wants to connect to a real X11 display (i.e. one attached to a physical monitor, keyboard, and mouse: a Workstation .. or want to work a bit in an already running application, or would like to help a distant colleague solve a problem with their desktop, or would just like to work out on the deck for a while. This is where x11vnc is useful.
X11vnc by navíc mělo umět vychytávky jako sdílený clippoard, přenos souborů, známé z jiných, polokomerčních implementací (TighVNC, UltraVNC, RealVNC)
Takže X11vnc je to co potřebuji. Takže ten trik není v DISPLAY parametru, je v použití jiného software, jiné implementace.
Tiskni
Sdílej: