Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
echo "/sbin/iptables -t mangle --append OUTPUT --jump DSCP --set-dscp 0x00" > /etc/init.d/startup chmod +x /etc/init.d/startup update-rc.d startup defaultsVsechny prikazy, ktere pak pripisete do /etc/init.d/startup se vam budou aktivovat po startu.
iptables
ve vlastním skriptu je použít uložení stavu iptables
přes iptables-save
a následná obnova přes iptables-restore
. Navíc Ubuntu nejspíš už bude mít nějaký startovací skript (třeba /etc/init.d/iptables
), který tyhle příkazy interně používá, takže stačí jej použít.
iptables-save
moc nedoporučil, protože pokud tam bude navíc nějaký distribuční skript, pak po změně jeho konfigurace (nebo čehokoli, z čeho vychází) iptables-restore
zase obnoví tu starou.
A není lepší deklarovat pravidla na jednom místě, např. v /etc/init.d/iptables, než se spoléhat na to, že při vypínání počítače budou iptables v tom stavu, v jakém je chci mít?Proč při vypínání počítače? Zadám si všechna potřebná pravidla pro
iptables
, vyzkouším je a výsledek (distribučním skriptem) uložím. Distribuční skript pak vždy nahraje tuto uloženou variantu. Když ji budu chtít změnit, opět upravím aktuální nastavení a znovu uložím.
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Samozřejmě. Například OpenSuSE 10.3, ale skoro jistě i starší.
iptables
, ale nejsou tam zapsána "hezky za sebou", protože se musí zohlednit nastavení z konfiguračních souborů. Což je zrovna věc, která by se při variantě s iptables-save
a iptables-restore
dělala dost komplikovaně. Jedině že by se buď udělal úplně stejný skript a na konci se zavolal iptables-save
(což už by byla jen zbytečná komplikace), nebo by nějaký nástroj generoval přímo ten dump (což vzhledem ke zmíněné citlivosti iptables-restore
také není úplně ono.
Tiskni
Sdílej: