3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
echo "/sbin/iptables -t mangle --append OUTPUT --jump DSCP --set-dscp 0x00" > /etc/init.d/startup chmod +x /etc/init.d/startup update-rc.d startup defaultsVsechny prikazy, ktere pak pripisete do /etc/init.d/startup se vam budou aktivovat po startu.
iptables
ve vlastním skriptu je použít uložení stavu iptables
přes iptables-save
a následná obnova přes iptables-restore
. Navíc Ubuntu nejspíš už bude mít nějaký startovací skript (třeba /etc/init.d/iptables
), který tyhle příkazy interně používá, takže stačí jej použít.
iptables-save
moc nedoporučil, protože pokud tam bude navíc nějaký distribuční skript, pak po změně jeho konfigurace (nebo čehokoli, z čeho vychází) iptables-restore
zase obnoví tu starou.
A není lepší deklarovat pravidla na jednom místě, např. v /etc/init.d/iptables, než se spoléhat na to, že při vypínání počítače budou iptables v tom stavu, v jakém je chci mít?Proč při vypínání počítače? Zadám si všechna potřebná pravidla pro
iptables
, vyzkouším je a výsledek (distribučním skriptem) uložím. Distribuční skript pak vždy nahraje tuto uloženou variantu. Když ji budu chtít změnit, opět upravím aktuální nastavení a znovu uložím.
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Samozřejmě. Například OpenSuSE 10.3, ale skoro jistě i starší.
iptables
, ale nejsou tam zapsána "hezky za sebou", protože se musí zohlednit nastavení z konfiguračních souborů. Což je zrovna věc, která by se při variantě s iptables-save
a iptables-restore
dělala dost komplikovaně. Jedině že by se buď udělal úplně stejný skript a na konci se zavolal iptables-save
(což už by byla jen zbytečná komplikace), nebo by nějaký nástroj generoval přímo ten dump (což vzhledem ke zmíněné citlivosti iptables-restore
také není úplně ono.
Tiskni
Sdílej: