Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
echo "/sbin/iptables -t mangle --append OUTPUT --jump DSCP --set-dscp 0x00" > /etc/init.d/startup chmod +x /etc/init.d/startup update-rc.d startup defaultsVsechny prikazy, ktere pak pripisete do /etc/init.d/startup se vam budou aktivovat po startu.
iptables
ve vlastním skriptu je použít uložení stavu iptables
přes iptables-save
a následná obnova přes iptables-restore
. Navíc Ubuntu nejspíš už bude mít nějaký startovací skript (třeba /etc/init.d/iptables
), který tyhle příkazy interně používá, takže stačí jej použít.
iptables-save
moc nedoporučil, protože pokud tam bude navíc nějaký distribuční skript, pak po změně jeho konfigurace (nebo čehokoli, z čeho vychází) iptables-restore
zase obnoví tu starou.
A není lepší deklarovat pravidla na jednom místě, např. v /etc/init.d/iptables, než se spoléhat na to, že při vypínání počítače budou iptables v tom stavu, v jakém je chci mít?Proč při vypínání počítače? Zadám si všechna potřebná pravidla pro
iptables
, vyzkouším je a výsledek (distribučním skriptem) uložím. Distribuční skript pak vždy nahraje tuto uloženou variantu. Když ji budu chtít změnit, opět upravím aktuální nastavení a znovu uložím.
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Samozřejmě. Například OpenSuSE 10.3, ale skoro jistě i starší.
iptables
, ale nejsou tam zapsána "hezky za sebou", protože se musí zohlednit nastavení z konfiguračních souborů. Což je zrovna věc, která by se při variantě s iptables-save
a iptables-restore
dělala dost komplikovaně. Jedině že by se buď udělal úplně stejný skript a na konci se zavolal iptables-save
(což už by byla jen zbytečná komplikace), nebo by nějaký nástroj generoval přímo ten dump (což vzhledem ke zmíněné citlivosti iptables-restore
také není úplně ono.
Tiskni
Sdílej: