Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
echo "/sbin/iptables -t mangle --append OUTPUT --jump DSCP --set-dscp 0x00" > /etc/init.d/startup chmod +x /etc/init.d/startup update-rc.d startup defaultsVsechny prikazy, ktere pak pripisete do /etc/init.d/startup se vam budou aktivovat po startu.
iptables
ve vlastním skriptu je použít uložení stavu iptables
přes iptables-save
a následná obnova přes iptables-restore
. Navíc Ubuntu nejspíš už bude mít nějaký startovací skript (třeba /etc/init.d/iptables
), který tyhle příkazy interně používá, takže stačí jej použít.
iptables-save
moc nedoporučil, protože pokud tam bude navíc nějaký distribuční skript, pak po změně jeho konfigurace (nebo čehokoli, z čeho vychází) iptables-restore
zase obnoví tu starou.
A není lepší deklarovat pravidla na jednom místě, např. v /etc/init.d/iptables, než se spoléhat na to, že při vypínání počítače budou iptables v tom stavu, v jakém je chci mít?Proč při vypínání počítače? Zadám si všechna potřebná pravidla pro
iptables
, vyzkouším je a výsledek (distribučním skriptem) uložím. Distribuční skript pak vždy nahraje tuto uloženou variantu. Když ji budu chtít změnit, opět upravím aktuální nastavení a znovu uložím.
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Ona snad existuje nějaká distribuce, která to dělá jinak?
Samozřejmě. Například OpenSuSE 10.3, ale skoro jistě i starší.
iptables
, ale nejsou tam zapsána "hezky za sebou", protože se musí zohlednit nastavení z konfiguračních souborů. Což je zrovna věc, která by se při variantě s iptables-save
a iptables-restore
dělala dost komplikovaně. Jedině že by se buď udělal úplně stejný skript a na konci se zavolal iptables-save
(což už by byla jen zbytečná komplikace), nebo by nějaký nástroj generoval přímo ten dump (což vzhledem ke zmíněné citlivosti iptables-restore
také není úplně ono.
Tiskni
Sdílej: