Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Ahoj, prosím o radu se směrováním. Funguje mi bez potíží, ale route -n
vrací tohle:
Kernel IP routing table Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface 10.84.55.0 0.0.0.0 255.255.255.128 U 0 0 0 eth1 169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 0 0 0 eth1 0.0.0.0 10.84.55.126 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth1
Prostřední záznam tam nemá co pohledávat. Netuším, jak se tam dostává.
Zbytečný záznam se objevuje vždy při použití dhcp
. Zkoušel jsem už nejméně pět zcela odlišných AP s různými typy WPA a dva ethernetové switche. Všude je situace stejná.
Ještě před měsícem jsem tam nic takového neměl. Už se to řešilo kdysi dávno, ale nějak se to nevyřešilo... Co když tam tu link local adresu prostě nechci?
NOZEROCONF= Set this to not set a route for dynamic link-local addresses.resp,
NOZEROCONF=yes
pridane do /etc/sysconfig/network
.
To nemám, tohle je ArchLinux.
Tak jsem nainstaloval ArchLinux na svůj server, který má dvě síťová rozhraní ovládaná modulem e100
. A zase se tam objevuje ta adresa navíc. Heeernajs! Asi kvůli tomu proletím stropem.
No jo, ale já tam žádný zeroconf nemám... Jestli se nemýlím, zeroconf je (ve Windows) prostě normální proces. A nic takového jsem v Linuxu nikdy neměl a nespouštěl.
Nebo má jít pouze o snahu zajistit jakousi kompatibilitu s (případnými) stroji s Windows, připojenými do stejné sítě? Ať tak nebo tak, nelíbí se mi to.
Co když to způsobuje dhcpcd
? Nikdo jiný se v routovacích tabulkách nepřehrabuje. Při ruční konfiguraci bez DHCP (ifconfig
a route
) se tam ta LLA neobjeví.
No jo, ale je tam taky:
If dhcpcd fails to get a lease then we attempt Dynamic Configuration of IPv4 Link-Local Addresses unless the -L option is given.
Sice jsem nezadal -L
, ale dhcpcd
neselhal. Správně nakonfiguroval route
, /etc/resolv.conf
i síťové rozhraní. Tak proč i přesto nastavil LL adresu?
Že by snad zároveň dostal od DHCP serveru nějaké chybové hlášení? To asi ne, protože situace byla stejná se dvěma různými routery a dokonce i s DHCP serverem běžícím na mém notebooku.
Dobře, takže přidám -L
a hotovo. Podle mě se ten dhcpcd
nechová správně, ale nebudu se přece zabývat takovou kravinou. Jen pro úplnost: v Archu se to nastaví v souboru
/etc/conf.d/dhcpcd
.
A to jsem to zkoušel se třemi různými DHCP servery... (Dva routery, jeden normální stroj s Linuxem.) Pokaždé se tam ta adresa objeví. Přitom ještě před měsícem tam nebývala.
Jak se píše o příspěvek výše, manuálová stránka jasně uvádí, že dhcpcd má nastavit LL adresu pouze při selhání. Když ale neselže a získá všechny údaje, nastavovat by ji neměl. To ovšem dělá...
Ten záznam je skutečně pro ZEROCONF, což je automatické přiřazení IP adresy pro Windows v sítích bez DHCP.ZEROCONF neni len pre Windows. Je to mechanizmus popisany v RFC standarte (cislo presne neviem) a vecsina zariadeni ho podporuje (naschval pisem zariadeni, lebo to funguje aj inde ako na pocitacoch).
Tiskni
Sdílej: