Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj, prosím o radu se směrováním. Funguje mi bez potíží, ale route -n
vrací tohle:
Kernel IP routing table Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface 10.84.55.0 0.0.0.0 255.255.255.128 U 0 0 0 eth1 169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 0 0 0 eth1 0.0.0.0 10.84.55.126 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth1
Prostřední záznam tam nemá co pohledávat. Netuším, jak se tam dostává.
Zbytečný záznam se objevuje vždy při použití dhcp
. Zkoušel jsem už nejméně pět zcela odlišných AP s různými typy WPA a dva ethernetové switche. Všude je situace stejná.
Ještě před měsícem jsem tam nic takového neměl. Už se to řešilo kdysi dávno, ale nějak se to nevyřešilo... Co když tam tu link local adresu prostě nechci?
NOZEROCONF= Set this to not set a route for dynamic link-local addresses.resp,
NOZEROCONF=yes
pridane do /etc/sysconfig/network
.
To nemám, tohle je ArchLinux.
Tak jsem nainstaloval ArchLinux na svůj server, který má dvě síťová rozhraní ovládaná modulem e100
. A zase se tam objevuje ta adresa navíc. Heeernajs! Asi kvůli tomu proletím stropem.
No jo, ale já tam žádný zeroconf nemám... Jestli se nemýlím, zeroconf je (ve Windows) prostě normální proces. A nic takového jsem v Linuxu nikdy neměl a nespouštěl.
Nebo má jít pouze o snahu zajistit jakousi kompatibilitu s (případnými) stroji s Windows, připojenými do stejné sítě? Ať tak nebo tak, nelíbí se mi to.
Co když to způsobuje dhcpcd
? Nikdo jiný se v routovacích tabulkách nepřehrabuje. Při ruční konfiguraci bez DHCP (ifconfig
a route
) se tam ta LLA neobjeví.
No jo, ale je tam taky:
If dhcpcd fails to get a lease then we attempt Dynamic Configuration of IPv4 Link-Local Addresses unless the -L option is given.
Sice jsem nezadal -L
, ale dhcpcd
neselhal. Správně nakonfiguroval route
, /etc/resolv.conf
i síťové rozhraní. Tak proč i přesto nastavil LL adresu?
Že by snad zároveň dostal od DHCP serveru nějaké chybové hlášení? To asi ne, protože situace byla stejná se dvěma různými routery a dokonce i s DHCP serverem běžícím na mém notebooku.
Dobře, takže přidám -L
a hotovo. Podle mě se ten dhcpcd
nechová správně, ale nebudu se přece zabývat takovou kravinou. Jen pro úplnost: v Archu se to nastaví v souboru
/etc/conf.d/dhcpcd
.
A to jsem to zkoušel se třemi různými DHCP servery... (Dva routery, jeden normální stroj s Linuxem.) Pokaždé se tam ta adresa objeví. Přitom ještě před měsícem tam nebývala.
Jak se píše o příspěvek výše, manuálová stránka jasně uvádí, že dhcpcd má nastavit LL adresu pouze při selhání. Když ale neselže a získá všechny údaje, nastavovat by ji neměl. To ovšem dělá...
Ten záznam je skutečně pro ZEROCONF, což je automatické přiřazení IP adresy pro Windows v sítích bez DHCP.ZEROCONF neni len pre Windows. Je to mechanizmus popisany v RFC standarte (cislo presne neviem) a vecsina zariadeni ho podporuje (naschval pisem zariadeni, lebo to funguje aj inde ako na pocitacoch).
Tiskni
Sdílej: