Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Ahoj, prosím o radu se směrováním. Funguje mi bez potíží, ale route -n
vrací tohle:
Kernel IP routing table Destination Gateway Genmask Flags Metric Ref Use Iface 10.84.55.0 0.0.0.0 255.255.255.128 U 0 0 0 eth1 169.254.0.0 0.0.0.0 255.255.0.0 U 0 0 0 eth1 0.0.0.0 10.84.55.126 0.0.0.0 UG 0 0 0 eth1
Prostřední záznam tam nemá co pohledávat. Netuším, jak se tam dostává.
Zbytečný záznam se objevuje vždy při použití dhcp
. Zkoušel jsem už nejméně pět zcela odlišných AP s různými typy WPA a dva ethernetové switche. Všude je situace stejná.
Ještě před měsícem jsem tam nic takového neměl. Už se to řešilo kdysi dávno, ale nějak se to nevyřešilo... Co když tam tu link local adresu prostě nechci?
NOZEROCONF= Set this to not set a route for dynamic link-local addresses.resp,
NOZEROCONF=yes
pridane do /etc/sysconfig/network
.
To nemám, tohle je ArchLinux.
Tak jsem nainstaloval ArchLinux na svůj server, který má dvě síťová rozhraní ovládaná modulem e100
. A zase se tam objevuje ta adresa navíc. Heeernajs! Asi kvůli tomu proletím stropem.
No jo, ale já tam žádný zeroconf nemám... Jestli se nemýlím, zeroconf je (ve Windows) prostě normální proces. A nic takového jsem v Linuxu nikdy neměl a nespouštěl.
Nebo má jít pouze o snahu zajistit jakousi kompatibilitu s (případnými) stroji s Windows, připojenými do stejné sítě? Ať tak nebo tak, nelíbí se mi to.
Co když to způsobuje dhcpcd
? Nikdo jiný se v routovacích tabulkách nepřehrabuje. Při ruční konfiguraci bez DHCP (ifconfig
a route
) se tam ta LLA neobjeví.
No jo, ale je tam taky:
If dhcpcd fails to get a lease then we attempt Dynamic Configuration of IPv4 Link-Local Addresses unless the -L option is given.
Sice jsem nezadal -L
, ale dhcpcd
neselhal. Správně nakonfiguroval route
, /etc/resolv.conf
i síťové rozhraní. Tak proč i přesto nastavil LL adresu?
Že by snad zároveň dostal od DHCP serveru nějaké chybové hlášení? To asi ne, protože situace byla stejná se dvěma různými routery a dokonce i s DHCP serverem běžícím na mém notebooku.
Dobře, takže přidám -L
a hotovo. Podle mě se ten dhcpcd
nechová správně, ale nebudu se přece zabývat takovou kravinou. Jen pro úplnost: v Archu se to nastaví v souboru /etc/conf.d/dhcpcd
.
A to jsem to zkoušel se třemi různými DHCP servery... (Dva routery, jeden normální stroj s Linuxem.) Pokaždé se tam ta adresa objeví. Přitom ještě před měsícem tam nebývala.
Jak se píše o příspěvek výše, manuálová stránka jasně uvádí, že dhcpcd má nastavit LL adresu pouze při selhání. Když ale neselže a získá všechny údaje, nastavovat by ji neměl. To ovšem dělá...
Ten záznam je skutečně pro ZEROCONF, což je automatické přiřazení IP adresy pro Windows v sítích bez DHCP.ZEROCONF neni len pre Windows. Je to mechanizmus popisany v RFC standarte (cislo presne neviem) a vecsina zariadeni ho podporuje (naschval pisem zariadeni, lebo to funguje aj inde ako na pocitacoch).
Tiskni Sdílej: