Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
ssh -2 -R 7654:localhost:7654 -A -D 1080 root@theserver.org
U ktereho mi neni moc jasne co vlastne dela a to pres prostudovani manpage a lehke googleni. Dalsi vec co mi neni jasna je ZDA musim byt na vnejsim stroji nutne root. Intuice by napovidala ze ne, ze staci user, protoze se nedela nic s porty pod 1024.
Pomuzete mi prosim objasnit co presne udela ten zmineny prikaz a zda pro jeho provedeni musim byt root na vnejsim stroji???
-R 7654:localhost:7654zabecpeci, ze vsetky TCP spojenia, ktore dorazia na theserver.org na port 7654 budu pretunelovane na tvoj stroj na port 7654/tcp.
-D 1080otvori SOCKS proxy na tvojom stroji na porte 1080, ktora vsetky spojenia, ktore na nu dorazia pretuneluje na theserver.org a potom posle dalej do sveta podla ich povodneho urcenia.
-Aje podla mna zbytocne
ssh root@theserver.orgje jasne Takze si musis v torrent klientovi nastavit proxy na odchadzajuce spojenia na localhost:1080, typ SOCKS4/5. A mat toto ssh spojenie trvale otvorene, po celu dobu tahania. Asi sa bude hodit este
-o TCPKeepAlive=yes -o ServerAliveInterval=60
ssh -L 8090:localhost:8080 -R 7654:localhost:7654 stone -r proxy 8080 localhostti zabezpeci tunelovanie obomi smermi a bez potreby roota. Ma to jedinu nevyhodu, ze az zabijes pomocou ctrl-c tento prikaz, tak ssh skonci, ale stone ostane bezat na vzdialenom stroji. Bud to nejak poriesis, alebo sa bude nahlasovat znova a vykilis ho, alebo ho nechas zit a vyuzijes nabuduce. Len moze byt niekomu napadne, co ti tam za procesy bezia mesiac v kuse. Stone nemam z vlastnej hlavy, ale odtialto
ssh -L 8090:localhost:8080 -R 7654:localhost:7654 \ theserver.org stone -r proxy 8080 localhostAha este nieco. V torrent klientovi si nastavis proxy typu HTTP na localhost:8090. Ssh ti to prenesie na theserver.org a stone ti to zase posle do sveta.
Tiskni
Sdílej: