Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.
pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.
Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.
… více »Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)
Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).
Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
Home /var/spool/dspam
StorageDriver /usr/lib/dspam/libmysql_drv.so
DeliveryHost 192.168.89.252
DeliveryPort 25
DeliveryIdent dspam-server
DeliveryProto SMTP
OnFail error
Trust root
TrainingMode teft
TestConditionalTraining on
Feature whitelist
Algorithm graham burton
Tokenizer chain
PValue bcr
WebStats on
ImprobabilityDrive on
Preference "spamAction=quarantine"
Preference "signatureLocation=message" # 'message' or 'headers'
Preference "showFactors=on"
AllowOverride trainingMode
AllowOverride spamAction spamSubject
AllowOverride statisticalSedation
AllowOverride enableBNR
AllowOverride enableWhitelist
AllowOverride signatureLocation
AllowOverride showFactors
AllowOverride optIn optOut
AllowOverride whitelistThreshold
MySQLServer 127.0.0.1
MySQLPort 3306
MySQLUser dspamuser
MySQLPass hEsLo
MySQLDb dspamdb
MySQLCompress true
MySQLConnectionCache 10
MySQLVirtualTable dspam_virtual_uids
MySQLVirtualUsernameField username
Notifications off
PurgeSignatures 14 # Stale signatures
PurgeNeutral 90 # Tokens with neutralish probabilities
PurgeUnused 90 # Unused tokens
PurgeHapaxes 30 # Tokens with less than 5 hits (hapaxes)
PurgeHits1S 15 # Tokens with only 1 spam hit
PurgeHits1I 15 # Tokens with only 1 innocent hit
LocalMX 192.168.89.252
SystemLog on
UserLog on
Opt out
#ClamAVPort 3310
#ClamAVHost 127.0.0.1
#ClamAVResponse accept
ServerPort 25
ServerQueueSize 32
ServerPID /var/run/dspam/dspam.pid
ServerMode dspam
ProcessorURLContext on
ProcessorBias on
ParseToHeaders on
ChangeModeOnParse on
ChangeUserOnParse full
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: