V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
XLibre Xserver byl 21. prosince vydán ve verzi 25.1.0, 'winter solstice release'. Od založení tohoto forku X.Org serveru se jedná o vůbec první novou minor verzi (inkrementovalo se to druhé číslo v číselném kódu verze).
Wayback byl vydán ve verzi 0.3. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána verze 4.0.0 programovacího jazyka Ruby (Wikipedie). S Ruby Box a ZJIT. Ruby lze vyzkoušet na webové stránce TryRuby. U příležitosti 30. narozenin, první veřejná verze Ruby 0.95 byla oznámena 21. prosince 1995, proběhl redesign webových stránek.
Zdravim viete mi niekto povedat v com je problem ..
# ./syslinux /dev/sdb
bash: ./syslinux: Adresár alebo súbor neexistuje
----------------------------------------------------
pouzil som zpakovany balicek s kernel.org, (subor z adresara unix)
diky
Pouzivam Archlinux (64bit)
ten subor je tam kde si ho nahram .. je to spustitelni subor v C (standartny syslinux z kernel.org .. ziadna modifikacia pre nejaky balickovaci system/distro) .. predtym mi to islo cize netusim preco sa to teraz takto pokaslalo ..
-rwxrwxr-x 2 root root 21308 2007-09-26 01:30 syslinux
j je tam urcite je to jeden subor v zbalenom balicku .. to vam vysvetlujem (ked ho nakopirujes do bin tak ho mozes pouzivat ako prikaz, aspon predtym ako som nanovo formatoval/predeloval disk tak mi to islo) ..
... aby som to ukoncil (nemam rad ked googlim a najdem diskusiu ktora nikde nekonci .. alebo konci radou pouzi google :) )
syslinux aplikacie (v takej podobe ako su uvedene na kernel.org su 32bit .. cize doinstaloval som 32bit-ove kniznice)
ps. diky vsetkym sa ochodu 
Tiskni
Sdílej: