Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
mám procesor pentium 715, 15" LCD, grafiku GM 855, 512 RAM, 40 GB.
Používám Mandrivu 2008. Veliká spokojenost.
-Uspání do RAM mi chodí zatím jak kdy. Někdy najede černá obrazovka, jindy se normálně obnoví, ale okna nejsou dokreslená a nedá se s tím pracovat.
-Uspání na disk funguje zatím bez problému, ale trvá to možná trošku dýl než samotné vypnutí a zapnutí.
-Wifi by měla jet bez problému.
-procesor většinu času jede na 600 MHz -používám powersave
-z horkých tlačítek mi funguje jen základ (hlasitost, svítivost, lampa, uspání do ram, víko a možná přepnutí monitoru). Po zavedení přikazu mi fungovalo i uspání na disk a vypnutí monitoru (monitor se vypnul, ale hned naskočil spořič obrazovky), to se ale po restartování zase zruší.
Nejvíc mi vadí větrák, vypíná jen občas. Kdybych nevěděl, že ve wind se naopak zapíná jen občas, bylo by mi to jedno. Ntb už má totíž něco za sebou (i servisní zásah do desky).
Nastav si, ať se před uspáním přepne do konzole. Xserver by si to pak měl zinicializovat už správně.-Uspání do RAM mi chodí zatím jak kdy. Někdy najede černá obrazovka, jindy se normálně obnoví, ale okna nejsou dokreslená a nedá se s tím pracovat.
Zkus radši to co je už v jádře (cpufreq, ondemand). Ten démon akorát žere a žere a cpu nemůže spát.-procesor většinu času jede na 600 MHz -používám
powersave
Spořič obrazovky odinstaluj. Místo něj používej DPMS. V konfiguraci xserveru je možnost určit za jak dlouho LCD má zhasnout. Pouštění obrázků je dost kontraproduktivní. Příkaz xset dpms force off taky není špatná věc.-z horkých tlačítek mi funguje jen základ (hlasitost, svítivost, lampa, uspání do ram, víko a možná přepnutí monitoru). Po zavedení přikazu mi fungovalo i uspání na disk a vypnutí monitoru (monitor se vypnul, ale hned naskočil spořič obrazovky), to se ale po restartování zase zruší.
Nějaký proces otravuje cpu. Pusť si htop a koukej co saje nejvíc. Powertop také není špatná hračka.Nejvíc mi vadí větrák, vypíná jen občas. Kdybych nevěděl, že ve wind se naopak zapíná jen občas, bylo by mi to jedno. Ntb už má totíž něco za sebou (i servisní zásah do desky).
skript pro usání do ram jsem už upravoval podle thinkwiki.. je to různý, někdy je to dobrý, jinkdy blbne. Když to ale uspím přes noc, tak to nenajelo ani jednou.
cpufreq a DPMS bych klidně zkusil, ale nevím, jak na to. Pohybuji se pouze v grafickém prostředí a do texťáku jdu jen málo kdy (když mi třeba kde nenajede). Kdyby byl někde popis jak no to, bral bych ho, třeba i v anglíně
Tiskni
Sdílej: