Všem vše nejlepší do nového roku 2026.
Crown je multiplatformní open source herní engine. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT a GPLv3+. Byla vydána nová verze 0.60. Vyzkoušet lze online demo.
Daniel Stenberg na svém blogu informuje, že po strncpy() byla ze zdrojových kódů curlu odstraněna také všechna volání funkce strcpy(). Funkci strcpy() nahradili vlastní funkcí curlx_strcopy().
Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.
V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Zdravím, řeším problém s PS2 klávesnicí.
Kernel je 2.6.11 (na 2.6.12 to nefungovalo také), vlastní minidistribuce.
Pokud nechám nabootovat PC bez připojené klávesnice a následně ji připojím, klávesnice nefunguje. Nereaguje ani numlock. Připojení USB klávesnice funguje v pohodě.
Na jádře 2.6.21 je to v pořádku a vše funguje tak jak má. Po připojení kernel zahlásí input: AT Translated Set 2 keyboard as /class/input/input1
Problém bych viděl v ovladači, který hlídá hotplug PS2 a nebo přímo ovladači který má PS2 nastarost.
Vygooglil jsem, že tento problém už několik jedinců mělo, nicméně řešení žádné konkrétní. Je to prý 'známý bug v těchto kernelech' ale nikde jsem nic nenašel, problémů s PS2 existuje spousta. Ve finále přešli dotyční k vyšší verzi, to já bohužel nemohu.
Nevíte, jaký ovladač/daemon/cokoliv činnost PS2 nastarost? Nebo ještě lépe... nevíte jak to rovnou vyřešit? :)
Díky
Dobre, poslu si pozadavek abych to vyresil. Musim byt na sebe nekompromisni ;)Smelo do toho! Keď Ťa už presvedčili, že máš používať ich distribúciu, tak nech Ťa teraz aj supportujú.
Tiskni
Sdílej: