Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
lspcidrake -v
, pokud Vám to nepomůže, tak podle vendorID a deviceID najdete konkrétní typ a přes google pak ovladač pro daný typ síťovky.
[root@hanca linux-2.6.24]# make install sh /usr/src/linux-2.6.24/arch/x86/boot/install.sh 2.6.24 arch/x86/boot/bzImage System.map "/boot" /dev/sda6: unknown volume type Looking for deps of module ahci No module ata_piix found for kernel 2.6.24, aborting. mkinitrd failed: (mkinitrd -v -f /boot/initrd-2.6.24.img --ifneeded 2.6.24)) at /usr/lib/libDrakX/bootloader.pm line 117. make[1]: *** [install] Error 2 make: *** [install] Error 2 [root@hanca linux-2.6.24]#Pritom moduly pro ATA_PIIX jsem compiloval a zpetne kontroloval. Takze tady jsem se zasekl. Samotna kompilace MadWiFi neprojde z duvodu:
[root@hanca madwifi-0.9.4]# make /bin/sh: line 0: cd: /lib/modules/2.6.22.12-laptop-1mdv/build: není souborem ani adresářem Makefile.inc:66: *** /lib/modules/2.6.22.12-laptop-1mdv/build is missing, please set KERNELPATH. Stop. [root@hanca madwifi-0.9.4]#Zkousel jsem mu davat cestu a teky to nesezral. A i presto, ze v systemu je modul (on tam byl jeste pred tim, nez jsem se zacal o neco snazit) ATH_PCI, tak po jeho natazeni se nestane NIC - opakuji "NIC". Ani v DMESGu, ani v LOGu, ani nic neplivne na konzoli. Premyslim o tom, ze ATHEROSe vytrhnu z notesu, rozslapu a zakopu hodne hluboko a koupim neco rozumejsiho. Takze lidi, prosim, mate nekdo nejaky navod, nebo postup, jak spolehlive rozjet AR5006EG v Acer Extensa 5220? Mam tu MDV2008.0 a zatim jedu na Orinoco. Omlouvam se za emotivni prispevek, ale me zoufalstvi se limitne blizi nekonecnu. NDISWRAPPER odmitam a to zasadne. Dik za pripadnou pomoc.
Tiskni
Sdílej: