abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:33 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.8.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:22 | IT novinky

    Herní studio Hangar 13 vydalo novou Mafii. Mafia: Domovina je zasazena do krutého sicilského podsvětí na začátku 20. století. Na ProtonDB je zatím bez záznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Operátor O2 má opět problémy. Jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb dal všem zákazníkům poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 05:55 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila GPT-5 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červencová aktualizace aneb nová verze 1.103 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.103 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 17:33 | IT novinky

    Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    7.8. 16:55 | Nová verze

    Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 16:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 12:22 | IT novinky

    Americká technologická společnost Apple uskuteční v USA další investice ve výši sta miliard dolarů (2,1 bilionu korun). Oznámil to ve středu šéf firmy Tim Cook při setkání v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Trump zároveň oznámil záměr zavést stoprocentní clo na polovodiče z dovozu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    7.8. 04:55 | Nová verze

    Zálohovací server Proxmox Backup Server byl vydán v nové stabilní verzi 4.0. Založen je na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (47%)
     (20%)
     (4%)
     (5%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (18%)
    Celkem 313 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    Dotaz: sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk

    23.11.2007 19:03 saix
    sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk
    Přečteno: 364×
    Nainstaloval jsem debian etch a primo pri instalaci jsem pomoci instalatoru nadefioval Raid1 nad mymi dvema fyzickymi disky.

    Po nainstalovani jsem dopnil bootovaci informace do /boot/grub/menu.lst a vytvoril bootovaci sektor i na druhem disku.

    Pak jsem provadel nejake zmeny v systemu.

    Nakonec jsem chtel sw raid vyzkouset a tak jsem odpojil druhy sata disk a nabootoval jen z prvniho... vse OK. Bohuzel pri opacnem postupu, kdy jsem odpojil prvni disk jsem sice nabehl do linuxu jenze bez vsech zmen, ktere jsem nasledne po instalaci provadel, kdyz byly zapojeny oba najednou.

    Vyzkousel jsem to jeste tak, ze jsem pak nahral soubor pri obou zapojenych a soubor byl videt jen z prvniho disku, pri bootovani z druheho tam opet nebyl.

    Z toho vyplyva, ze ikdyz v systemu vidim jen jeden raid disk (md0), stejne se data zapisuji pouze na prvni fyzicky. Zvlastni ale je, ze system se pri instalaci "nakopiroval" na oba.

    Zkousel jsem zesynchronizovat data pres mdadm /dev/md0 -a /dev/hda1 jenze mi to nenajde hda1. Hledal jsem a zjistil, ze system skutecne nevidi vubec ty disky jednotlive jako fyzicke zarizeni, jen ten virtualni raid, ktery ale zapisuje jen do jednoho z nich.

    Puvodne jsem chtel hw raid (mam desku s podporou ciste hw raidu), jenze ten mi instalacka debianu nevidela.

    PS: s linuxem zacinam a dnes jsem se poprve dostal do systemu jako takoveho, takze nejspis delam neco spatne ja, ale co, to opravdu netusim :(

    Odpovědi

    23.11.2007 20:05 saix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk
    tak protoze mam sata disky tak je samozrejme ve zminovanem prikazu mdadm /dev/md0 -a /dev/hda1 pouzit sda1 :) Nicmene stejne skoncim s hlaskou "failed to write superblock to /dev/sda1"

    Navic tohle to stejne moc nevyresi. Mozna tak data zesynchronizuju, ale budu potrebovat, aby se spravne zapisovali i nasledne na oba disky.
    23.11.2007 21:14 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk
    a bezi ti ten raid spravne? a mas namountovany opravdu pole (nemas namountovanej nahodou ten prvni disk?)

    zkus sem hodit vypis nasledujicich prikazu:

    # mount

    # cat /proc/mdstat

    # mdadm -D /dev/md0
    23.11.2007 23:16 lieko
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk
    pripadne #fdisk -l
    24.11.2007 13:40 saix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk
    vcera me to nastvalo a rozhodl jsem se jeste jednou zkusit ten hw raid jenze on potrebuje precejen postouchnout ovladaci, ktere se natahuji z diskety pri instalaci systemu.. jenze Windows, takze jsem dospel k zaveru, ze jsem zbytecne koupil drazsi desku kvuli hw raidu

    no a samozrejme, ze pri te prilezitosti jsem zas smazal aktualne nainstalovany system a tak jsem to teda rozbehal bohuzel bez raidu.. druhy disk rovnou instalatorem namountoval jako partisnu k tomu prvnimu a budu na nej delat pravidelne zalohy (ty bych stejne potreboval, raid1 nepomuze kdyz se neco pokazi sowtwarove -> nakopiruje chybu na oba).. akorat az mi odejde disk, budu muset instalovat znova.. nicmene doufam ze kdyby slo do tuhyho tak se me sw raid mozna podari casem rozbehat uz i na nainstalovanem systemu...

    ted nevim jestli mam opet zkouset se v tom zacit hrabat a pokazit si to, potreboval bych server funkcni co nejdrive..

    jinak cat /proc/mdstat mi prave tusim vypisovalo jen "U_" jenze se mi to nepodarilo nejak vyresit.. vim ted uz je zas pozde.. kdybych se rozhodl to zkusit znova, tak se kouknu jestli s temihle prikazy neco zmuzu
    24.11.2007 14:03 semtex | skóre: 24 | blog: semtex
    Rozbalit Rozbalit vše Re: sw Raid 1 na debianu zapisuje jen na jeden disk
    aha, tak ja si nevsim, ze mas hw raid, myslel sem, ze sw...

    jinak - u jiz nainstalovaneho systemu lze samozrejme sw raid-mirror dodelat, to je naprosto trivialni... staci vytvorit degradovana pole, rsyncem prekopirovat, upravit grub a mkinitrd na bootovani z pole, upravit fstab a po restartu doplnit degradovana pole o puvodni disk a jede to (ja takhle instaluju dulezity servery na sw-raid1)...

    Btw. ja jsem jeste nevidel na bezny desce full hw raid... Kdyz jsme kupovali jen samostatnej radic s full hw raidem, tak byla cena jen za tuto desku min 7.000,- a to je jen par let...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.