abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:11 | Komunita

    Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    14.6. 21:00 | Nová verze

    Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.6. 13:33 | Zajímavý software

    Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 15:22 | IT novinky

    Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    13.6. 02:22 | Nová verze

    Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 16:33 | Bezpečnostní upozornění

    V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    12.6. 11:33 | Nová verze

    Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    12.6. 03:33 | Bezpečnostní upozornění

    Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    11.6. 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    11.6. 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1911 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: samba+ldap: problém s přidáním uživatele

    Johny z Podoli avatar 4.12.2007 02:25 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Přečteno: 1068×
    Ahoj, mám sambu+ldap, ldap jsem nastavil, do slapd.conf jsem přidal schéma a index, upravil jsem konfig samby pro práci s ldap /dle readme.debian.gz z ldap-utils/. Vše zdá se super, smbldap-populate projde (až na jednu chybu).

    bohužel při přidání počíteče/uživatele do domény mi v logu vypadne
    Error looking for next uid at /usr/share/perl5/smbldap_tools.pm line 1044.
    zistil jsem v google že i další lidé mají tento problém, bohužel nikde jsem nenašel řešení. Napadá Vás něco?


    Přidávání PC do domény /komplet log celé akce/
    [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788)
      smbldap_open_connection: connection opened
    [2007/12/03 22:44:02, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541)
      init_sam_from_ldap: Entry found for user: root
    [2007/12/03 22:44:02, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309)
      check_ntlm_password:  authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded
    [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/access.c:check_access(323)
      Allowed connection from  (192.168.10.67)
    [2007/12/03 22:44:02, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711)
      Serving IPC$ as a Dfs root
    [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788)
      smbldap_open_connection: connection opened
    [2007/12/03 22:44:02, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541)
      init_sam_from_ldap: Entry found for user: root
    [2007/12/03 22:44:02, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309)
      check_ntlm_password:  authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded
    [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/access.c:check_access(323)
      Allowed connection from  (192.168.10.67)
    [2007/12/03 22:44:02, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711)
      Serving IPC$ as a Dfs root
    [2007/12/03 22:44:02, 2] rpc_server/srv_samr_nt.c:_samr_lookup_domain(2797)
      Returning domain sid for domain PPDSK -> S-1-5-21-394292652-2743396045-2681092514
    Error looking for next uid at /usr/share/perl5/smbldap_tools.pm line 1044.
    [2007/12/03 22:44:03, 0] passdb/pdb_interface.c:pdb_default_create_user(368)
      _samr_create_user: Running the command `/usr/sbin/smbldap-useradd -w "dsbvma43e4zvfsn$"' gave 127
    
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz

    Odpovědi

    4.12.2007 08:48 timeos | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Ten smbldap-populate ti pravdepodobne nevytvorilo objekt samaDomainName (kuoly zlym ACL?), v ktorom je pouzivany objectClass sambaDomain. Sucastou tohto objectClassu je aj atribut uidNumber, ktory samba pouziva nasledujuci mozny uid pre usera/PC pri jeho vytvarani (Error looking for next uid).
    Johny z Podoli avatar 4.12.2007 12:06 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Děkuji,

    problém jsem vyřešil - optavil jsem chybu v konfigu /etc/smbldap-tools/smbldap.conf kde jsem zapoměl nastavit :smbldap.conf:sambaUnixIdPooldn="sambaDomainName=IDEALX-NT,${suffix}" na moji doménu.

    Problém se tedy vyřešil, když přidám stanici do domény tak mi to ale stejně spadne na chybě windows "Nebylo nalezeno uživatelské jméno". Linux zaloguje tento pokus o připojení následovně:

    Bohužel, dle logu zdá se je všechno v pořádku a pořítač v LDAPu je, vypadá to, jako by linux ten stroj přidal korektně ale windows o nějak "neakceptovali"
    
    [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788)
      smbldap_open_connection: connection opened
    [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541)
      init_sam_from_ldap: Entry found for user: root
    [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_group_from_ldap(2140)
      init_group_from_ldap: Entry found for group: 513
    [2007/12/04 08:16:20, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309)
      check_ntlm_password:  authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded
    [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/access.c:check_access(323)
      Allowed connection from  (192.168.10.67)
    [2007/12/04 08:16:20, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711)
      Serving IPC$ as a Dfs root
    [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788)
      smbldap_open_connection: connection opened
    [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541)
      init_sam_from_ldap: Entry found for user: root
    [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_group_from_ldap(2140)
      init_group_from_ldap: Entry found for group: 513
    [2007/12/04 08:16:20, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309)
      check_ntlm_password:  authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded
    [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/access.c:check_access(323)
      Allowed connection from  (192.168.10.67)
    [2007/12/04 08:16:20, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711)
      Serving IPC$ as a Dfs root
    [2007/12/04 08:16:20, 2] rpc_server/srv_samr_nt.c:_samr_lookup_domain(2797)
      Returning domain sid for domain PPDSK -> S-1-5-21-253881171-297877546-2228349407
    
    
    
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz
    Johny z Podoli avatar 4.12.2007 12:57 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Ještě jsem našel zajímavé chování. Pokud pomocí příkazu net rpc join přidám server do svojí domény tak mi to hodí následující chybu:
    server:~# net rpc join
    Password:
    Creation of workstation account failed
    Unable to join domain PPDSK.
    
    server:~# smbldap-usershow "server$"
    dn: uid=server$,ou=Computers,dc=ppd,dc=cz
    objectClass: top,person,organizationalPerson,inetOrgPerson,posixAccount
    cn: server$
    sn: server$
    uid: server$
    uidNumber: 1006
    gidNumber: 515
    homeDirectory: /dev/null
    loginShell: /bin/false
    description: Computer
    gecos: Computer
    
    nicméně server se v LDAP DB zobrazuje.. :(

    nenapadá Vás, proč hhlásí
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz
    4.12.2007 13:17 timeos | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Mate rozchodeny nss_ldap? Samba totiz pouziva pri vytvarani uzivatelov (a tyka sa to aj PC stanic) na ich resolvovanie prave nss_ldap (resp nss_winbind). Pokial nakonfigurovana nieje, tak sice samba skript smbldap-useradd zavola a ten uzivatela (alebo PC) vytvori, ale pre sambu sa stale tvari ako keby neexistoval.
    Johny z Podoli avatar 4.12.2007 13:33 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    nemám. Koukal jsem, že homediry mi vznikají pouze s číslením uid a gid, passwd a group soubor jsou bez zásahu.
    Zkoumám tedy nsswitch.conf jak jej nastavit pro LDAP.
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz
    4.12.2007 13:43 timeos | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Odporucam pouzit smbldap-howto_20060710.pdf. Perfektny step-by-step navod.
    4.12.2007 13:28 timeos | skóre: 32
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    Este ma napadlo, ze ak pri vytvarani uzivatelov problem nenastava (napr cez usrmgr.exe)(a nss_ldap mate nakonfigurovane), kak pravdepodobne ste nepridali do libnss_ldap.conf (resp /etc/ldap.conf vo fedora-like distre) nasledovne:
    nss_base_passwd         ou=Computers,dc=example,dc=com?one
    ...co vlastne znamena, ze okrem resolvovania userov, skupin, treba povolit aj resolvovanie PC stanic (ak ich mate v inom podstrome ako beznych userov)
    Johny z Podoli avatar 4.12.2007 14:18 Johny z Podoli | skóre: 26 | blog: rocfdebian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: samba+ldap: problém s přidáním uživatele
    děkuji moc všem za pomoc, až na prá trablů které nemají vliv na fungování všechno jede!

    Neměl jsem nastaven nsswtich.conf (bohužel jsem se o něm nikde nedočetl)

    dík, Johny
    Můj web o táborech: Letní dětské tábory, Hudební tábor , Můj nový blog na Nul.cz

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.