Řídící výbor GCC schválil záměr do GCC začlenit backend WebAssembly.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 7.0 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 7.1. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a časem také na Linux Kernel Newbies.
Cheat Engine (Wikipedie) je s verzí 7.7 k dispozici už také pro Linux. Jedná se o proprietární skener/debugger paměti používaný především k cheatování v počítačových hrách.
Vláda USA nařídila společnosti Anthropic pozastavit přístup k modelům Fable 5 a Mythos 5 pro všechny cizince, včetně zaměstnanců Anthropicu.
Společnost Murena představila (YouTube) novou verzi 4.0 mobilního operačního systému /e/OS (Wikipedie) založeného na Androidu a LineageOS bez aplikací a služeb od Googlu.
V Arch User Repository (AUR) bylo kompromitováno přes 400 opomíjených balíčků (jejich seznam). Útočník do nich začlenil škodlivý npm balíček atomic-lockfile, který krade citlivá data uživatelů. Publikována byla předběžná analýza spouštěného malwaru deps.
Homebrew, správce balíčků nejen pro macOS, byl vydán ve verzi 6.0.0 (seznam změn). Hlavními novinkami jsou bezpečnostní mechanismus tap trust kvůli důvěryhodnosti závislostí, vylepšení sandboxingu na Linuxu, interní JSON API nebo zlepšení výkonu.
Byla nalezena a 9. června opravena kritická zranitelnost ve FreeBSD v Kernel TLS (KTLS). Pojmenována byla Bumsrakete (FreeBSD-SA-26:26.ktls, CVE-2026-45257). Lokální neprivilegovaný uživatel může přepisovat soubory, ke kterým má právo pouze pro čtení. Přepsáním setuid binárky a jejím spuštěním může získat roota. Na všech verzích od verze 13.0 vydané v dubnu 2021.
Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Error looking for next uid at /usr/share/perl5/smbldap_tools.pm line 1044.zistil jsem v google že i další lidé mají tento problém, bohužel nikde jsem nenašel řešení. Napadá Vás něco?
[2007/12/03 22:44:02, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788) smbldap_open_connection: connection opened [2007/12/03 22:44:02, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541) init_sam_from_ldap: Entry found for user: root [2007/12/03 22:44:02, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309) check_ntlm_password: authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/access.c:check_access(323) Allowed connection from (192.168.10.67) [2007/12/03 22:44:02, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711) Serving IPC$ as a Dfs root [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788) smbldap_open_connection: connection opened [2007/12/03 22:44:02, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541) init_sam_from_ldap: Entry found for user: root [2007/12/03 22:44:02, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309) check_ntlm_password: authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded [2007/12/03 22:44:02, 2] lib/access.c:check_access(323) Allowed connection from (192.168.10.67) [2007/12/03 22:44:02, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711) Serving IPC$ as a Dfs root [2007/12/03 22:44:02, 2] rpc_server/srv_samr_nt.c:_samr_lookup_domain(2797) Returning domain sid for domain PPDSK -> S-1-5-21-394292652-2743396045-2681092514 Error looking for next uid at /usr/share/perl5/smbldap_tools.pm line 1044. [2007/12/03 22:44:03, 0] passdb/pdb_interface.c:pdb_default_create_user(368) _samr_create_user: Running the command `/usr/sbin/smbldap-useradd -w "dsbvma43e4zvfsn$"' gave 127
smbldap-populate ti pravdepodobne nevytvorilo objekt samaDomainName (kuoly zlym ACL?), v ktorom je pouzivany objectClass sambaDomain. Sucastou tohto objectClassu je aj atribut uidNumber, ktory samba pouziva nasledujuci mozny uid pre usera/PC pri jeho vytvarani (Error looking for next uid).
[2007/12/04 08:16:20, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788) smbldap_open_connection: connection opened [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541) init_sam_from_ldap: Entry found for user: root [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_group_from_ldap(2140) init_group_from_ldap: Entry found for group: 513 [2007/12/04 08:16:20, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309) check_ntlm_password: authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/access.c:check_access(323) Allowed connection from (192.168.10.67) [2007/12/04 08:16:20, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711) Serving IPC$ as a Dfs root [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/smbldap.c:smbldap_open_connection(788) smbldap_open_connection: connection opened [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_sam_from_ldap(541) init_sam_from_ldap: Entry found for user: root [2007/12/04 08:16:20, 2] passdb/pdb_ldap.c:init_group_from_ldap(2140) init_group_from_ldap: Entry found for group: 513 [2007/12/04 08:16:20, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(309) check_ntlm_password: authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded [2007/12/04 08:16:20, 2] lib/access.c:check_access(323) Allowed connection from (192.168.10.67) [2007/12/04 08:16:20, 2] smbd/reply.c:reply_tcon_and_X(711) Serving IPC$ as a Dfs root [2007/12/04 08:16:20, 2] rpc_server/srv_samr_nt.c:_samr_lookup_domain(2797) Returning domain sid for domain PPDSK -> S-1-5-21-253881171-297877546-2228349407
net rpc join přidám server do svojí domény tak mi to hodí následující chybu:
server:~# net rpc join Password: Creation of workstation account failed Unable to join domain PPDSK. server:~# smbldap-usershow "server$" dn: uid=server$,ou=Computers,dc=ppd,dc=cz objectClass: top,person,organizationalPerson,inetOrgPerson,posixAccount cn: server$ sn: server$ uid: server$ uidNumber: 1006 gidNumber: 515 homeDirectory: /dev/null loginShell: /bin/false description: Computer gecos: Computernicméně server se v LDAP DB zobrazuje.. :( nenapadá Vás, proč hhlásí
nss_ldap? Samba totiz pouziva pri vytvarani uzivatelov (a tyka sa to aj PC stanic) na ich resolvovanie prave nss_ldap (resp nss_winbind). Pokial nakonfigurovana nieje, tak sice samba skript smbldap-useradd zavola a ten uzivatela (alebo PC) vytvori, ale pre sambu sa stale tvari ako keby neexistoval.
nss_ldap mate nakonfigurovane), kak pravdepodobne ste nepridali do libnss_ldap.conf (resp /etc/ldap.conf vo fedora-like distre) nasledovne:
nss_base_passwd ou=Computers,dc=example,dc=com?one...co vlastne znamena, ze okrem resolvovania userov, skupin, treba povolit aj resolvovanie PC stanic (ak ich mate v inom podstrome ako beznych userov)
Tiskni
Sdílej: