abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.50.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Zajímavý software

    Komunita kolem Linux Containers po roce vývoje představila (YouTube) neměnný operační systém IncusOS speciálně navržený pro běh Incusu, tj. komunitního forku nástroje pro správu kontejnerů LXD. IncusOS poskytuje atomické aktualizace prostřednictvím mechanismu A/B aktualizací s využitím samostatných oddílů a vynucuje zabezpečení bootování pomocí UEFI Secure Bootu a modulu TPM 2.0. Postaven je na Debianu 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 22:44 | IT novinky

    Mozilla začne od ledna poskytovat komerční podporu Firefoxu pro firmy. Jedná se o podporu nad rámec stávající podpory, která je k dispozici pro všechny zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:44 | Komunita

    V Bolzanu probíhá konference SFSCON (South Tyrol Free Software Conference). Jean-Baptiste Kempf, zakladatel a prezident VideoLAN a klíčový vývojář VLC media playeru, byl na ní oceněn cenou European SFS Award 2025 udělovanou Free Software Foundation Europe (FSFE) a Linux User Group Bolzano‑Bozen (LUGBZ).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 02:44 | Zajímavý projekt

    Open-source minimalistický trackball Ploopy Nano byl po modelech modelech Classic a Thumb Trackball také aktualizován. Nová verze Nano 2 používá optický senzor PAW3222 a k původně beztlačítkovému designu přidává jedno tlačítko, které ve výchozí konfiguraci firmwaru QMK přepíná režim posouvání koulí. Sestavený trackball nyní vyjde na 60 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    7.11. 14:22 | Zajímavý článek

    Github publikoval Octoverse 2025 (YouTube), tj. každoroční přehled o stavu open source a veřejných softwarových projektů na GitHubu. Každou sekundu se připojil více než jeden nový vývojář. Nejpoužívanějším programovacím jazykem se stal TypeScript.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.11. 09:55 | Komunita

    Kit je nový maskot webového prohlížeče Firefox.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    7.11. 00:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.5. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.11. 23:55 | IT novinky

    Německo zvažuje, že zaplatí místním telekomunikačním operátorům včetně Deutsche Telekom, aby nahradili zařízení od čínské firmy Huawei. Náklady na výměnu by mohly přesáhnout dvě miliardy eur (bezmála 49 miliard Kč). Jeden scénář počítá s tím, že vláda na tento záměr použije prostředky určené na obranu či infrastrukturu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    6.11. 18:00 | Komunita

    Po dvaceti letech skončil leader japonské SUMO (SUpport.MOzilla.org) komunity Marsf. Důvodem bylo nasazení sumobota, který nedodržuje nastavené postupy a hrubě zasahuje do překladů i archivů. Marsf zároveň zakázal použití svých příspěvků a dat k učení sumobota a AI a požádal o vyřazení svých dat ze všech učebních dat.

    karkar | Komentářů: 9
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (18%)
     (17%)
     (22%)
     (15%)
     (22%)
     (15%)
     (16%)
    Celkem 325 hlasů
     Komentářů: 15, poslední 2.11. 08:25
    Rozcestník

    Dotaz: U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky

    7.12.2007 10:31 J.-T.S.
    U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky
    Přečteno: 676×
    Kdepak se to nastavuje, např. v Ovládacím centru Mandriv L 2008? Nebo v kterém souboru /etc a jaké jsou možnosti kódování, popř. kde je najdu? Mě to čte "?-ky" a prázdné čtverečky místo českých znaků a nemohu to všem v síti přejmenovávat. Jinak v Linuxových oddílech to češtinu zobrazuje správně. (Windows je FAT32, Linux EXT3)

    Odpovědi

    7.12.2007 10:34 outsider
    Rozbalit Rozbalit vše Re: U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky
    V Ovladacim centru nevim, ale jinak je to tu popsano ve FAQ (a asi tak stokrat v poradne...)
    7.12.2007 10:59 ABCLinuxuIsAlive | skóre: 12 | blog: Cubix | Nodnol
    Rozbalit Rozbalit vše Re: U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky
    I will use google before asking dumb questions (nebo aspon RTFM - dneska jsem si to nemohl odpustit

    Mimochodem, nedavno jsem prisel na to, ze me tyhle druhy "zadosti" (zadne "prosim", nebo neco podobneho) neskutecne vytaceji (to mam z jineho kontextu, nez z diskuznich for, ale tohle je stejny pripad).

    Nejsem povinen byt takový, jaký bych podle ostatních měl být. Je to jejich omyl, ne moje selhaní.
    7.12.2007 17:00 Jirka Wolny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky
    Pěkný článek k danému tématu je tady: http://www.abclinuxu.cz/clanky/system/na-co-se-casto-ptame-etc-fstab. V Mandrivě 2008 však musíte místo iso8859-2 zadat utf8.

    Jinak, u pevných Windows disků v ovládacím centru Mandrivy klikněte na Místní disky, Správa diskových oddílů, příslušný oddíl, Přepnout do režimu expert, Volby a nastavte iocharset a codepage.

    U síťových disků v ovládacím centru Mandrivy klikněte na Síťové sdílení, Sdílená dat se systémem Windows, Vyhledat servery, příslušný počítač a adresář, Přípojný bod, Volby a opět nastavte iocharset a codepage.

    PS. Občas nezaškodí použít slovíčko prosím.
    13.12.2007 10:49 J.-T.S.
    Rozbalit Rozbalit vše Re: U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky
    Kupodivu je zcela jadno jestli tam je iso8859-2 nebo utf8. já tam měl utf8, ale nic se nezměnilo ani když jsem do fstab dal iso8859-2. Tohle se mi pravidelně stává, když nainstaluju novou verzi Mandriva, ale adresář /home ponechám ze staré. Budu hledat v tom návodu. Tak alespoň díky, jak vidět, někomu totiž vadí i prosím zdánlivě nevyřčené - viz předchozí odpověď. Zkrátka Linux začíná konečně vážně konkurovat Windows, už nezajímá jen úzký okruh těch "PC zdatných", ti holt budou muset se svou nervozitou (rozčilením) něco dělat a nebo "hloupé" či opakující se dotazy "PC tupců" přehlížet.

    Takže ještě jednou díky - budu informovat o výsledku.
    13.12.2007 17:42 Jirka Wolny
    Rozbalit Rozbalit vše Re: U souborů z win XP potřebuji, aby KDE zobraz. české znaky
    > nainstaluju novou verzi Mandriva, ale adresář /home ponechám ze staré

    Možná to je ten problém. Konfigurační soubory nejsou jen v adresáři /etc, ale také i v domovském adresáři, a často dokážou přebít nastavení v /etc.

    Ve svém domovském adresáři jsem ale nenašel nic, co by mohlo způsobit podobný problém. Možná se jedná o nějaké nastavení v KDE nebo GNOME nebo automount nebo něco úplně jiného.

    Zkuste si založit nového uživatele a zjistěte, jestli se chyba projevuje i u něj. Pokud ne, pak je něco špatného právě v domovském adresáři, pokud ano, pak je něco špatného v systému (např. /etc).

    Pokud máte nainstalováno víc grafických prostředí (KDE, GNOME), tak si zkuste, jestli se chyba projevuje jen v jednom z nich, nebo u obou.

    Zkuste si (třeba pomocí mc) někam zkopírovat ze svého domovského adresáře všechny soubory a adresáře začínající na tečku a pak se v nich pokuste vyhledat výskyty slov fat, smb, cifs, samba a tak dále, možná objevíte něco zajímavého.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.