Byla vydána (Mastodon, 𝕏) první RC verze GIMPu 3.2. Přehled novinek v oznámení o vydání. Podrobně v souboru NEWS na GitLabu.
Eugen Rochko, zakladatel Mastodonu, tj. sociální sítě, která není na prodej, oznámil, že po téměř 10 letech odstupuje z pozice CEO a převádí vlastnictví ochranné známky a dalších aktiv na neziskovou organizaci Mastodon.
Byla vydána nová major verze 5.0 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy a videi v obsáhlých poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Cloudflare, tj. společnost poskytující "cloudové služby, které zajišťují bezpečnost, výkon a spolehlivost internetových aplikací", má výpadek.
Letos se uskuteční již 11. ročník soutěže v programování Kasiopea. Tato soutěž, (primárně) pro středoškoláky, nabízí skvělou příležitost procvičit logické myšlení a dozvědět se něco nového ze světa algoritmů – a to nejen pro zkušené programátory, ale i pro úplné začátečníky. Domácí kolo proběhne online od 22. 11. do 7. 12. 2025 a skládá se z 9 zajímavých úloh různé obtížnosti. Na výběru programovacího jazyka přitom nezáleží – úlohy jsou
… více »Byla vydána nová verze 2.52.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 94 vývojářů, z toho 33 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
VKD3D-Proton byl vydán ve verzi 3.0. Jedná se fork knihovny vkd3d z projektu Wine pro Proton. Knihovna slouží pro překlad volání Direct3D 12 na Vulkan. V přehledu novinek je vypíchnuta podpora AMD FSR 4 (AMD FidelityFX Super Resolution 4).
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 145.0. Podporuje DNS přes HTTPS nebo Microsoft Exchange skrze Exchange Web Services. Ukončena byla podpora 32bitového Thunderbirdu pro Linux.
U příležitosti státního svátku 17. listopadu probíhá na Steamu i GOG.com již šestý ročník Czech & Slovak Games Week aneb týdenní oslava a také slevová akce českých a slovenských počítačových her.
Byla vydána nová verze 9.19 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze například nový balíček BirdNET-Go, tj. AI řešení pro nepřetržité monitorování a identifikaci ptáků.
Zdravim, chci namapovat sftp ucet jako lokalni disk na win.
Reseni co mne napadlo:
pomoci sshfs si na linuxu namapuju sftp ucet do /mnt/aspi_sftp/ a ten nasdilim sambou a pripojim pod win.
sshfs user@myserver.cz: /mnt/aspi_sftp/
funguje, na linuxu vidim to co je na sftp.
/mnt/aspi_sftp/ slozku mam nasdilenou pomoci samby. sdileni taky funguje - ale jen pokud nemam namountovano to sftp.
Po namountovani mi to ve widlich pri pokusu o pristup zacne hlasit "(65) Pristup do site byl odepren)".
Cucham problem s pravy ale nejsem zkuseny admin ;)
ls mnt/ pred a po namountovani
drwxrwxrwx 2 skramusky skramusky 48 2007-12-07 14:02 aspi_sftp drwxr-xr-x 1 root root 4096 2007-11-14 13:02 aspi_sftpsamba konfigurace:
[aspi_sftp] comment = AspiOverSftp path = /mnt/aspi_sftp/ public = yes writable = yes create mask = 0777 directory mask = 0777 force user = skramusky force group = skramusky valid users = skramusky
Netusite nekdo co s tim?
Lze to vubec takhle "propojit"?
sshfs... pod uzivatelem skramusky a nebo pouzit option -o allow_other
sshfs -o allow_other user@myserver.cz: /mnt/aspi_sftp/
Tiskni
Sdílej: