Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Type: MPEG Layer 3 Audio
Content: MPEG Layer 2 Audio
Protože mi ho nepřehraje MP3 přehrávač integrovaný v mobilu (odhaduji kvůli tomu MPEG2), jak ho převedu na "normální" MPEG3? Který program k tomu můžu použít?
Díky.
Řešení dotazu:
Pochybuji, že by tvůj MP3 přehrávač uměl přehrávat formát MPEG-3.Hm, nevyznám se v tom, tak sorry za poněkud zavádějící označení (BTW nepsal jsem MPEG-3, ale možná nepatřičně zkrátil MPEG [Layer 3]).
Pro kódování MPEG-1 Layer 3 se používá program LAME, jestli umí použít jako zdroj Layer 2, to nevímTakže díky ještě jednou,
lame
je ten správný program, MP2 jako zdroj používat umí. Pokud má původní soubor jinou koncovku než .mp2, je možné použít např.
lame --mp2input -b 96 puvodnisoubor.xy vyslednysoubor.mp3(Z MP2 je standardně nastavena 64 kbps bitrate, proto
-b 96
- ostatní vychytávky man lame
).
Tiskni
Sdílej: