Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Dobrý deň.
Rozmýšľam nad kúpou tejto tv karty, podľa linuxtv by mala fungovať na 100%.
Preto sa pýtam či s ňou nie je žiadny problém mám na mysli:Je to vhodná voľba, alebo si vybrať iný typ tv karty?
Prípadne :00:0a.0 Multimedia video controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder (rev 05) 00:0a.1 Multimedia controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder [Audio Port] (rev 05) 00:0a.2 Multimedia controller: Conexant CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder [MPEG Port] (rev 05)Pokud vam to pise hlasky typu Unknown ... tak nema smysl pokracovat dale a proverte, ze je karta opravdu docvaknuta do slotu. Druhy zasek byl v tom, ze je NUTNY znovu nahrat odpovidajici moduly, neptejte se mne proc, nekde jsem to zaplatpanbuh vygooglil. Takze ikdyz se vam natahujou automaticky prislusne moduly je potreba je po nabootovani pomoci rmmod odstranit a mopomoc modprobe nahrat v urcitem poradi, viz. takto:
rmmod cx88_blackbird rmmod tuner rmmod cx2341x rmmod cx88_alsa rmmod cx8800 rmmod cx8802 rmmod cx88xx rmmod tveeprom rmmod btcx_risc rmmod video_buf rmmod btcx_risc rmmod videodev rmmod v4l1_compat rmmod v4l2_commonVizualni kontrola pomoci `lsmod` ze jsou opravdu vsechny moduly v4l odstraneny!
modprobe v4l2_common modprobe v4l1_compat modprobe videodev modprobe video_buf modprobe tveeprom modprobe cx88xx modprobe tuner modprobe cx8800 modprobe cx8802 modprobe cx88_alsa modprobe cx2341xpote by vam uz meli prislusne aplikace (mplayer, tvtime, ...) naladit programy. Z toho mimojine plyne, kompilujte to pri konfiguraci jadra jako moduly a nikoliv s volbou [*]. Vubec neni nutne pokud nepotrebujete digital kompilovat sekci [ ] DVB. POZOR! Tato karta NEMA kablik na prime propojeni zvukoveho vystupu do vstupu vasi zvukovky LINE-IN, takze je nutne pouzivat ten DMA prenos (viz. cx88_alsa), z toho taky plyne ze krome mplayeru a MythTV (ten jsem neproveroval) musite pouzivat specialni obezlicku abyste slyseli zvuk. Zacnu ale MPlayerem.
mplayer tv:// -tvscan autostart -tv driver=v4l2Tohle to proskenuje frekvence a najde vam jednotlive kanaly. Potom:
mplayer -tv driver=v4l2:tdevice=/dev/vbi0:tlang=3:norm=PAL-DK:width=768:height=576:channels=23-CT1,40-CT2,E5-NOVA,R6-NOVA,45-Prima,35-TVP2,47-Polsat:brightness=10:contrast=0:alsa:adevice=hw.2,0:amode=1:audiorate=48000:volume=100:forceaudio:immediatemode=0 -vf lavcdeint tv://Spusti prehravani navoleneho kanalu. Dulezita je zvukova norma, ktera je PAL-DK pro CZ, druha dulezita volba abyste neco slyseli je prave to hw=2,0. Cislo 2 je cislo zvukovky na TV karte ve vasem pripade to muze byt treba 1. Zjistite pomoci `arecord -l`. Me se to obcas po rebootu meni tak pozor na to. U ostatnich programu jako treba tvtime musite abyste neco slyseli na pozadi spustit treba sox a kopirovat audio vystup z TV karty na vasi zvukovku, nejak takhle:
sox -c 2 -t alsa hw:2,0 -t alsa hw:0,0Funguje take, ale osobne zustavam u MPlayeru ikdyz tvtime poskytuje uzivatelsky komfortnejsi rozhrani, no ale koneckoncu k cemu to u televize, ze? Tak hodne stesti, jdu se jeste prat s tim dalkovym ovladacem. P.S.: Jo a abych byl uplne fer, tak teletext jsem taky neubehal ale to mne zatim moc netrapi.
Treba ich odstrániť a nahrať ručne za každým sputením v danom poradí, aby to fungovalo?
Zatiaľ ďakujem všetkým za odpovede.
Serus,takže:
1.Naladenie analog tv mi už ide, používam mplayer, tvtime(mythtv som neskúšal).Namiesto toho skriptu na automatický rmmod a modprobe daných modulov, som to vyriešil nasledovne: Vytvoril som si súbor "hvr1300" do, ktorého som zadal tento riadok :" install cx88xx modprobe tuner; modprobe --ignore-install cx88xx ".Súbor som uložil a vložil ho do "/etc/modprobe.d".S týmto mi už išlo naladiť kanály.Takže som nemusel použiť ten skript. Bolo to uvedené tu v časti "Autoloading Modules".Pod tým "spustením" som myslel znovu zapnutie pc, alebo reštart, to už je ale teda vyriešené.Ešte čo sa týka zvuku, aby mi išiel s tvtime používam :arecord -D hw:1,0 -c 2 -r 48000 -f S16_LE -t wav | aplay - &2.Pri nastavovaní diaľk.ovládania som postupoval podľa toho návodu.Potrebné moduly sú nahraté.Všetko teda prebehlo v poriadku.(všetky tlačidlá fungujú)Pýtam sa teda ako správne nastaviť ovládanie mplayeru,totemu(prip. iných programov) diaľk.ovládanim? Dočital som sa, že do súboru "lircrc" sa zapíše potrebna konfigurácia tlačidiel pre určitý príkaz a pre daný program.Tento súbor(lircrc)som nenašiel v systéme, čiže som ho vytvoril s potrebnou konfiguráciou uložil do "/etc/lirc", ale po spustení mplayeru nereaguje na stlačené tlačidlá podľa tej konfigurácie. v "lircc".Ako to teda správne nastaviť a postupovať?
Ďakujem ti za odkaz k návodu k tomu diaľkovému ovládaču.
### MPlayer lirc setup # Show OSD begin prog = mplayer button = Menu repeat = 3 config = osd end # Pause playback begin prog = mplayer button = Pause repeat = 3 config = pause end # Skip ahead a minute if playing # If paused, resume playing begin prog = mplayer button = Play repeat = 3 config = seek +1 end # Mute begin prog = mplayer button = Mute repeat = 3 config = mute end # Seek back 10 seconds begin prog = mplayer button = Left repeat = 3 config = seek -10 end # Seek forward 10 seconds begin prog = mplayer button = Right repeat = 3 config = seek +10 end # Quit begin prog = mplayer button = Back repeat = 3 config = quit end # Quit begin prog = mplayer button = Power repeat = 3 config = quit end # Seek backward 10 minutes begin prog = mplayer button = Replay repeat = 3 config = seek -600 end # Seek forward 10 minutes begin prog = mplayer button = Skip repeat = 3 config = seek +600 end # Toggle full-screen begin prog = mplayer button = TV repeat = 3 config = vo_fullscreen end # Mplayer Volume Up begin prog = mplayer button = Vol+ repeat = 1 config = volume 1 end # Mplayer Volume Down begin prog = mplayer button = Vol- repeat = 1 config = volume -1 end # ChannelUp = Skip to next entry in playlist. begin prog = mplayer button = Ch+ repeat = 3 config = tv_step_channel +1 end # ChannelDown = Skip to previous entry in playlist.. begin prog = mplayer button = Ch- repeat = 3 config = tv_step_channel -1 end # ChannelUp = Skip to next entry in playlist. begin prog = mplayer button = Up repeat = 3 config = tv_step_channel +1 end # ChannelDown = Skip to previous entry in playlist.. begin prog = mplayer button = Down repeat = 3 config = tv_step_channel -1 end # 1 begin prog = mplayer button = 5 repeat = 3 config = tv_set_channel "E5 - Nova" end begin prog = irexec button = Power repeat = 0 config = /usr/local/bin/televize endSamozrejme parametr button se ti asi bude lisit podle toho jak jsi si pojmenoval ta jednotliva tlacitka ovladace pri konfiguraci lirc. Jinak to je asi zrejmy. Ten irexec pouzivam pro to, abych byl schopen tlacitkem Power mplayer spustit (skript televize), pripadne ovladacem spoustet jine skripty dle libosti. Mplayer by mel byt zkompilovan s podporou lirc aby to fungovalo. Bohuzel mi to aktualne z nejakyho duvodu prestalo fungovat asi nejaka kravina zase jak se v tom vrtam ale nez jsem restartoval tak to bezelo perfektne. Jeste dodam ze ten irexec spoustim tak, ze mam skript ktery obsahuje `irexec -d` a tenhle skript mam nakopirovanej do ~/.kde/Autostart.
mplayer tv:// -tv driver=v4l2:tdevice=/dev/vbi0:tlang=3:norm=PAL-DK:width=768:height=576:channels=23-CT1,40-CT2,E5-NOVA,R6-NOVA,45-Prima,35-TVP2,47-Polsat:brightness=10:contrast=0:alsa:adevice=hw.2,0:amode=1:audiorate=48000:volume=100:forceaudio:immediatemode=0 -vo xv -lircconf /etc/lirc/lircrc.conftakže třeba
# 1 begin prog = mplayer button = 5 repeat = 3 config = tv_set_channel 1to ale není všechno, další průšvih byl v tom, že jsem nakonec spouštěl irexec s konfigurákem v /etc/lirc/lircrc.conf a nespolehal na domovskej .lircrc a vubec si nevsiml, ze mplayer to defaultne nebere (asi blbe zkompilovanej) a ten konfigurak hleda v /etc/lirc//lircr (ma tam to lomitko navic), takze je potreba bud opravit kompilaci mplayeru nebo mu to opravit v parametru pri spusteni viz. -lircconf v prni ukazce. No ve finale jsem se taky naucil pouzivat KDE aplikaci irkick, takze mi ted bezi vsechny 3 daemoni LIRC (lircd, lircmd - umozni pres ovladac hybat kurzorem mysi, irexec) s jednotnejma konfigurakama pro vsechny usery z /etc/lirc a kazdy uzivatel si pak jeste dodefinuje vlastni irkick pro svoji KDE session. Ted uz si jenom zapamatovat funkce tech nadefinovanych tlacitek
Tiskni Sdílej: