Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
masquerade_domains = mojeDOMENA.cz
uživatel@hostname
, kde hostname je to, co si odesílající počítač myslí o svém jménu (tedy něco jako "`hostname`.`dnsdomainname`"
). To jde zpravidla nastavit v nějakém konfiguračním souboru.
Nevím, co mají SMTP servery kontrolovat na adrese odesílatele, ale každopádně hlavička MAIL FROM
je určena pro SMTP server, vnitřek e-mailu (hlavičky + tělo) nemá SMTP server co zajímat (mimo spočítání hlaviček Received
a přidání další, samozřejmě).
mydomain = mojeDOMENA.cz myhostname = pocitac.$mydomain mydestination = $myhostname $mydomainAle důležitější je pochopit, jak doručování e-mailu funguje, jak nastavit DNS a související věci.
/etc/postfix/main.cf
nastav myorigin = mojeDOMENA.cz
imap - az tak nepotrebuji - je to spise spamovy filtr...No tak to opravdu ne, podívejte se třeba do Wikipedie. Spíš než začít budovat server bez představ o SMTP, IMAP a DNS, bych navrhoval si nechat tu e-mailovou schránku někde zatím hostovat a strávit nějaký čas učením se o těch protokolech, hraním si s nimi atd. MX záznam pouze určuje, na jaký server (servery) se má doručovat (přes SMTP) pošta pro určitou doménu. Tyto záznamy musíte vy nastavit k doméně, ISP s tím nemá nic společného (pokud pomineme reverzní záznamy).
Pote potrebuji neco co veme to neco co zachytil postfix a da to do adresare usera komu to bylo urcene (soubor s mailama - vsude kde jsem cetl byl procmail - ten mam na pc)Postfix normálně uloží e-mail přímo do schránky uživatele.
procmail
slouží k tomu, pokud chcete e-mail před doručením ještě nějak zpracovat, nebo ho chcete doručit jinam – do jiné složky, přeposlat, zkontrolovat antivirem atd. Něco z toho umí i Postfix
, procmail
je mocnější. Pokud chcete e-mail jen doručit do schránky uživatele, Postfix vám stačí.
SMTP je protokol pro odesílání e-mailu, Postfix používá právě tento protokol.
E-maily se doručují do schránek uživatelů. Pokud máte schránku na vzdáleném počítači (na serveru), potřebujete se k té schránce nějak dostat. K tomu slouží např. protokoly POP3 nebo IMAP – POP3 je starší a umožňuje jen zprávy ze serverové schránky si vyzvednout, IMAP uchovává zprávy na serveru a vy s nimi pracujete vzdáleně.
Každopádně pokud chcete opravdu provozovat vlastní mailserevr, bude to chtít tohle všechno pořádně nastudovat. Jinak bych doporučil použít pro odesílání pošty server poskytovatele a pro přijímání si nechat u poskytovatele zřídit schránku – neměl by být moc velký problém, aby se do ní doručovaly e-maily pro vaši doménu.
Nastavení a správa e-mailového serveru totiž není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Zprovoznit a spustit server je jednoduché, ale nastavit a spravovat ho tak, aby fungoval správně a neobtěžoval okolí, to už je něco jiného. Pokud si nastavíte špatně webový server na vašem počítači, maximálně si někdo nezobrazí nějaké vaše stránky. Pokud nastavíte špatně mailserver, bude se přes něj šířit spam a viry a bude sám do internetu rozesílat špatné e-maily se zprávamí o chybách – a tím vším bude zamořovat internet a obtěžovat nevinné „adresáty“ a správce jiných mailserverů.
Nechci vás od budování vlastního mailserveru odrazovat, ale pokud to opravdu chcete dělat, opravdu si nejdřív pořádně nastudujte vše, co s tím souvisí – jak se e-maily doručují, k čemu slouží který protokol, před čím je potřeba mailserver chránit atd.
ale mail na user@IP (ktera je verejna) se neodesle... Budu jeste vice cist a mozna na to prijduIP adresa musí být v hranatých závorkách –(myslim ze na ti IP by to melo jit - ze to je neco podobneho jako kdyz nemam domenu prevedlou na svou IP tudiz domena nejde ale IP jde vpoho... - v prikladu s webem)
schranka@[192.168.1.1]
. Pokud ji zadaté bez závorek, bere se to jako normální doménové jméno a zkouší se převést na IP adresu. Ale nejsem si jist, jako moc jsou ještě dneska mail servery ochotné doručovat na takto zadanou adresu.
mojedomena.cz
poštu přijímal, pak ano. Dá se to vyzkoušet třeba telnetem i bez MX záznamu, ale k tomu je potřeba znát protokol SMTP.
Tiskni
Sdílej: