Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
masquerade_domains = mojeDOMENA.cz
uživatel@hostname
, kde hostname je to, co si odesílající počítač myslí o svém jménu (tedy něco jako "`hostname`.`dnsdomainname`"
). To jde zpravidla nastavit v nějakém konfiguračním souboru.
Nevím, co mají SMTP servery kontrolovat na adrese odesílatele, ale každopádně hlavička MAIL FROM
je určena pro SMTP server, vnitřek e-mailu (hlavičky + tělo) nemá SMTP server co zajímat (mimo spočítání hlaviček Received
a přidání další, samozřejmě).
mydomain = mojeDOMENA.cz myhostname = pocitac.$mydomain mydestination = $myhostname $mydomainAle důležitější je pochopit, jak doručování e-mailu funguje, jak nastavit DNS a související věci.
/etc/postfix/main.cf
nastav myorigin = mojeDOMENA.cz
imap - az tak nepotrebuji - je to spise spamovy filtr...No tak to opravdu ne, podívejte se třeba do Wikipedie. Spíš než začít budovat server bez představ o SMTP, IMAP a DNS, bych navrhoval si nechat tu e-mailovou schránku někde zatím hostovat a strávit nějaký čas učením se o těch protokolech, hraním si s nimi atd. MX záznam pouze určuje, na jaký server (servery) se má doručovat (přes SMTP) pošta pro určitou doménu. Tyto záznamy musíte vy nastavit k doméně, ISP s tím nemá nic společného (pokud pomineme reverzní záznamy).
Pote potrebuji neco co veme to neco co zachytil postfix a da to do adresare usera komu to bylo urcene (soubor s mailama - vsude kde jsem cetl byl procmail - ten mam na pc)Postfix normálně uloží e-mail přímo do schránky uživatele.
procmail
slouží k tomu, pokud chcete e-mail před doručením ještě nějak zpracovat, nebo ho chcete doručit jinam – do jiné složky, přeposlat, zkontrolovat antivirem atd. Něco z toho umí i Postfix
, procmail
je mocnější. Pokud chcete e-mail jen doručit do schránky uživatele, Postfix vám stačí.
SMTP je protokol pro odesílání e-mailu, Postfix používá právě tento protokol.
E-maily se doručují do schránek uživatelů. Pokud máte schránku na vzdáleném počítači (na serveru), potřebujete se k té schránce nějak dostat. K tomu slouží např. protokoly POP3 nebo IMAP – POP3 je starší a umožňuje jen zprávy ze serverové schránky si vyzvednout, IMAP uchovává zprávy na serveru a vy s nimi pracujete vzdáleně.
Každopádně pokud chcete opravdu provozovat vlastní mailserevr, bude to chtít tohle všechno pořádně nastudovat. Jinak bych doporučil použít pro odesílání pošty server poskytovatele a pro přijímání si nechat u poskytovatele zřídit schránku – neměl by být moc velký problém, aby se do ní doručovaly e-maily pro vaši doménu.
Nastavení a správa e-mailového serveru totiž není tak snadné, jak to na první pohled vypadá. Zprovoznit a spustit server je jednoduché, ale nastavit a spravovat ho tak, aby fungoval správně a neobtěžoval okolí, to už je něco jiného. Pokud si nastavíte špatně webový server na vašem počítači, maximálně si někdo nezobrazí nějaké vaše stránky. Pokud nastavíte špatně mailserver, bude se přes něj šířit spam a viry a bude sám do internetu rozesílat špatné e-maily se zprávamí o chybách – a tím vším bude zamořovat internet a obtěžovat nevinné „adresáty“ a správce jiných mailserverů.
Nechci vás od budování vlastního mailserveru odrazovat, ale pokud to opravdu chcete dělat, opravdu si nejdřív pořádně nastudujte vše, co s tím souvisí – jak se e-maily doručují, k čemu slouží který protokol, před čím je potřeba mailserver chránit atd.
ale mail na user@IP (ktera je verejna) se neodesle... Budu jeste vice cist a mozna na to prijduIP adresa musí být v hranatých závorkách –(myslim ze na ti IP by to melo jit - ze to je neco podobneho jako kdyz nemam domenu prevedlou na svou IP tudiz domena nejde ale IP jde vpoho... - v prikladu s webem)
schranka@[192.168.1.1]
. Pokud ji zadaté bez závorek, bere se to jako normální doménové jméno a zkouší se převést na IP adresu. Ale nejsem si jist, jako moc jsou ještě dneska mail servery ochotné doručovat na takto zadanou adresu.
mojedomena.cz
poštu přijímal, pak ano. Dá se to vyzkoušet třeba telnetem i bez MX záznamu, ale k tomu je potřeba znát protokol SMTP.
Tiskni
Sdílej: