Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
ifconfig eth0 192.168.1.1 upa pokud jo, tak ti v konfiguraci chybí něco jako "zapni ji".
ip link set eth0 up
ip link set up dev eth0 ip add add 192.168.0.1/24 brd + dev eth0stroj 2:
ip link set up dev eth0 ip add add 192.168.0.2/24 brd + dev eth0 ping 192.168.0.1
Proč nevygenerujou ani ARP request,přinejmenším pro Advanced Packet Sniffer? To měří impedanci linky než vyšlou jakýkoli packet?To link down a up znamená stav propojení. U drátů je možné zjistit, jestli na druhé straně kabelu někdo je (nevím přesně, jak to ta karta fyzicky dělá, ale dělá to). ARP se nevyšle, protože kernel prostě ví, že to na druhé straně nikdo nepřijme.
Většinou se prohazují jen 12 a 36, protože klasický 100 Mb/s ethernet používal jen tyto páry. Pro plnohodnotný křížený kabel by měly být prohozené i 45 a 78, ale ono je to celkem jedno, protože prakticky všechna gigabitová zařízení mají stejně MDI/MDI-X autodetekci.
Konvenční pořadí barev je oOgBbGnN
(Orange, Blue, Green, browN, konektor proti sobě klíčem nahoru), u přímého na obou stranách stejně, u kříženého na jedné straně prohodíte oranžové se zelenými a modré s hnědými (u kupovaného budou obvykle prohozené jen oranžové se zelenými, viz výše).
ifconfig
zapomeňte, ten vás bude jenom mást svými výmysly. Spíš se orientujte podle výstupu 'ip link show dev eth0
' nebo 'ethtool eth0
'.
ifconfig
sice volně souvisí s tím, co se v systému opravdu děje, ale natolik volně, že je pro pořádnou diagnostiku nepoužitelný.
Například když pomocí něj přidáte druhou adresu na jedno rozhraní, bude vám předstírat vznik rozhraní, které ve skutečnosti neexistuje. Když pak tomu rozhraní zkusíte nastavit příznaky nebo jiné atributy, změna se provede u příslušného skutečného rozhraní. Naopak, pokud přidáte druhou adresu bez labelu (což je default), příkaz ifconfig
o ní nebude vůbec vědět. A ty příznaky jsou také nějaké podivné: UP je jasný, to je UP; ale co se míní tím RUNNING, to ví nejspíš jen autor té emulace. Podobně příkaz route
se tváří, jako by existovala pouze jedna směrovací tabulka a v ní pouze položky typu unicast
a tak by se dalo pokračovat.
Když se omezíte na pár nejjednodušších situací a budete se důsledně vyhýbat čemukoli složitějšímu, dá se s těmi zastaralými příkazy jakž takž žít. Ale nastavovat pomocí nich cokoli netriviálního nebo provádět diagnostiku, když něco nefunguje, jak má, to je černá magie.
Teď mě však napadlo, že jsem si asi nevšimnul, že jsem na té konzoli přihlášen na jiný stroj.
Tak to buďte rád, že jste zkoušel ip
a ne halt
… :-)
Pokud se nemylim, tak se funkcni kabel pozna tak, ze se na sitovce rozsviti ledka.Pokud si dobře vzpomínám, tak takhle se pozná i kabel, který je částečně funkční, tedy některé dráty dobře, jiné ne.
Kazdopadne u 10 a 100Mbit je potreba jenom dvou paru, takze jestli je polofunkcni kabel mysleny tak, ze ty pary co se nepouzivaj sou odpojeny, tak souhlasim ze ledka bude taky svitit, ale sit pojedeProblém, o který se tu jedná, není, že by dva páry byly funkční a dva chyběly. Tady se jedná o případ, kdy je jeden drát z jednoho páru prohozený za jeden drát z jiného páru.Nebo to je jeste jinak?
P.S. Vím, že 8139 není žádnej zázrak, ale mně zatím vždy spolehlivě fungovala, podpora v jádře bezproblémová, možná trochu víc zatěžuje CPU. Totéž platí o edimax switchích, žádný supr fičury, ale spolehlivej a bezproblémovej...Jedna docela zajímavá fičura je, že dokáže zapnout počítač, i když nepodporuje wake-on-lan (teda čip jo, ale ten konkrétní výrobek ne). Prostě jsem do ní strčil kabel a počítač naskočil.
Tiskni
Sdílej: