Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
ifconfig eth0 192.168.1.1 upa pokud jo, tak ti v konfiguraci chybí něco jako "zapni ji".
ip link set eth0 up
ip link set up dev eth0 ip add add 192.168.0.1/24 brd + dev eth0stroj 2:
ip link set up dev eth0 ip add add 192.168.0.2/24 brd + dev eth0 ping 192.168.0.1
Proč nevygenerujou ani ARP request,přinejmenším pro Advanced Packet Sniffer? To měří impedanci linky než vyšlou jakýkoli packet?To link down a up znamená stav propojení. U drátů je možné zjistit, jestli na druhé straně kabelu někdo je (nevím přesně, jak to ta karta fyzicky dělá, ale dělá to). ARP se nevyšle, protože kernel prostě ví, že to na druhé straně nikdo nepřijme.
Většinou se prohazují jen 12 a 36, protože klasický 100 Mb/s ethernet používal jen tyto páry. Pro plnohodnotný křížený kabel by měly být prohozené i 45 a 78, ale ono je to celkem jedno, protože prakticky všechna gigabitová zařízení mají stejně MDI/MDI-X autodetekci.
Konvenční pořadí barev je oOgBbGnN
(Orange, Blue, Green, browN, konektor proti sobě klíčem nahoru), u přímého na obou stranách stejně, u kříženého na jedné straně prohodíte oranžové se zelenými a modré s hnědými (u kupovaného budou obvykle prohozené jen oranžové se zelenými, viz výše).
ifconfig
zapomeňte, ten vás bude jenom mást svými výmysly. Spíš se orientujte podle výstupu 'ip link show dev eth0
' nebo 'ethtool eth0
'.
ifconfig
sice volně souvisí s tím, co se v systému opravdu děje, ale natolik volně, že je pro pořádnou diagnostiku nepoužitelný.
Například když pomocí něj přidáte druhou adresu na jedno rozhraní, bude vám předstírat vznik rozhraní, které ve skutečnosti neexistuje. Když pak tomu rozhraní zkusíte nastavit příznaky nebo jiné atributy, změna se provede u příslušného skutečného rozhraní. Naopak, pokud přidáte druhou adresu bez labelu (což je default), příkaz ifconfig
o ní nebude vůbec vědět. A ty příznaky jsou také nějaké podivné: UP je jasný, to je UP; ale co se míní tím RUNNING, to ví nejspíš jen autor té emulace. Podobně příkaz route
se tváří, jako by existovala pouze jedna směrovací tabulka a v ní pouze položky typu unicast
a tak by se dalo pokračovat.
Když se omezíte na pár nejjednodušších situací a budete se důsledně vyhýbat čemukoli složitějšímu, dá se s těmi zastaralými příkazy jakž takž žít. Ale nastavovat pomocí nich cokoli netriviálního nebo provádět diagnostiku, když něco nefunguje, jak má, to je černá magie.
Teď mě však napadlo, že jsem si asi nevšimnul, že jsem na té konzoli přihlášen na jiný stroj.
Tak to buďte rád, že jste zkoušel ip
a ne halt
… :-)
Pokud se nemylim, tak se funkcni kabel pozna tak, ze se na sitovce rozsviti ledka.Pokud si dobře vzpomínám, tak takhle se pozná i kabel, který je částečně funkční, tedy některé dráty dobře, jiné ne.
Kazdopadne u 10 a 100Mbit je potreba jenom dvou paru, takze jestli je polofunkcni kabel mysleny tak, ze ty pary co se nepouzivaj sou odpojeny, tak souhlasim ze ledka bude taky svitit, ale sit pojedeProblém, o který se tu jedná, není, že by dva páry byly funkční a dva chyběly. Tady se jedná o případ, kdy je jeden drát z jednoho páru prohozený za jeden drát z jiného páru.Nebo to je jeste jinak?
P.S. Vím, že 8139 není žádnej zázrak, ale mně zatím vždy spolehlivě fungovala, podpora v jádře bezproblémová, možná trochu víc zatěžuje CPU. Totéž platí o edimax switchích, žádný supr fičury, ale spolehlivej a bezproblémovej...Jedna docela zajímavá fičura je, že dokáže zapnout počítač, i když nepodporuje wake-on-lan (teda čip jo, ale ten konkrétní výrobek ne). Prostě jsem do ní strčil kabel a počítač naskočil.
Tiskni
Sdílej: