O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
top
). Obvykle se to projevuje jenom pomalejšími odezvami DNS, ale opravdový průšvih nastane, pokud se spustí nějaký P2P program ve vnitřní síti. Server se pak novými spojeními zatíží natolik, že je schopen routovat pouze některá už navázaná spojení, jakékoli nové spojení se zahodí a třeba i navázané ssh sezení přestane odpovídat. Zkusil jsem pomocí iptables connlimitu omezit počet spojení na počítač - to občas pomůže, ale ne vždy. Dál jsem vypnul logovací pravidla v iptables - nic se nezměnilo.
Rád bych zjistil alespoň příčinu těch přerušení a nejlépe ji i odstranil. Jak rychlé je to připojení do Internetu?4/0,5 Mbps. Mám podezření, že za to částečně může ta asymetrie, dřív byl k dispozici větší upload...
Máš tam nějaký traffic shaping a pokud ano, zkoušel jsi ho vypnout?Je tam pouze minimize-delay v iptables pro ssh, dns a dhcp. Ještě bych měl dodat, že tam běží Debian Etch s o dvě verze balíčku starším jádrem (jinak up-to-date) a tyto problémy zaznamenávám až během posledních několika týdnů...
# lspci |grep Ethe 00:0d.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3c905B 100BaseTX [Cyclone] (rev 30) 00:0f.0 Ethernet controller: 3Com Corporation 3cSOHO100-TX Hurricane (rev 30)
PCI:00:0d.0
- dal jsem tam záložního realteka a už to jede. Díky všem za nápady.
Tiskni
Sdílej: