Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Díky diskusi o heslech v /etc/shadow
jsem zjistil, že po změně PAM pro využití blowfish se mi všechna hesla ukládají pomocí DES. Problém je v tom, že k samotnému pam_unix2
není skoro žádná dokumentace a ať se snažím jak se snažím tak tak blowfish nemůžu zprovoznit.
Jak jsem na to šel? Nejdřív jsem pomocí sed
-u změnil všechny výskyty pam_unix.so
na pam_unix2.so
a pak všechny výskyty md5
na blowfish
. Dále jsem v /etc/default/passwd
změnil CRYPT=md5
na CRYPT=blowfish
.
Výsledkem je, že passwd
(pro změnu hesla u existujícího uživatele – aby se použil jiný šifrovací algoritmus) přestává fungovat:
crypt_t: Don't know 0 Error: Password NOT changed. passwd: Authentication token manipulation error
Začal jsem tedy hledat, kde je problém. Postupným kombinováním jsem zjistil, že problém nastává okamžitě s přepsáním pam_unix.so
na pam_unix2.so
, které nereaguje ani na parametr md5.
Ze souboru /etc/pam.d/passwd
jsem i zkusil všechny parametry pro pam_unix2.so
odstranit (vzhledem k tomu, že v dokumentaci se píše: „/etc/default/passwd defines, which password encryption algorithm should be used in case of a password change.“).
Přesto se nic neděje, passwd stále nefunguje.
v /etc/pam.d/passwd
mám jen toto:
password required pam_unix2.so blowfish shadow
Nakonec jsem se problém s nefunkčností passwd
pokusil obejít pomocí chpasswd
. Ovšem právě chpasswd dává jako výsledek heslo v DES, nezávisle na tom, jaká je hodnota CRYPT
v /etc/default/passwd
. Ve jmenované diskusi pan Kubeček tvrdí, že podle dokumentace se typ hashe změní jen při přidání hesla, takže jsem heslo smazal, výsledkem je ale stále DES.
Nějaké nápady?
CRYPT_FILES
(v závislosti na tom, co je v /etc/nsswitch.conf
)?
CRYPT_YP=des
, podle komentáře je to ale je pro NIS.
Jen pro doplnění /etc/nsswitch.conf:
# Begin /etc/nsswitch.conf passwd: files group: files shadow: files publickey: files hosts: files dns networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: db files # End /etc/nsswitch.conf
Problém konečně úspěšně vyřešen.
Když jsem zjišťoval, jak se vlastně heslo ukládá, zjistil jsem, že podle dokumentace glibc crypt tvoří hash jen v DES popř. v md5. Následovalo googlování odkud jsem se dostal až na stránky Novellu, kde se mi podařilo najít jakousi knihovnu libxcrypt
, která podle popisu nahrazuje libcrypt
z glibc přidává podporu pro blowfish a bigcrypt. Vzhledem k tomu, že v Archu libxcrypt není, začal jsem hledat něco podobného. Našel jsem libmcrypt. Po krátkém prostudování zdrojáku pam_unix2 jsem ale zjistil, že použít jde jen libxcrypt. Vytvořil jsem tedy PKGBUILD, naistaloval libxcrypt, překompiloval PAM a tradá! Vše funguje.
Jinak díky za snahu. Teď se chystám napsat do Arch wiki malé how-to.
Tiskni
Sdílej: