Vývojáři KDE ve spolupráci se společností Slimbook oznámili 16palcový notebook KDE Slimbook VI s předinstalovaným KDE Neon s Plasmou 6. Uvnitř se nachází procesor AMD Ryzen 7 8845HS s integrovanou grafickou kartou Radeon 780M.
Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Díky diskusi o heslech v /etc/shadow
jsem zjistil, že po změně PAM pro využití blowfish se mi všechna hesla ukládají pomocí DES. Problém je v tom, že k samotnému pam_unix2
není skoro žádná dokumentace a ať se snažím jak se snažím tak tak blowfish nemůžu zprovoznit.
Jak jsem na to šel? Nejdřív jsem pomocí sed
-u změnil všechny výskyty pam_unix.so
na pam_unix2.so
a pak všechny výskyty md5
na blowfish
. Dále jsem v /etc/default/passwd
změnil CRYPT=md5
na CRYPT=blowfish
.
Výsledkem je, že passwd
(pro změnu hesla u existujícího uživatele – aby se použil jiný šifrovací algoritmus) přestává fungovat:
crypt_t: Don't know 0 Error: Password NOT changed. passwd: Authentication token manipulation error
Začal jsem tedy hledat, kde je problém. Postupným kombinováním jsem zjistil, že problém nastává okamžitě s přepsáním pam_unix.so
na pam_unix2.so
, které nereaguje ani na parametr md5.
Ze souboru /etc/pam.d/passwd
jsem i zkusil všechny parametry pro pam_unix2.so
odstranit (vzhledem k tomu, že v dokumentaci se píše: „/etc/default/passwd defines, which password encryption algorithm should be used in case of a password change.“).
Přesto se nic neděje, passwd stále nefunguje.
v /etc/pam.d/passwd
mám jen toto:
password required pam_unix2.so blowfish shadow
Nakonec jsem se problém s nefunkčností passwd
pokusil obejít pomocí chpasswd
. Ovšem právě chpasswd dává jako výsledek heslo v DES, nezávisle na tom, jaká je hodnota CRYPT
v /etc/default/passwd
. Ve jmenované diskusi pan Kubeček tvrdí, že podle dokumentace se typ hashe změní jen při přidání hesla, takže jsem heslo smazal, výsledkem je ale stále DES.
Nějaké nápady?
CRYPT_FILES
(v závislosti na tom, co je v /etc/nsswitch.conf
)?
CRYPT_YP=des
, podle komentáře je to ale je pro NIS.
Jen pro doplnění /etc/nsswitch.conf:
# Begin /etc/nsswitch.conf passwd: files group: files shadow: files publickey: files hosts: files dns networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: db files # End /etc/nsswitch.conf
Problém konečně úspěšně vyřešen.
Když jsem zjišťoval, jak se vlastně heslo ukládá, zjistil jsem, že podle dokumentace glibc crypt tvoří hash jen v DES popř. v md5. Následovalo googlování odkud jsem se dostal až na stránky Novellu, kde se mi podařilo najít jakousi knihovnu libxcrypt
, která podle popisu nahrazuje libcrypt
z glibc přidává podporu pro blowfish a bigcrypt. Vzhledem k tomu, že v Archu libxcrypt není, začal jsem hledat něco podobného. Našel jsem libmcrypt. Po krátkém prostudování zdrojáku pam_unix2 jsem ale zjistil, že použít jde jen libxcrypt. Vytvořil jsem tedy PKGBUILD, naistaloval libxcrypt, překompiloval PAM a tradá! Vše funguje.
Jinak díky za snahu. Teď se chystám napsat do Arch wiki malé how-to.
Tiskni Sdílej: