Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Jak při bootovaní Ubuntu provést v GRUB či jinak, aby se dalo vybrat, zda Ubuntu s WiFi nebo bez sítě?
Důvodem je, že mám slabý signál a při špatných atmosférických podmínkách při ztrátě signálu úplně vytuhne systém. Určitě vím, že je to z tohoto důvodu. Ověřeno přes WiFi radar i přes Wireless Assistant než mi Ubuntu zatuhnul.
Často potřebuji pracovat bez internetu a tak potřebuji start Ubuntu bez WiFi.
nano -w wifi-start #!/bin/sh modprobe modul /etc/init.d/network restartA pak si dal třeba spouštěč na plochu, který by onen skript spouštěl s případnými právy : gesudo wifi-start Další možností, která by byla asi jednodušší, nenastavovat wifinku klasickými cestami v ubuntu. Když není nastavená, tak snad nevytuhne, ne? A pak si jen udělat skipt na nastavení wifinky a dát spouštěč na plochu.
... asi bych zakázal při bootu loadování modulu wifi karty ...
Protože v tom nejsem zběhlý, tak ještě radu, jak zakázat loadování modulu wifi karty při boot.
To: Max - dík za odpověď - budu zkoušet.
/etc/modprobe.d/blacklistřádek :
blacklist modulZdar Max
Skutečně pomohlo:
/etc/modprobe.d/blacklist
blacklist modul
Už asi měsíc WiFi "netuhne", když není přítomný signál (je velmi slabý).
Předtím jsem však ještě provedl ve /etc/hosts:
127.0.0.1 localhost user-desktop.default user-desktop
Nastavení v /etc/hosts jsem zanechal.
Tiskni
Sdílej: